TurkNet VDSL 2'de 100 Mbps alınabilir mi?

parss11

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Merhaba. TurkNet kullanıcısıyım, bulunduğum bölgede TurkNet altyapısı yok. Türk Telekom alt yapısı üzerinden hizmet alıyorum. Şu anda 75 Mbps'lik paket kullanıyorum. Modem arayüzünden baktığım zaman ise 119 124 Mbps civarı hız gösteriyor. 100 Mbps'lik pakete geçiş işlemi için ISS'ye başvurduğumda bana hattınızın kalitesi 100 Mbps için uygun değil diyorlar. Bina içinde ankastreden modeme kadar CAT 6 kablo çekili durumda, haliyle modem arayünde maksimum hızı 119 görünce şaşkınlığa uğradım. Acaba hat değerlerim gerçekten de 100Mbps hızı karşılayamaz durumda mı? Sizlerin de konu ile ilgili olarak görüş ve önerilerinizi merak ettim. Cevaplayan herkese şimdiden teşekkürler. Modem: (ASUS DSL-N 16)

Screenshot_20210228_180924.jpg

Hayır alamazsın. DSLAM otomatik olarak 8 SNR değerine düşürecek geçiş yaparsan. SNR değerin 8'e düşürse tahmini 84-88 arası hız alırsın. ASUS modemlerde SNR değerini düşürerek yüksek hızlara çıkabilirsin. Ama kopmalarda yaşayabilirsin.

Bu değerlerle kopma olmadan en fazla 87 Mbps alabilirsiniz. CAT6 kablo da çekmişsiniz zaten, değerleri iyileştirmek mümkün değil yani pek.

Bu arada sizin asıl sorununuz hattınızın Fast Path değil Interleaved olması. Öncelikle Turk Telekom ile iletişime geçerek hattınızı Fast Path'a geçirin.

Şu an için alman zor gözüküyor, SNR değerin sınırda. Ama CAT6 kablo çektikten sonra değerlerinde iyileşme olur o zaman alabilirsin belki ama bu seferde DSLAM kilidine takılırsın.
Zaten CAT6 kablo çektiğini belirtmiş konu sahibi.
Bina içinde ankastreden modeme kadar CAT 6 kablo çekili durumda

Ulaşılabilir hızın yüksek olması, sizin o hızı alabileceğiniz anlamına gelmiyor.
  1. İsterse 300 Mbps ulaşılabilir hızınız olsun fakat 17a ile en fazla 100 Mbps'e kadar hız alırsınız.
  2. Sizi 100 Mbps'den uzaklaştıran 1. faktör hat zayıflaması. Bu hat zayıflaması ile 100 Mbps alamazsınız. Kendiniz kontrol edebilirsiniz. SpeedGuide.net :: DSL Speed Calculator
  3. İkinci faktör olarak SNR buna müsaade etmiyor.

Bu değerlerle kopma olmadan en fazla 87 Mbps alabilirsiniz. CAT6 kablo da çekmişsiniz zaten, değerleri iyileştirmek mümkün değil yani pek.

Bu arada sizin asıl sorununuz hattınızın Fast Path değil Interleaved olması. Öncelikle Türk Telekom ile iletişime geçerek hattınızı Fast Path'a geçirin.

Zaten CAT6 kablo çektiğini belirtmiş konu sahibi.

Hattı Fast path a geçirmek için tam olarak ne yapmam lazım ve Fast path a geçersem ne gibi farklılıklar olur pek bilgim yok bu konuda aydınlatırsanız sevinirim

Hattı Fast path a geçirmek için tam olarak ne yapmam lazım ve Fast path a geçersem ne gibi farklılıklar olur pek bilgim yok bu konuda aydınlatırsanız sevinirim
Pinginiz düşer genel anlamda. Daha kaliteli bir internetiniz olur.

Interleaved'de gelen tüm paketler kontrol edilerek gelir, bu da ekstra pinge neden olur. Fast path'de kontrol olmadan gelir paketler, düşük ping alırsınız.

TurkNet FastPath moduna geçirmiyor maalesef. Şunu da belirteyim hattınıza 100Mbps tanımlansa DSLAM kilidini de aşsanız bu seferde CRC hatalarıyla uğraşırsınız. Bu da sağlıklı bir bağlantı sağlamaz, kopmalar ve bağlantı sorunları yaşarsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı