TurkNet VMG3625-T50b modem IP almıyor

JARNBJORN

Femtopat
Daha fazla  
Telekom belasından kurtuluş tarihimiz geldi ve tahadütümüzün bitmesi ile TurkNet'e geçiş yapmak için başvuruda bulunduk. Tam bu geçiş döneminde Telekom'a ilk geldiğimizde verilen standart Telekom modemi yandı. Biz de hazır TurkNet'e geçiyoruz modemleri de güzel onu alalım dedik. Modem geldi ancak geçiş işlemleri daha bitmediği için kurulumunu kendimiz yaptık geçiş sürecinde Telekom'u kullanmaya devam edebilmek için. Ancak bize modem IP almıyor o yüzden bağlanamıyorsunuz dendi. Telekom'u arıyoruz modeme yanlış ID şifre ile giriş yapılmış sıfırlayın diyorlar. Sıfırlıyoruz kendi kendini kuruyor 15 dakika içinde. Tekrar bağlanıyoruz arkasındaki ID şifre ile. Sıkıntı çıkmadan arayüze girip kurulumu bitiriyoruz ancak yine de interneti kullanamıyoruz.

Fotoğraf1: Bağlantı kısmında modem hem cihazıma hem de santrale bağlı gözüküyor. Sistem bilgisi kısmında RX: 18839 tx: 4088 Kbps bağlantı bulunduğu gözüküyor.

Fotoğraf2: Arabirim kısmında DSL kısmında internet bağlantısının modeme geldiği gözüküyor. WAN bilgisi kısmında IP adresi var olarak gözüküyor ancak IPv6 kısmında atanmamış (N/A) olarak gözüküyor.

Fotoğraf3: TurkNet'in mobil uygulamasından modeme bağlanılabiliyor. Oradan kontrol edince modeme IP atanmış gözüküyor ama indirme ve yükleme hızı gözükmüyor.

Şimdi ben bunu telekoma 40TL daha kaptırmadan nasıl çözerim? Beş kuruşum bile onlara gitsin istemiyorum.
Arkadaşlar kimse yardımcı olmadı çok teşekkür ederim ama ben bir şekilde çözdüm. Buraya yazayım da başkası görür sebeplenir.

Öncelikle modem Türknet'ten geldiği için onlar modemin içindeki PPP ID şifresini onlara geçtiğimizde kullanacağımız, Türknetin ID ve şifresine göre ayarlayıp göndermişler. Biz de hala telekomda olduğumuz için internet bağlantısı olsa bile ip vermiyor Telekom. Çünkü yanlış id yanlış şifre girilmiş. Bana hiç PPP diye bir şeyden bahsetmedikleri için ben modem arayüz id şifresinden bahsediyorlar sanıyordum. O da arkada yazdığı için sorunun ne olduğunu idrak edemedim. Telekoma param gitmesin diye kurcalarken id ve şifre girilen başka bir yerin farkına vardım. PPP yazan bir bölme vardı ve sonu turk.net ile bitiyordu. Ne olduğuna baktım ve olayı kavradım. Telekomdan ID ve şifremi aldım yine olmadı ama bu sefer Telekomun bir sayfası açılıp id ve şifreniz yanlış otomatik düzelten bir ayarlama uygulaması var yüklemek istermisin dedi. Kabul edince indirmeye başladı. Bir şekilde internetten veri almıştı. Modemden kaynaklı sıkıntı olmadığını anlamış oldum. Telekomu geri aradım ve olayı anlattım. Karşımdaki abi sağ olsun şifreyi değiştirmeyi akıl etti ve yeni şifre atadı. O şifreyi girince sorunum çözüldü. Başına gelen arkadaşlar için şimdiden kolay gelsin.

Dosya Ekleri

• modem1.png
    modem1.png
    129,4 KB · Görüntüleme: 172
  • modem2.png
    modem2.png
    112,8 KB · Görüntüleme: 200
  • Inkedmodem3_LI.jpg
    Inkedmodem3_LI.jpg
    42,9 KB · Görüntüleme: 202
Son düzenleme:

Yeni konular