TurkNet vs. Kablonet

Arkadaşlar Kablonet altyapısı kuruluyor sokağa bugün kablolar döşendi.Türknet kullanıyorum bende 75Mbps 1.5 yıldır sıfır sıkıntı devam ediyorum.Ama hep bi kablonet ve kablotv merakım olmuştur.Kablonet ekstra olarak ne sunuyor? Kablotv yayın kalitesi uydu yayınından çok farklı mıdır? Geçmeli miyim sizce?

Biz Netspeed kullanıyoruz gayet memnunuz. Eğer Netspeed'i seçerseniz A2P3S9 referans kodunu kullanarak 1 yıl boyunca faturanıza aylık 5₺ indirim yaptırabilirsiniz. Kodu kayıt esnasında müşteri hizmetlerine söylemeniz yeterli olacaktır.

@Kaspersky Kullanıcısı hiç durmadan geç direkt yapadaysan bulması zor bir şey. Bu nasıl oluyor diyorsan büyük ihtimalle bağlı olduğun santral sana yakın. Yakın olduğu için şu anki bakırlarla sana VDSL2 sinyali verebiliyor demek ki. Bende olsa ertesi gün değil bugün geçerdim. 12 Mbps kullanıp işkence çekmek yerine TürkNet yapa geçerim. Hem download hızım yüksek hem de upload hızımda sınırlama olmadan kullanırdım.

@Kaspersky Kullanıcısı hiç durmadan geç direkt yapadaysan bulması zor bir şey. Bu nasıl oluyor diyorsan büyük ihtimalle bağlı olduğun santral sana yakın. Yakın olduğu için şu anki bakırlarla sana VDSL2 sinyali verebiliyor demek ki. Bende olsa ertesi gün değil bugün geçerdim. 12 Mbps kullanıp işkence çekmek yerine TürkNet yapa geçerim. Hem download hızım yüksek hem de upload hızımda sınırlama olmadan kullanırdım.
Bizim evin karşısında PTT binası var. Tek bir bina. Ön tarafında iki kapı var. Biri postahane kapısı diğeri Türk Telekom diye tabela olan bir bölüm. Postaneye zaten sık sık gidebiliyorum. Orası normal PTT. Türk Telekom yazan yer genelde kilitli duruyor. 7-8 yıl önce kilitli durmazdı. Ama o zaman ben gitmemiştim. Türk Telekom logosu eski logodan. Türk Tele Kom diye alt alta yazan solunda da kocaman ok olan logo. Ama o da 7-8 yılda güneşten yağmurdan uçtu gitti. Neyse ben bundan 1-2 sene önce üstünde TT tabelası olan kapıyı açık gördüm. Şöyle girdim baktım, TT bölümüne çıkan merdiven kapısı da ilk defa açıktı. Şaşırdım. Bir yakınımı da çağırdım çıktık yukarıya. Gittik gittik. Kocaman salon büyüklüğünde bir odaya vardık. Orada görevliler oturuyordu birbiriyle konuşuyordu. Bizi ansızın orada görünce bir sıçradılar. Birinden bizi orayı gezdirmesini istedik. Biraz düşündü. Bir tereddüt etti falan. Sonra kabul etti. Aldı anahtarı bizi merdivenlerden yukarı çıkardı. Kilidi açtı. Koridor gibi bir yere çıktık. Bir odanın kapısını açtı. Odada bir sürü network kabini. Bir sürü değil. Tüm oda network kabini. Buzdolabı gibi ama bayağı uzunlamasına. Kapaklı ve kapağı saydam. Sürekli ışıkları yanıp yanıp sönüyor. Onları gördük. O odayı geçtik. Başka bir odaya geldik. Kocaman bir oda. Yine network kabinleri. Ama daha varklı kabinler de vardı. Bunlar fiber kabinleri dedi görevli. Şu şu ilçeden gelen (ilimizin merkez ilçesini söylüyor) fiberoptik sinyaller. Yine şu (parmağıyla gösteriyor) bu ile gidiyor. Bu Istanbul'dan geliyor. Şu Ankara'dan geliyor. Şu, ATM'ler için altyapı sağlıyor. (-Bütün ilçenin ATM'leri buradan mı kontrol ediliyor. -Evet.)
Şunlar gigabit Internet swıtch'i (kabinin içinde yaklaşık 5-6 tane, 12.9" iPad PRO genişliğinde 4 kurşun kalem kalınlığında dikdörtgen şeklinde üst üste konmuş bir şeyler vardı. Ben şimdi bunların birini söksem, sadece birini söksem 50 kişinin Internet'i gider. Dedi görevli. O bunları söylerken ve ben dinlerken odalardan ve özellikle o geniş odanın bir yerlerinden çok yoğun fan sesi geliyordu. Ve bir şey üstümüze üstümüze sıcak hava üfürüyordu. O kare şeylerin üstünde duran öne bakan ışıklar da neredeyse her salise sönüp yanıyordu.

Sonra o odayı da geçtik. Görevli bizi başka bir odaya götürdü. Tüm duvar beyaz beyaz bir şeyle kaplıydı. Görevli onları gösterdi ve "tüm telefon sinyalleri buradan geçiyor" dedi görevli. Birini söksem buradaki birinin telefonu kesilir diye de ekledi. Baştan aşağı uzun uzun baktım. Bizimki bunlardan hangisi acaba dedim yakınıma.

1603125586100.png

Beyaz şeyler dediğim resimdekinin birebir aynısydı. Odadaki 4 duvarın birinin yaklaşık %90'ı yukarıdan aşağıya bunlarla kaplıydı.
---

Yani diyeceğim, PTT'ye ait binanın zemin kattaki postaneden üstünün santral olduğunu düşünüyorum. En az iki kat santraldir yani. Buna göre santral bizim binanın karşısında. Fiberoptik bile çekseler binamıza, santral orasıysa eğer çekecekleri kablo maksimum 4 metre. Niye beni ADSL ile süründürüyorlarsa.
Bir şey daha aklıma geldi, biz buraya yeni yerleştiğimizde modem bağlantıları da doğru yapıldığı halde DSL ışıkları falan sabit yanıyordu, ama bir türlü Internet ışığı yanmıyordu modem üstündeki. Neyse araştırdık ettik. Görevliler postanenin ikinci katında arıza olduğunu söyledi. biz de baktık olmayacak o zaman Türk Telekom'a şikayet edip arıza kaydı bırakmıştık. İlginç bir şekilde öğlen yapılan şikayeti TT, şimdilerde asla yapmadığı bir şekilde akşam 19'a kadar çözmüştü.

Bu da ikinci bir örnek. Mesela. Ama IP adresimi sorguladığımda konumum olarak farklı bir ilçe çıkıyor. O da ilginç. Karşıdaki bina santralse IP adresini oranın ataması gerekmiyor mu?

Bizim bina 30 yıllık. Kesin tesisat da bir o kadar vardır. O zamanlar Internet olmadığından veya bizimkiler haberdar olmadığından sadece ev telefonu için kullanılacağını düşünmüşlerdir. Ve ona göre yapmışlardır sanıyorum. Bu bakır kablolardan Internet almak hatta ve hatta 12 Mbps Internet almak bile bana bir bonus gibi geliyor. Bir de aynı kablodan sağlıklı ve stabil şekilde 75 Mbps alacağımdan yüksek derecede şüpheler duymaktayım. :D

@Kaspersky Kullanıcısı bizim burada da saha ekiplerinin binası var acaba santral ise merak ettim.
İginç. Araştırın bakalım bir. Buradaki kadar kapsamlı olacağını sanmasam da.
Mesajımın bu kadar uzun çıkacağını tahmin etmemiştim. Yetkililer konuya çevirebilir. Ama başlığını ben koyacağım.

@Murat5038 @24099 @Ulunay Yazdığım mesajda anlattıklarım hakkında sizlerin de mesajınızı beklerim :)

Canlı kanlı santral görmüşsünüz. O regletler aslında port dediğimiz şeyin ta kendisidir. Zaten akıl almaz bir kablo sayısı var...

Şunu çeksem 50 kişi internetsiz kalır dediği şey %90 DSLAM.

OLT görmek nasıl bir his ? Canlısı görmek nasip olmadı 🤣🤣

Üst kat muhtemelen benzer şeyler ile dolu.

Konumun farklı gözükmesi CGN IP'den dolayı olabilir. Ben İstanbulda'yım ama konum Trabzon gözüküyor.

30 yıllık kablo ile 75 Mbps alır mısın ? Bilemem, biraz şans biraz piyango gibi...

İginç. Araştırın bakalım bir. Buradaki kadar kapsamlı olacağını sanmasam da.
Mesajımın bu kadar uzun çıkacağını tahmin etmemiştim. Yetkililer konuya çevirebilir. Ama başlığını ben koyacağım.

@Murat5038 @24099 @Ulunay Yazdığım mesajda anlattıklarım hakkında sizlerin de mesajınızı beklerim :)
Santrale gitmişsin :) Port denilen şey de @Ulunay hocamın dediği gibi bunlar. Sen internet hizmeti aldığında senin için gereken bağlantılar yapılır santralde.

İnternet hizmeti almadan DSL hattına modem bağlarsan ışık yanar fakat internet gelmez.

Santrallerde veya büyük internet altyapılarının bulunduğu yerlerde mutlaka soğutucu cihazlar bulunur ve gerekli tedbirler alınmıştır. Orada o kadar basit gözüken onca şey belki de firmanın milyon liralık bir yatırımı. Atıyorum orada yaşanacak ufak bir aksaklık nedeniyle bankaların bağlantısı kesildi. Hem banka zarar eder, hem de telekom.

Şu İstanbul şu Ankara olayına da gelecek olursak bildiğiniz üzere internet denilen şey dünya çapındaki ağların birbirine bağlanması ile oluşmuş bir şey.

Fiziksel veya kablosuz fark etmez. Neticede bağlısın. Sen Türkiye'nin herhangi bir yerinden örneğin sunucusu İstanbul'da bulunan bir siteyi ziyaret ediyorsun. Bu durumda bağlantıda senin için İstanbul'daki o sunucuya kadar giden bir veri paketi oluşuyor. Sonra da oradan geri sana tekrardan bir paket iletiyorlar, tarayıcın bunu işleyip sana web sayfası olarak sunuyor.

Bu veri paketlerinin iletildiği zaman dilimine göre, uzunluğuna veya kısalığına göre ping denilen mevzu meydana geliyor. Sunucuya ne kadar uzaksan, yaptığın istek sonucu giden veri paketin o kadar yol gidiyor. Bunun sonucunda da ping artıyor.

Bu da ikinci bir örnek. Mesela. Ama IP adresimi sorguladığımda konumum olarak farklı bir ilçe çıkıyor. O da ilginç. Karşıdaki bina santralse IP adresini oranın ataması gerekmiyor mu?
Hemen buna da değinelim. Öyle olması gerekmiyor. Zira IP adresi santralden atanmaz. ICANN ve IANA yetkili IP sağlayıcıları vardır dünya çapında. Onlar ISS firmalarına IP'leri verir, firmalar da atamayı yapar.

Peki neden adres farklı çıkıyor? Türkiye üzerindeki IP bloklarının sorgulanması sonucunda çıkan adres bilgisi doğru değil. Örneğin İstanbul'daki adam Ankara, Ankara'daki de İstanbul gözükebiliyor kimi zaman. Aslında bir nevi iyi de bir şey. IP adresinize erişen adam hiç değilse yaşadığınız yeri bilmiyor.

Bizim bina 30 yıllık. Kesin tesisat da bir o kadar vardır. O zamanlar Internet olmadığından veya bizimkiler haberdar olmadığından sadece ev telefonu için kullanılacağını düşünmüşlerdir. Ve ona göre yapmışlardır sanıyorum. Bu bakır kablolardan Internet almak hatta ve hatta 12 Mbps Internet almak bile bana bir bonus gibi geliyor. Bir de aynı kablodan sağlıklı ve stabil şekilde 75 Mbps alacağımdan yüksek derecede şüpheler duymaktayım. :D
Dışı siyah kaplı bakır telefon kabloları ile bağlantı alıyorsan ve hat değerleri düzgünse iyi hızları satın alabilirsin. Eski olması nedeniyle elbette oksitlenme, metalin zaman içerisindeki genleşme ve büzüşme nedeniyle uğradığı yıpranmanın etkisi olur fakat dediğim gibi hat değerlerine bağlı.

Yani diyeceğim, PTT'ye ait binanın zemin kattaki postaneden üstünün santral olduğunu düşünüyorum. En az iki kat santraldir yani. Buna göre santral bizim binanın karşısında. Fiberoptik bile çekseler binamıza, santral orasıysa eğer çekecekleri kablo maksimum 4 metre.
O kadar basit değil maalesef. Santral karşıda olsa bile hizmeti doğrudan kimse santral üzerinden almıyor :) Herkes bir hatta bağlı, santral de bunların yönetildiği nokta gibi düşün en basitinden. Ayrıca fiber kablolar normal ethernet kablosu veya telefon kablosu gibi döşeyebileceğin bir şey değil. Özel uğraş gerektiren bir mesele.

Bu arada büyük sunucuların bulunduğu yerlere gittin mi bilmiyorum fakat bundan sonra gidersen de dikkat et :) Senden kaynaklı yaşanabilecek bir kaza sonucu verilen zararın ihalesi sana patlar :)

Geri
Yukarı