TurkNet Wi-Fi Bağlantı hatası

semihsahin45

Kilopat
Daha fazla  
Evet arkadaşlar sizlere bir uzman sorusu. TurkNet'te yaşadığım sıkıntıların birçoğu şimdilik çözüldü sayılır. Bunlarla ilgili daha sonra bir uzun yazım olacak. Şimdi ise size yaşadığım ilginç bir sorunu yazacağım.
FTTB fiber kullanıyorum. Yani binaya kadar fiber eve kadar CAT6. Türk Telekom altyapısı ile TurkNet'e geçtim. Türk Telekom'da 4 yıl boyunca kesintisiz Kablolu ve kablosuz hız farkı olmadan 96-98 Mbps'leri alıyordum. Şu anda anlık olarak TurkNet'te bu hız 94 Mbps geçmiyor. Burada 2 Mbps bir kayıp var tamam bu sıkıntı değil. Ama sıkıntı şu kablosuz Wi-Fi kullanımda normalde 94 Mbps'yi alıyorum. Fakat 5GHz'den 2, 4 GHz geçip tekrar 5 GHz Wi-Fi ağıma bağlandığımda, PC mi açıp kapadığımda modemi açı kapadığımda bu hız gidiyor. 70-80 Mbps'ye düşüyor. Peki hız 94 Mbps'ye tekrar nasıl geliyor. PC'nin sürekli Wi-Fi acıp kapatıp her acıp kapadığımda hız testi yapıyorum ve 94 Mbps'yi alınca işlem tamam. PC'yi açıp kapatmadıkça ya da 2, 4 ile 5 GHz arasında bant değişikliği yapmadıkça sorun yok. Gelelim yaptığım denemeler. Bu sorun diğer 5 farklı cihazda da oluyor. Yani 5 farklı cihazda Wi-Fi ile 94 Mbps almak için sürekli Wi-Fi açıp kapayacaksın taki 94 Mbps hızı bulana kadar. Yani kullandığım tek bir cihazdan kaynaklanan bir sorun değil. 3 farklı router ile bunu denedim onlarda aynı sorun var. ( ASUS RT-68U-TP-Link AX6000-Türk Telekom ROUTER TP-Link ARCHERc5V) Yani kablosuz Wi-Fi ile neden bu şekilde bir sorun oluyor anlamadım bir çözüm önerisi olan ya da böyle bir sorunla karşılaşan arkadaşlar varsa buraya yazarlarsa sevinirim. Bilgi alış verişinde bulunmuş oluruz. Son olarak da şunu deneyeceğim. TP-Link'in deco P9 mesh ve PowerLine nı alacağım. Bununla routerdan alacaığım interneti elektrik ağı kullanarak diğer odaya taşıyacağım. Bakalım o zaman hız testleri ne çıkacak.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı