TurkNet'e geçiş maceram

Makaleler
1
Aldığım internetin fiyatı ve hızı beni memnun etmezken bir bakmışım taahhüt bitiyor. 8MBit internetten kurtulmak için bir fırsat dedim kendi kendime. Sonra internette dolaştım, arkadaşlarıma, tanıdıklarıma sordum. Ve o ISS ile tanıştım, TurkNet.

Ya şimdi hepimiz biliyoruz şu anki Türkiye'nin internet performansını. 8MBit internete 80 TL ödüyoruz. Bir de 2019'dan öncesindeki o kota işleri. Ocağımıza incir ağacı dikiyorlar resmen. Ah, o zamanlara hiç dönmek istemem. Ben de bu sıkıntıdan bir an önce kurtulmak için TurkNet'e geçişe başladım.

İşlemler gayet güzel geçti desem biraz yalan söylemiş olurum keza yaşadığım maceralar beni bayağı sıktı. Şimdi, en başından alıyorum olayı. Bu TurkNet'e geçişe karar vereceğim zaman ilk önce müşteri hizmetlerini aradım. Kendileri adresmi aldılar, altyapıma baktılar falan falan. Sonucunda altyapımın 79Mbit desteklediğini söylediler. Ben de hangi paketi tercih etmeliyim diye sordum. Verdikleri paket beni şok etti. 2 yıl boyunca kazıklandığımı hissettim. 35Mbit internet kotasız taahhütsüz 76 TL. O an yaşadığım şoku atlatmak için müşteri hizmetlerine 2 dk beklemelerini söyleyip yan odada şokumu atlatmaya çalışıyordum 😄

Sonra tekrar telefonumu aldım ve bu işlemlerin ne kadar, nasıl ve ne ücretle gerçekleştiğini sordum. Şöyle bir şey söylediler. "Eğer başka bir ISS'den buraya geçiyorsanız yani evinizde halihazırda bir internet varsa kurulum ücreti bedava. Ayrılacağınız ISS'in taahhüt bedelini 120TL'ye kadar biz ödüyoruz ve bunu 6 ay taksit ile faturanızdan 20'şer TL kesiyoruz. İlk ay ücretsiz eğer başka bir arkadaşınızı davet ederseniz 2. ay da ücretsiz. Yani bu demek ki siz ilk iki ay hariç 6 ay boyunca 56TL ödeyeceksiniz. Sonra tekrar 76TL olacak. Ancak ilk aydan sonra eğer altyapınız uygun görülürse 10TL daha ödeyim özgür iletişim ekstra paketine geçeceksiniz. Bu durumda 75Mbit internet alacaksınız. Bir ihtimal zorlarsak 100Mbit bile görebilirsiniz. İnternete bağlanabilmek için bir modem almanız gerekiyor. Bu modem kesinlikle VDSL destekli olmalı. Sitemizde yanında sattığımız ASUS marka modemi 360TL'ye (sanırsam 360 idi hatırlayamıyorum) alabilirsiniz. O modemi alırsanız teknik servis sizin adınıza kuracaktır. Ancak başka bir modem alırsanız kendiniz kurmalısınız. "

Bu konuşmayı dinlerken bazı yerler bana bunların bir mucize olduğunu hissettirdi. Ben de hemen geçiş işlemlerini başlattım. Önce TurkNet Online işlemler hesabı açtım ve oradan belgeleri indirdim. İmzalayıp MNG kargo üzerinden karşı ödemeli olarak gönderdim. O sırada modem baktım internetten. Ancak ben modemlerden pek anlamazdım. Ondan bana cazip gelen Xiaomi 4A router aldım ancak bunun bir VDSL modem olduğunu bilmiyordum.

Ben evde yokken turktelekom altyapıyı çekmiş bile. Evime gelip modemi kuracaklardı ancak benim modemimin (ya da routerımın) uygun olmadığını söylediler. Ben şok oldum. Sonra elimde kaldı işte 170 TL çöp oldu derken onu bir menzil arttırıcı misali bir şey olarak kullanabileceğimi söylediler. Ben de odama koydum. Halihazırda odama çekilmiş bir ethernet girişi bulunduğundan onu router'a taktım. Sonra MediaMarkt'a gidip ASUS DSL-N16 modelli bir modem aldım ve evde kurmaya başladım. Ancak kurulum günü çok stresli geçti. Modemi kurdum internete girdim falan ama bir baktım 5 dk sonra internet kesildi ve bir daha gelmedi. Direk servisi aradım ama beni bir bir türlü müşteri hizmetlerine bağlamadılar. Ben de bütün gün uğraştım, uğraştım olmadı. En son gittim TurkNet Online işlemler'den destek kaydı oluşturdum ve yattım sabah modeme reset attım ve tekrar kurayım dedim ve aklıma bir fikir geldi. Modem kurulum ekranında ISS seçerken turktelekom VDSL'i gördüm. Dedim ben voe kullanıyorum, VDSL'im zaten TurkNet'de turktelekom altyapısı kullanıyor bu olmalı dedim onu seçtim ve oldu. Şu an hala cayır cayır kullanıyorum. Steam'den 4.2Mb/s indiriyorum. Bu harika bir şey. Öncesinde 1.2Mb/s idi çünkü 😄

Sonuç olarak yaklaşık 1 haftalık bir maceranın sonunda internetime kavuştum. ISS seçmek isteyenlere tavsiye ederim sizde eğer böyle sorunlarla karşılaşırsanız artık olabilen her şeyi denemelisiniz ya da destek kaydı bırakmalısınız. Olmazsa taahhüt yok zaten çıkarsınız başka ISS'lere gider, onlardan memnun kalırsanız onlardan devam edersiniz. TurkNet sanki bakkala giden çamurlu yol gibi ama o yol bitince harika oluyor 😊

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok kötü bir yerden geçtiğiniz için size çok iyi gelmiş. Okuduğum kadarı ile bence rezalet. Müşteri hizmeti olmazsa olmazdır.

Ben netspeed kullanıyorum AKN yok. 75 Download 4 Upload alıyorum. Siz 4.2 deyince merak ettim. Steamdan indirme yaptım. Sizinle görüntüsünü paylaşıyorum.
Ekran Alıntısı.PNG

Çok kötü bir yerden geçtiğiniz için size çok iyi gelmiş. Okuduğum kadarı ile bence rezalet. Müşteri hizmeti olmazsa olmazdır.

Ben netspeed kullanıyorum AKN yok. 75 Download 4 Upload alıyorum. Siz 4.2 deyince merak ettim. Steamdan indirme yaptım. Sizinle görüntüsünü paylaşıyorum.Eki Görüntüle 486376
Şuan 35 mbitlik paketi kullanıyor arkadaş. Bu hızlar normal yani.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı