TurkNet'in bağladığı 3. cihaz nedir?

Kutuyu takarken gelen usta içine pay bırakmadı. Kablonun uçu en fazla odamın katına kadar gelebildi. Ekstradan fiber kablo çekerler mi o kutudan? GPON falan koymadılar sadece bunu koyup gitti.
Fiber kablolarda Cat.6 kablolardaki gibi ek yapıldığında muazzam kayıplar olmuyor, yani o kutudan odanıza ek yapılırsa internet hızınız etkilenmez, ping'te de 1 ms bile oynamaz. Yani, o kutunun takılı olmayan kısmına (SC uca) 15 mt lik fiber patch kablo ile odanıza götürebilirler. İnterneti aktive etmeye geldiklerinde diğer cihazlar takılacaktır.

Fiber kabloyu taşımak zor UC'unu bağlamak için özel bir alet gerekiyor onun yerine GPON'dan çıkan Ethernet kablosunu uzatın ev icinde hızınızı etkilemez.

Ethernet kablosuna ihtiyacım yok. Fiber kaseti bu GPON değil. Kuruluma gelen arkadaştan ricada buluncam. Fiber kasetinden fiber kablo takıp odama evin içinde olan kanallardan odama getirecek bu zor değil. Odamda uçunu çakacak bu kadar. Ben oraya GPON koydurursam oraya elektrik vermem gerekiyor priz yok. Elektrikçi çağırcam sırf onun için gereksiz.

Ethernet kablosuna ihtiyacım yok. Fiber kaseti bu GPON değil. Kuruluma gelen arkadaştan ricada buluncam. Fiber kasetinden fiber kablo takıp odama evin içinde olan kanallardan odama getirecek bu zor değil. Odamda uçunu çakacak bu kadar. Ben oraya GPON koydurursam oraya elektrik vermem gerekiyor priz yok. Elektrikçi çağırcam sırf onun için gereksiz.

Hocam GPON dedigim ont cihazi anlam karmasasi olmus fiberin girdigi cihazla modem arasindaki Ethernet kablosunu uzatabilirsiniz dedim ont yerinde kalir modem odaya cekilir aradaki Ethernet kablosu ile ya da sizde de 3. Kutudan varsa evde, Telekom'dan ücretsiz olarak fiber kablosu alip uçlarını yaptirir ont cihazınıda odaya tasiyabilirsiniz elektrikçi ya da Telekom ekibiyle ugrasmadan.

@ERYİGİTOGUZ ben sana diyorum ki o GPON cihazı değil. Adamlar geldi fiberi evde sonlandırdı. Şu an internetim yok kurulum ekibi gelmedi.

Adamlar geldiğinde ricada buluncam. Duvarın içindeki kanaldan odama getircekler.

Son düzenleme:
Arkadaşlar, ilk olarak konu çözüme kavuşmuş sanırım, arkadaşın sorduğu şey fiber kaset, dairenize çekilen fiber kablo burada SC denilen konnektöre sonlandırılıyor, böylelikle istediğiniz odaya kadar çekilecek şekilde kablo takılarak tekrar sonlandırma olmadan takılabiliyor. Fiber kablolar Cat.6 kablolarda olduğu gibi ek yapıldığında verim kaybı olan kablolar değildir. SM ise 40kmye kadar 10GBps, MM ise 1KM'ye kadar 1GBps internet taşır. ( 40db üzerinde kayıp yoksa. ). Arkadaş haklı olarak odasına kadar fiber internet istiyor. Eğer burada odası ile modem arasında 20mt olsaydı Cat.6 UTP kablo olursa neredeyse hiç kayıp olmuyacaktır. Ben işim gereği bunu test ettim, Apartmanımdaki TT Switch'inden Modem'ime kadar gelen kısım tamamen Fiber kablo ve TT'un fiberinden de çekmedim, kendi fiber kablomuzu kullandım. Ping'im 3ms, aynı sistem Cat.6 kablo iken 22 - 65ms arasında Ping'im vardı. Konu ile alakasız verdiğim bilgiler için kusra bakmayın 😄 hepinize iyi günler.

Geri
Yukarı