TurkNet'in fiyat/performans İSS'i olma özelliğini yavaş yavaş kaybetmesi

Haklısınız ama bu konuda bizim yapabileceğimiz şey Türk Telekom'a isyan etmekten başka bir şey olamayacak. Türk Telekom'un ise bize cevabı "Beğenmiyorsan başka ISS altyapısına geç 😏." olduğundan burada asıl görev TurkNet, Turkcell gibi ISS'lerin altyapılarını olabildiğince genişletmesi ve müşteriye altyapı alternatifi olabilmesi olacaktır diye düşünüyorum. Şimdi bana diyebilirsiniz ki "O işler öyle kolay değil bir sürü mâliyetsel ve bürokratik engel var." bu durumda "Haklısınız." demekten başka size herhangi bir cevap veremem :D.

Yine de ben diğer internet sağlayıcılarının mevcut şartları olabildiğince zorlaması taraftarıyım, TurkNet kendi çapında bir şeyler yapmaya çalışıyor evet ama ben uzun süredir Turkcell'den herhangi bir altyapı yatırımı vb. bir şey duymuyorum.
Hocam sonuna kadar katılıyorum, özellikle de şu kısımlara:

Türk Telekom'un ise bize cevabı "Beğenmiyorsan başka ISS altyapısına geç 😏." olduğundan burada asıl görev TurkNet, Turkcell gibi ISS'lerin altyapılarını olabildiğince genişletmesi ve müşteriye altyapı alternatifi olabilmesi olacaktır diye düşünüyorum.
Türk Telekom da kendince haklı hocam, bakınız burada açıkladım:

Burada diyebilirsiniz "zaten haddinden fazla kazanıyor" diye ancak bu Türk Telekom'un elinde olan bir şey değil. Rekabet kurumunca Türk Telekom diğer küçük ISS'lerden ucuza fiyat vermesi yasak, hatta bunun için bir aralar ceza bile aldı. Diğer küçük ISS'ler hemen şikayet ettiler Türk Telekom'u ve bir daha böyle bir şey denemedi. Yani özetle zaten Türk Telekom istese de daha düşük ücret veremiyor, bir de üzerinde yatırım yapınca müşteri kaybediyor. Bence bu durumdan TurkNet çok güzel faydalanıyor. Ben burada elbette TurkNet'in fiyat politikasını veya fırsatçılığını reddetmiyorum, hatta çoğu insan bu sayede ucuz fiyat yüksek hız ile internet kullanabiliyor. Benim kızdığım yer neden TurkNet'de altyapı döşemek yerine gidip bu fırsatçılığı yapıyor? Oldu bir gün Türk Telekom battı veya yatırım yapamayacak duruma geldi diyelim, o zaman kim yapacak bu yatırımları? Bu sefer kimden fayda sağlayacaklar? Eğer bu gidişle devam eder iseler düzen ile bir yerde patlayacaklar! Bir de altyapı döşemedikleri için Türk Telekom seviyesine de yaklaşamıyorlar, dolayısıyla yine Türk Telekom'un düşük ücret verilmesinin önüne geçilmiş oluyor.

Yani bu durumda bence sizin de dediğiniz gibi TurkNet gibi ISS'lere iş düşüyor ama nerede... Bu durumda altyapı getiren Türk Telekom, getirdiği yerde bir de müşteri kaybedince adamlar da yatırım yapmak istememesi normal bence. Burada TurkNet'in kendi altyapısını bir an önce geliştirmesi lazım.

TurkNet kendi çapında bir şeyler yapmaya çalışıyor evet ama ben uzun süredir Turkcell'den herhangi bir altyapı yatırımı vb. bir şey duymuyorum.
Aynen öyle hocam, yani yaptıkları yatırımda sadece İstanbul'a sanki Türkiye sadece İstanbul gibi düşünüyorlar ama öyle değil!

Hocam o dediğin fiber İstanbul'un "bazı bölgelerinde" olan bir altyapı? Yani koca Türkiye sadece İstanbul mu? Ben Bursa'da yaşıyorum, burada TurkNet'in fiberinin F'si bile yok. Dalga geçmeyiniz lütfen. Bunca yıldır var olan bir ISS TurkNet, bunca zaman yatırım yapmadı da şimdi mi yapmaya kalktı? Ciddi cevap yazın demiştim, lütfen dikkate alınız. Ayrıca ben fiyatlandırmasına laf etmedim yada tarfie paketine laf da etmedim, hatta memnunum ama yatırım yapmaması sinirimi bozuyor hepsi bu! Okumadan yazmayın bir daha.
Bakın burada da yazmıştım ama siz de okumadan yazmaya devam...
Yahu gelmiş neden altyapı çekmiyorlar diye şikâyet ediyorsunuz. Altyapı çekiyorlar dediğimde de bazı bölgeler diyerek geçiştiriyorsunuz. Bence siz kendinizi kurtarmak için böyle yazıyorsunuz.

Önce altyapı yapıldığını kabul etmeniz dahi büyük başarı. Gelelim bazı bölgelere.

Bu adamların 2020 mayıs ayına kadar 350.000 aboneleri vardı. Etleri ne, butları ne ki GigaFiber'i 81 ile yaymaya çalışsınlar. Ortada belediyler, BTK gibi boş beleş engeller var ki bunlar da altyapı sorunun cabası.

Bu adamlar yatırım yapmadı diyorsun ya, gülüyorum. TR'de AKK'yi kaldırmak için uluslarası bazda yapmış oldukları yatırımlara bakabilirsiniz. Belki o zamanlar altyapı çekecek güçleri yoktu fakat AKK'yi kaldıracak güçleri vardı ki TR'de herkes bir anda donakaldı. Zira TurkNet artık AKK'yi kaldırmış, taahhütsüz, 65 TL'ye hizmet veriyordu. Bunlar bir örnek. Yaptıkları icraatlere daha detaylı bakmak isterseniz, internet siteleri ve paylaşmış oldukları aylık belgeler açıklayıcı. Tavsiye ederim.

Yahu gelmiş neden altyapı çekmiyorlar diye şikâyet ediyorsunuz. Altyapı çekiyorlar dediğimde de bazı bölgeler diyerek geçiştiriyorsunuz. Bence siz kendinizi kurtarmak için böyle yazıyorsunuz.

Önce altyapı yapıldığını kabul etmeniz dahi büyük başarı. Gelelim bazı bölgelere.

Bu adamların 2020 mayıs ayına kadar 350.000 aboneleri vardı. Etleri ne, butları ne ki GigaFiber'i 81 ile yaymaya çalışsınlar. Ortada belediyler, BTK gibi boş beleş engeller var ki bunlar da altyapı sorunun cabası.

Bu adamlar yatırım yapmadı diyorsun ya, gülüyorum. TR'de AKK'yi kaldırmak için uluslarası bazda yapmış oldukları yatırımlara bakabilirsiniz. Belki o zamanlar altyapı çekecek güçleri yoktu fakat AKK'yi kaldıracak güçleri vardı ki TR'de herkes bir anda donakaldı. Zira TurkNet artık AKK'yi kaldırmış, taahhütsüz, 65 TL'ye hizmet veriyordu. Bunlar bir örnek. Yaptıkları icraatlere daha detaylı bakmak isterseniz, internet siteleri ve paylaşmış oldukları aylık belgeler açıklayıcı. Tavsiye ederim.
Kesinlikle katılıyorum. Bu kadar önlerinde engel varken Gigafiber'i en iyi şekilde yaymaya devam ediyorlar.

Bir kere ben onu ima etmedim, ben "ciddiye alınacak kadar" yatırım yapılmadığını anlatmaya çalıştım. Burada yoksa "altyapı sıfır hiç yapmıyorlar demedim".
Bu adamların 2020 mayıs ayına kadar 350.000 aboneleri vardı. Etleri ne, butları ne ki GigaFiber'i 81 ile yaymaya çalışsınlar. Ortada belediyeler, BTK gibi boş beleş engeller var ki bunlar da altyapı sorunun cabası.
Burada abone sayısının kaynağı nedir? Eğer gerçekten 2020 yılında bile resmi bir kaynaktan alınan bir bilgiyse gerçekten az aboneleri varmış, bunu kabul ederim. Ayrıca BTK artık abartı engel çıkarmıyor, belediyeler konusunda haklısınız ancak belediyeler çoğunlukla herkese zorluk çıkarıyor. Bizim burada direkt 3 ilçe -Bursa merkez 3 ilçe- bakan santral var ve geçenlerde ziyaret ettiğimde adam telefonda kazı yok ise hemen çekeriz ama kazı işi var ise sıkıntılı... şeklinde bir sohbet yapıyordu. Özetle belediyeler de Türk Telekom'a el bebek gül bebek değil. Ayrıca haklısınız çünkü belediyelerde altyapı işini duyunca olabildiğince para koparmaya çalışıyorlar. Benim bulunduğum yerde VDSL2 olmasına karşın 35Mbps en fazla hız verebiliyorlardı -eski saha kutuları yüzünden- şimdi mahalleme yeni tip-7 fiber kabinler ile güncelleme kararı çıktı. Peki nasıl oldu bu? Biz önce asfaltları Türk Telekom kazdırdı sandık meğerse belediye yol yenilemesi çalışması yapıyormuş, durumdan faydalanan Türk Telekom da yenileme yapıyor. Özetle evet belediyeler bu konuda acımasız, ama sadece TurkNet'e değil. Çünkü onlarda biliyorlar ki buradan eşek yüküyle para kaldırabileceklerini.

Bunun dışında TurkNet'in GigaFiber operasyonunu destekliyor ve saygı duyuyorum. Gerçekten büyük bir cesaret ama neden şimdiye kadar başka bir atılım olmadı yada neden şimdi yeni yeni yayılıyor ona anlam veremiyorum.
O konuyu bende biliyorum, yaşım gereği o dönemleri de gayet iyi biliyorum. Bu konuda TurkNet evet o dönemlerde büyük bir yenilik yapıp AKK kaldırmıştı. Bizzat kendimde geçme niyetindeydim, ancak ping değerleri ve altyapıda bir sorun çıkınca onarma konusundaki başarısızlıklar -takdir edersiniz ki o dönemlerde neredeyse hiçbir arıza kaydına bakılmıyor, top direkt Türk Telekom'a atılıyorlardı- yüzünden vazgeçtim. Şimdi yine ping değerleri yüzünden bölgemde YAPA olmasına rağmen geçmiyorum. Ancak evet her ne kadar pürüzleri olsa da gerçekten kullanıcı dostu bir ISS. Ben aksini hiçbir şekilde iddia da etmedim zaten!

Benim yakındığım nokta her sene böyle bir muhabbet çıkıyor ve %90 senin gibi biri çıkıp "yatırım yapıyorlar abi bak..." diye bir mesaj yazıyor. Sonra aradan birkaç yıl geçiyor ve bakıyorum hala sadece İstanbul'dalar. Buna kızıyorum ben. Bu anlattığım "yatırım yapıyorlar abi bak..." sorunu sadece TurkNet için değil diğer ISS'ler içinde geçerli. Hatta son zamanlarda durmadan şöyle konular açılıyor: "Binama FTTH Türk Telekom geldi, nasıl TurkNet'e geçebilirim?", "Binama FTTH Türk Telekom geldi, nasıl Comnet'e geçebilirim?" gibi konular. Bu durumda o zaman diğer ISS'ler ne yapıyorlar? Kaç yıldır aynı muhabbet ben biraz baydım açıkçası. Umarım anlamışsındır.

Ben yoksa zaten TurkNet konusunda ki yorumumu anlattım yukarıda, bölgesinde sorun olmayan geçsin 10/10 çok güzel bir fırsat bölgesinde sorun olmayanlara. Ama bölgende sorun var ise arıza kaydına dönüş çok düşük ne yazık ki, bende önermem. GigaFiber projesinide destekliyorum. Ondan da haberim var, hatta geçen bu forumda TurkNet saha ekibinden bir kişi ile de mesajlaştık farklı bir konuda; ben hemen sordum tabii bana da sadece İzmir ve İstanbul dediler. Ben şimdi nasıl kızmayayım? Kaç yıldır aynı bölgedeler? Neyse zaten anlattım yukarıda daha da uzamasın. İyi forumlar saygılar.

Bir kere ben onu ima etmedim, ben "ciddiye alınacak kadar" yatırım yapılmadığını anlatmaya çalıştım. Burada yoksa "altyapı sıfır hiç yapmıyorlar demedim".
Ben de diyorum ki bu adamların eti budu ne ki ciddiye alınacak kadar olsun? Ayrıca emin olun, millet ciddiye alıyor. Forumlarda GigaFiber konuları türemeye başladı son zamanlarda. Bu da yatırımı gösterir.

BTK, belediye gibi boş beleş engelleri aşa aşa altyapı yapıyor alternatif servis sağlayıcıları.
Burada abone sayısının kaynağı nedir? Eğer gerçekten 2020 yılında bile resmi bir kaynaktan alınan bir bilgiyse gerçekten az aboneleri varmış, bunu kabul ederim. Ayrıca BTK artık abartı engel çıkarmıyor, belediyeler konusunda haklısınız ancak belediyeler çoğunlukla herkese zorluk çıkarıyor. Bizim burada direkt 3 ilçe -Bursa merkez 3 ilçe- bakan santral var ve geçenlerde ziyaret ettiğimde adam telefonda kazı yok ise hemen çekeriz ama kazı işi var ise sıkıntılı... şeklinde bir sohbet yapıyordu. Özetle belediyeler de Türk Telekom'a el bebek gül bebek değil. Ayrıca haklısınız çünkü belediyelerde altyapı işini duyunca olabildiğince para koparmaya çalışıyorlar. Benim bulunduğum yerde VDSL2 olmasına karşın 35Mbps en fazla hız verebiliyorlardı -eski saha kutuları yüzünden- şimdi mahalleme yeni tip-7 fiber kabinler ile güncelleme kararı çıktı. Peki nasıl oldu bu? Biz önce asfaltları Türk Telekom kazdırdı sandık meğerse belediye yol yenilemesi çalışması yapıyormuş, durumdan faydalanan Türk Telekom da yenileme yapıyor. Özetle evet belediyeler bu konuda acımasız, ama sadece TurkNet'e değil. Çünkü onlarda biliyorlar ki buradan eşek yüküyle para kaldırabileceklerini.

Bunun dışında TurkNet'in GigaFiber operasyonunu destekliyor ve saygı duyuyorum. Gerçekten büyük bir cesaret ama neden şimdiye kadar başka bir atılım olmadı ya da neden şimdi yeni yeni yayılıyor ona anlam veremiyorum.

O konuyu bende biliyorum, yaşım gereği o dönemleri de gayet iyi biliyorum. Bu konuda TurkNet evet o dönemlerde büyük bir yenilik yapıp AKK kaldırmıştı. Bizzat kendimde geçme niyetindeydim, ancak ping değerleri ve altyapıda bir sorun çıkınca onarma konusundaki başarısızlıklar -takdir edersiniz ki o dönemlerde neredeyse hiçbir arıza kaydına bakılmıyor, top direkt Türk Telekom'a atılıyorlardı- yüzünden vazgeçtim. Şimdi yine ping değerleri yüzünden bölgemde YAPA olmasına rağmen geçmiyorum. Ancak evet her ne kadar pürüzleri olsa da gerçekten kullanıcı dostu bir ISS. Ben aksini hiçbir şekilde iddia da etmedim zaten!
Kaynak;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İşte şimdi sen de benim yazdıklarımı okumuyorsun. Diyorsun ki şimdiye kadar neden atılım olmadı. Bak arkadaşım; 350.000 aboneye sen bile az diyorsun. BTK, belediye engeli, GigaFiber altyapı zorluğu üstüne eklenince ancak zaman şimdiyi buluyor. Altyapı ekibi, sonrasında onarım/bakım, modem kurulum ekibi gibi birçok departman da yer alıyor bu işin içinde. Kabloyu koydum, oldu bitti diye bir şey asla söz konusu değil.

Israrla neden şimdiye kadar geciktiye getiriyorsun. Ve yazdıklarımı okumak istemiyorsun.
Benim yakındığım nokta her sene böyle bir muhabbet çıkıyor ve %90 senin gibi biri çıkıp "yatırım yapıyorlar abi bak..." diye bir mesaj yazıyor. Sonra aradan birkaç yıl geçiyor ve bakıyorum hala sadece İstanbul'dalar. Buna kızıyorum ben. Bu anlattığım "yatırım yapıyorlar abi bak..." sorunu sadece TurkNet için değil diğer ISS'ler içinde geçerli. Hatta son zamanlarda durmadan şöyle konular açılıyor: "Binama FTTH Türk Telekom geldi, nasıl TurkNet'e geçebilirim?", "Binama FTTH Türk Telekom geldi, nasıl Comnet'e geçebilirim?" gibi konular. Bu durumda o zaman diğer ISS'ler ne yapıyorlar? Kaç yıldır aynı muhabbet ben biraz baydım açıkçası. Umarım anlamışsındır.
Tamam, baydınız diyelim. Anlayabiliyorum sizi. Fakat bu "Yatırım yapıyorlar ağabey." lafı ne zaman söylendi? Cidden ne zaman söylendi veya söyleniyordu? Zira TurkNet, Comnet kendi altyapılarını daha bir iki senedir çekiyorlar. Bir tek SoL, Vodafone ve TT işin içindeydi. Diğer ISS'ler kendilerini daha yeni yeni gösterebiliyorlar. Netspeed'in çıktığı ilk zamanı hatırlıyorum. Adamlar şimdi Netflix'in sunucularını TR'ye getirdi. Comnet bilmem kaç senedir veri sunucu vs. işlerle uğraşıyordu; daha yeni geldi sektöre. Altyapılarını da yeni yeni çekiyor. Siz altyapı çekmeyi basit ve ucuz bir şey sanıyorsunuz galiba. Eğer öyle olsaydı, TR'de internet sektörü bu kadar rezalet olmazdı. Emin olabilirsiniz.

Ben yoksa zaten TurkNet konusunda ki yorumumu anlattım yukarıda, bölgesinde sorun olmayan geçsin 10/10 çok güzel bir fırsat bölgesinde sorun olmayanlara. Ama bölgende sorun var ise arıza kaydına dönüş çok düşük ne yazık ki, bende önermem. GigaFiber projesinide destekliyorum. Ondan da haberim var, hatta geçen bu forumda TurkNet saha ekibinden bir kişi ile de mesajlaştık farklı bir konuda; ben hemen sordum tabii bana da sadece İzmir ve İstanbul dediler. Ben şimdi nasıl kızmayayım? Kaç yıldır aynı bölgedeler? Neyse zaten anlattım yukarıda daha da uzamasın. İyi forumlar saygılar.
Benim okuduğum kadarıyla arıza kayıtları ile ilgileniyorlar. Üzerine düşmeniz gerek olduğunu belirtmişti arkadaşlar.

Yine geldik aynı noktaya. Kaç yıldır aynı nokta? GigaFiber zaten çok yeni bir proje. Yanlış bilmiyorsam, bu proje son 2, 3 senedir yapılıyor.

Güzel bir tartışma fakat artık ben burada noktalıyorum. Saygı çerçevesinde konuştuğunuz için de teşekkürler.

Tamam öyleyse, gerçekten abone sayıları bu ise beklerim ben. Sonuçta ömrüm yeterse2-3 yıl sonra yine bunları konuşuyor olacağız. Bakalım ne kadar yayılacaklar, ki ben yayılmasını destekliyorum.

Tamam, baydınız diyelim. Anlayabiliyorum sizi. Fakat bu "Yatırım yapıyorlar ağabey." lafı ne zaman söylendi? Cidden ne zaman söylendi veya söyleniyordu?
Gerçekten baydım ortalama 2015 yılı civarından beri TurkNet - Vodofone - Turkcell SuperOnline -Türk Telekom - KabloNet derken hiçbirinin adam akıllı yatırım yaptığı yok. Mesela Türk Telekom hepsinden fazla yatırım yapıyor ama sizi de dediğiniz gibi cüssesine göre oran-orantı yapınca hiç yeterli seviyede değiller. Ben buna kızıyorum, hatta bir ara dediler ortak altyapı yapacağız -Vodofone, SuperOnline, KabloNet - sonra o işten tam ümitlendik hop o da yattı. Özetle harbi sıkıldım.

Diğer ISS'ler kendilerini daha yeni yeni gösterebiliyorlar. Netspeed'in çıktığı ilk zamanı hatırlıyorum. Adamlar şimdi Netflix'in sunucularını TR'ye getirdi. Comnet bilmem kaç senedir veri sunucu vs. işlerle uğraşıyordu; daha yeni geldi sektöre.
Katılıyorum. Ben onları kastetmedim ve onları gerçekten destekliyorum. Bunlar daha çok yeniler, elbette zamana ihtiyaçları var. Bunlara lafım yoktur.

Siz altyapı çekmeyi basit ve ucuz bir şey sanıyorsunuz galiba. Eğer öyle olsaydı, TR'de internet sektörü bu kadar rezalet olmazdı. Emin olabilirsiniz.
Öyle bir şey olduğun sanmıyorum ama bu kadar ölüm kalım gibi bir durum ise o zaman biz daha çok bekleriz demektir.

Benim okuduğum kadarıyla arıza kayıtları ile ilgileniyorlar. Üzerine düşmeniz gerek olduğunu belirtmişti arkadaşlar.
Benim okuduklarımda da karşısında insan bulamam, sorunu direkt açıklama olmadan TT ekiplerine atma, cevap dahi vermeme gibi sorunlar vardı. Bu kısım bence çok tartışmaya açık uzatmayacağım. Ancak ping sorunu herkesçe bilinen bir sorun. Hatta sitelerinde en düşük ping diyorlar ama tamamen kandırmaca. Genelde TurkNet sebebini bilmediğim bir şekilde ping yüksek çıkarıyor ilginç bir durum.

Yine geldik aynı noktaya. Kaç yıldır aynı nokta? GigaFiber zaten çok yeni bir proje. Yanlış bilmiyorsam, bu proje son 2, 3 senedir yapılıyor.
Hocam devam etsin, etsin ki yayılsın ama lütfen biraz hızlı. Çünkü gerçekten artık gözle görülür bir yatırım istiyorum. Yani bana gelmese bile diğer mahalleye gelsin ki bende " A bak çalışıyorlar" deyim.

Güzel bir tartışma fakat artık ben burada noktalıyorum. Saygı çerçevesinde konuştuğunuz için de teşekkürler.
Ne demek hocam, burası forum hem tartışacağız hem öğreneceğiz. Ben burada bunun için bulunuyorum; yardım - tartışma - fikir alışverişi - öğrenme. Siz de teşekkür ederim saygı çerçevesinde konuştuğunuz için. İyi forumlar, saygılar.

Bence TurkNet tek fiyat yaparak pası Türk Telekom'a attı. Biz hizmeti veriyoruz altyapı için Türk Telekom'a ağlayın demek istiyor. 100 Mbps için 100₺ hala çok ucuz bir fiyat Türk Telekom ya da Superonline gibi firmalara göre. Ben 95₺ ödüyordum 100 Mbps için. 99'a çıktı. O 4 liralık fark 1000 Mbps internet için 100₺ isteyen TurkNet'e helal olsun 🙂. Ama dediğiniz gibi altyapısı kötü olanlar için ayrı bir paket gelmezse TurkNet'i tercih etmek çok mantıklı değil.

Geri
Yukarı