TurkNet'in omurga altyapısı

1645039008393.png

Son düzenleyen: Moderatör:
@Quarit basitçe aradığın yanıtı vereyim. Genelimizin kullandığı VAE denilen hat Türk Telekom'un, başka hiç bir operatörün değildir. Şayet Yapa'ya ait olan bir sunucuya bağlı olsaydın bu mesela Erzurum'da var mesela ona bağlı olman gerekir. Bu durum siz orada yaşamadığınız sürece kesinlikle imkansız. Bu yüzden tracerttaki sonuçlar her zaman Türk Telekom olarak çıkacak. Basitçe Yapa kullanmadıkça TurkNet sunucusundan asla yararlanamazsın. Ben mesela Trabzon'da oturuyorum ama bana yakın olan saha dolabı Yapa desteklemiyor, bu yüzden benim tracert sonucum sizin resimdeki sonuçla tamamen aynı. TurkNet omurgası 2 tane var. İlki Yapa, 2.si GigaFiber o kadar...

@Quarit basitçe aradığın yanıtı vereyim. Genelimizin kullandığı VAE denilen hat Türk Telekom'un, başka hiç bir operatörün değildir. Şayet Yapa'ya ait olan bir sunucuya bağlı olsaydın bu mesela Erzurum'da var mesela ona bağlı olman gerekir. Bu durum siz orada yaşamadığınız sürece kesinlikle imkansız. Bu yüzden tracerttaki sonuçlar her zaman Türk Telekom olarak çıkacak. Basitçe Yapa kullanmadıkça TurkNet sunucusundan asla yararlanamazsın. Ben mesela Trabzon'da oturuyorum ama bana yakın olan saha dolabı Yapa desteklemiyor, bu yüzden benim tracert sonucum sizin resimdeki sonuçla tamamen aynı. TurkNet omurgası 2 tane var. İlki Yapa, 2.si GigaFiber o kadar...

Yazdıklarımı sanırım dikkatli okumadın. VAE'nın açılımı; "Veri Akışı Erişimi yöntemi"
Zaten ben daha önce yazdıklarımda TurkNet, Superonline, ve diğer tüm xxx firmaları dahil ADSL/VDSL bağlantı türünde Telekomun fiziksel bağlantısını kullanıyor, ve zorunda diye belirtmiştim. Çünkü bu erişim hattı Telekomun kendisine ait, ama ara bağlantı sunucuları Telekom olmak zorunda değil. Sen bile internet firması açabilirsin kendine :) Yeter ki bu güce sahip olacak bütçen olsun. Yani internet dediğimiz şey benim ankastre, sahadolabı, ve santral arasında ki kabloları ilgilendirmiyor sadece. TurkNet kendi sitesinde paylaşmış, ama bu ülke de gerçeği kullanarak insanları dolandırmak legal bir şeye dönüştüğü için, herkes rahatça yapabiliyor. Hakkınızı elle tutulur şekilde aradığınız zaman hukuksal anlamda siz bile suçlu olursunuz. Bir de bunun tüketici tarafı var, mesela siz, burada yine hukuğun bu tür zihniyetleri pekiştirip legalleştirdiği gibi yorum yapıyorsunuz. Tabii ki kasıtlı yaptığınızı ve niyetinizin kötü olduğunu düşünmüyorum, ama ister istemez onları pekiştiriyorsunuz. Kendi ağzınızla kendinize yanıt veriyorsunuz. YAPA dediğin şey VAE'den farkı sadece kendi santral olduğunu ileri sürmesi, o da kendi santral'de yok ortada, Telekomda ki portlar kendilerine ait direkt :p Buyrun size TurkNet'in kendi sitesinde ki VAE karşılığı;
Adsız.jpg

NOT: Bu arada Millenicom interneti 2 aydır kullanıyorum ve genel olarak herkesin bağlandığı sunuculara rotasyon yaparken Telekom sunucularını üzerinden geçmiyorum. Port direkt Millenicom'a ait, Superonline'dan kiraladığı. TurkNet'in "YAPA" diye adlandırıp kendi santralleri diye yutturmaya çalıştığı sistem. Siz hayatınızda hiç TurkNet VDSL santrali gördünüz mü ? Evet ben de görmedim, ama çok duydum söz de var olduğunu. VAE TurkNet'in ilk takıldığı sistemdi, sonra direkt Telekom santral üzerinden kendi sunucularına aktarma fikirleri başladı, adı da YAPA oldu xD Pek tutmadı ama. TurkNet sadece kendi fiberi iyi bir haber. Fakat kendisi yıllardan beri bu tutumlarla reklamlar yapıp daha çok Telekom fiziksel altyapısından ADSL/VDSL üzerinden kullanıcılara geçirmiş bir firmadır daha çok. Millenicom firması ve Türkiye'de var olan hiçbir internet firması kullanıcıyı düşünüyor diye savunmam. Siyasetçilerden hiçbir farkı yok. Sanki bedava dağıtıyorlar, onlar bizi övüp dursun, bizim onları öveceğimiz yer de. İşleri güçleri sadece kendilerine maddi anlamda daha çok rant sağlamak. Numunelik olanı Telekomdur. Diğerlerininde hiçbir farkı yoktur.

Yanlış bilgi
Bende sana VAE'de TurkNet diye bir şey yok! Yapa olursa TurkNet olur çıkış sunucuları bu kadar basit. Yapa da basitçe şu saha dolaplarını paylaşılması demektir. Bu şey Türk Telekom'da da var. Resimde de açıkça belirtiyorsunuz zaten. Santral DSLAM o işte VAE'de Türk Telekom :D Yapa'da ise gördüğün gibi TurkNet altyapısı olduğunu söylüyor :D Yapa'dan internet kullandığını söyleyen bazı kişiler gördüm kendi forum sitesinde... Tabi inanmak size kalmış. Hatta 1 zahmet bana inanmayın diyeyim.

Bende sana VAE'de TurkNet diye bir şey yok! Yapa olursa TurkNet olur çıkış sunucuları bu kadar basit. Yapa da basitçe şu saha dolaplarını paylaşılması demektir. Bu şey Türk Telekom'da da var. Resimde de açıkça belirtiyorsunuz zaten. Santral DSLAM o işte VAE'de Türk Telekom :D Yapa'da ise gördüğün gibi TurkNet altyapısı olduğunu söylüyor :D Yapa'dan internet kullandığını söyleyen bazı kişiler gördüm kendi forum sitesinde... Tabi inanmak size kalmış. Hatta 1 zahmet bana inanmayın diyeyim.
İlk paylaştığım ekran görüntülere bakarsan zaten kullandığım TurkNet internetin çıkış yaparken değil, kullandığı arabağlantılarda tutarsızlık olduğunu anlatmaya çalıştığımı anlarsın. TurkNet YAPA'da kendi altyapısı değil. Çünkü ADSL/VDSL her türlü fiziksel bağlantıyı Telekomdan alıyor. YAPA dediği, bir zamanlarda bunun için "kendi altyapımız" diye yutturduğu sistemi zaten farklı firmalarda yapıyor. Örnek şu an kullandığım Millenicom internetin yaptığı gibi. Santralde ki portlar direkt kendilerine ait, bu santral kendilerine ait değil ama. Burada Telekomun evinde ki bağlantı optimizasyonu ne kadar bir firmanın kendisine ait olabilir ki ? Telekomun kendi CGN havuzundan ayrı bir havuzdan çıkış yapıyorum santralden. Yani santralim'in bant genişliği konusunda zaten bir problem yok. Her akşam saat 19:00 gibi olunca 100Mbps download bant genişliğimin birden bire 3Mbps bant genişliğinde boğulmasının sebebi santralim ile alakasız :p Çünkü santral ile alakalı olsaydı zaten 2 ay boyunca sürmezdi, bu problemi bir tek ben yaşamazdım, ama TurkNet kullandığım için öyle oldu. Demek istediğim ara bağlantı sunucularında bant genişliği önemli :) Bir kullanıcı bile kendi modem arayüzünden internete bağlanan cihazlara bant genişliği sınırlandırması yapabiliyorsa, bir internet firmasıda bunu rahatlıkla yapabilir. TurkNet ve genelde diğerleri hep aynı zihniyette. Büyük şehirlerde oturan kullancılara bu şekilde ayrıcalık yapmıyorlar, en azından doğuda yaşayan birileri için, ya da küçük merkezlerde yaşayanlara göre. Mantığa bakar mısın, benim yaşadığım bu küçük yerde inan santral'in bant genişliği buranın nüfüsündan daha fazlasını kaldıracak türden, çünkü santral ve saha dolapları arası bağlantı fiber kablolar üzerinden geçiyor. Türkiye'nin genel anlamda interneti böyle kavuşturuyor, ama işte birileri 10Gbps interneti en iyi şekilde kullansın diye, 20 tane VDSL bağlantı kullanan maksimum 100Mbps download hızını kısıtlıyor örnek. Türkiye'de paran varsa, mevkin varsa özellikle her türlü şeyden faydalanabilirsin. Çoğu insan aslında parasıyla rezil bir internet kullanıyor. Bu rezil hizmet veren firmaları savunanlar düşünsün bence. Şu an 150 TL kadar bir ücret ediyorum ve 50Mbps bir bağlantı için. Akıl var mantık var, bu firmaları savunduğunu sanan insanlarda da vardır herhalde aynı akıl ve mantık. 150 TL eder mi ? Etmez, öyleyse neden burada 2. planda kalan kişi kullanıcı oluyor. Şimdi gitsem (imkanı olsaydı mesela) interneti kendi evime kendim kaçak(!) yoldan çekseydim, bir sürü kişi beni hak yiyen ve hırsız olarak nitelendirirdi. Bu kan emici firmaların yaptığı nedir ? Kendi gibi sömüren bir düzen içinde söz de legal yol üzerinden geçirmek mi doğru oldu. Devam etsinler, böyle rezil kan emicileri sömürmekten hiç geri kalmasın kendi evine 1Gbps internet bağlayanları. Şu düzeni doğru bulan zaten ya delidir, ya da bir çıkarımı vardır, başka bir açıklaması yok, haksızlık ve haklı olan irdelenecekse haksızlık yapanın kim olduğu bariz şekilde ortada. Şu açtığım konuda ben kendi kendime kafamdan bir şey mi uyduruyorum ? Lakin diyorum ya, şimdi bu görüntülerle ve yazılarla gidip bir kuruma şikayet etsem, haksız konumuna ben düşerim. Bu ülke de gerçekten hakkını arayana deli gözüyle bakıyorlar. Hak yiyenleri pekiştirenleri ilahlaştırıyorlar. Komedi ya, siyasetçiler gibi ortaya kendilerini komik bir gösteriş biçiminde atıyorlar, ve sanki kurtarıcı ve kahraman gibiler. Biz de bunu istiyorduk. Böyle hizmet eden delileri görmeyi, her ay hak ettiğinin 5 katı karşılığını vermeyi fln. Nitekim sonuç olarakta onlar daha çok pekişmeyi sürdürüyor. Reklama bile para harcamıyorlar, çünkü kendilerine köle olan kullanıcılarıda onların reklamlarını yapıyor. Siyasetçilerin kendilerine oy vermesi için makarna ile geçiştirdiği insanlara yaptıkları gibi. Ver gazı, bas istediğin kadar zamı. Her şey pahalaştı, maliyetlerimiz arttı diye de yuttur. Maliyetlerini neden fiber internete harcıyorlar ? Önce sürekli internet ile ilgili sorun yaşayanları bir halletmek daha mantıklı olmaz mıydı ? Olmaz, çünkü reklam gerek. Bu sayede bi 10 sene daha kendini aklayabilir. Ne de olsa deli hizmet veriyorlar. Kimin için ? 100Mbps download kullanan birinin akşamları 3Mbps hızına düşen kullanıcıları için.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı