TurkTelekom'un Yasaları Hiçe Sayması

Closery

Kilopat
Makaleler
4
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Meslek
Front-end Developer
Yanlış bilgi. 2 yıllık taahhüt yapan başka ISS'ler de var.
Merhabalar,
Bugün size TurkTelekom'un Türkiye Cumhuriyeti yasalarına nasıl uymadığını anlatmak istiyorum. Konuyu nereye açabileceğimi bilmediğim için buraya açmak istedim.

Belki başkaları da bu konuya dikkat etmiştir bilemiyorum fakat bugün eğer bir düşünürseniz 2 yıllık taahhüt sözleşmesi yapan tek firma TurkTelekom.
Bugün herhangi bir firmadan hizmet satın almaya gittiğinizde sadece 1 yıllık sözleşmeler yaptığını görebilirsiniz, peki neden?

Çünkü 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun 52. maddesi, dördüncü bölümü gereğince firmaların 1 yıldan daha uzun veya süresi belli olmayan sözleşmeler yapması mümkün değil, eğer yapıyorsa tüketici bu sözleşmeyi hiç bir ceza ödemeksizin iptal etme hakkına sahiptir diyor.

İlgili madde;
Abonelik sözleşmeleri
MADDE 52- (1)
Abonelik sözleşmesi, tüketicinin, belirli bir mal veya hizmeti sürekli veya düzenli aralıklarla
edinmesini sağlayan sözleşmelerdir.
(2) Yazılı veya mesafeli olarak kurulan bu sözleşmelerin bir nüshasının kâğıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı ile
tüketiciye verilmesi zorunludur.
(3) Belirli süreli abonelik sözleşmelerine sözleşmenin belirlenen süre kadar uzayacağına ilişkin hükümler konulamaz;
ancak abonelik sözleşmesinin kurulmasından sonra, sözleşmenin sona ereceği tarihe kadar tüketicinin talepte bulunması veya
onay vermesi hâlinde abonelik sözleşmesi uzatılabilir.
(4) Tüketici, belirsiz süreli veya süresi bir yıldan daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir
gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir. Süresi bir yıldan az olan belirli
süreli abonelik sözleşmesinde satıcı veya sağlayıcı tarafından sözleşme koşullarında değişiklik yapılması hâlinde de tüketici
sözleşmeyi feshedebilir. Fesih bildiriminin kâğıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı ile satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş
olması yeterlidir. Satıcı veya sağlayıcı, abonelik sözleşmesinin feshi için sözleşmenin tesis edilmesini sağlayan yöntemden
daha ağır koşullar içeren bir yöntem belirleyemez.

Şimdi arkadaş ben anlamıyorum gerçekten bu firma nasıl oluyor da bu yasaya uymadan hareket ediyor? Taahhütu iptal etmek isteseniz size direk cezai ücreti de çıkarıp gönderiyorlar. İnsanlar illa ki oturup hakkını mahkeme de mi aramalı?

Daha da garip bir şey göstereyim size, E-Devlet kapısı üzerinden abonelik sözleşmesini kontrol ettiğinizde ise böyle bir manzara ile karşılaşıyorsunuz;
Screenshot_6.png

Bitiş tarihi dahi belirtilmemiş. Ben mi aptalım da kaçırdığım bir nokta falan mı var? Var mı aramızda bir avukat yada bu konudan daha iyi anlayan birisi?
Bahsettiğim ilgili kanun: https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.6502.pdf

Not: Normalde uzun yıllardır TürkTelekom müşteri değilim, TurkNet ile gayet mutluyum fakat internet harici bir telefon hattı mevzusu yüzünden buradan tekrar bir hizmet almak zorunda kaldığımızda bu manzara ile karşılaştım. (Sadece ben değil çevremde TurkTelekomdan nefret eden fakat 2 yıllık sözleşmeleri yüzünden çıkamayanda bir sürü insan biliyorum.)

Merhabalar,
Bugün size Türk Telekom'un Türkiye Cumhuriyeti yasalarına nasıl uymadığını anlatmak istiyorum. Konuyu nereye açabileceğimi bilmediğim için buraya açmak istedim.

Belki başkaları da bu konuya dikkat etmiştir bilemiyorum fakat bugün eğer bir düşünürseniz 2 yıllık taahhüt sözleşmesi yapan tek firma Türk Telekom.
Bugün herhangi bir firmadan hizmet satın almaya gittiğinizde sadece 1 yıllık sözleşmeler yaptığını görebilirsiniz, peki neden?

Çünkü 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun 52. maddesi, dördüncü bölümü gereğince firmaların 1 yıldan daha uzun veya süresi belli olmayan sözleşmeler yapması mümkün değil, eğer yapıyorsa tüketici bu sözleşmeyi hiçbir ceza ödemeksizin iptal etme hakkına sahiptir diyor.

İlgili madde;

Şimdi arkadaş ben anlamıyorum gerçekten bu firma nasıl oluyor da bu yasaya uymadan hareket ediyor? Taahhüdü iptal etmek isteseniz size direk cezai ücreti de çıkarıp gönderiyorlar. İnsanlar illa ki oturup hakkını mahkeme de mi aramalı?

Daha da garip bir şey göstereyim size, e-Devlet kapısı üzerinden abonelik sözleşmesini kontrol ettiğinizde ise böyle bir manzara ile karşılaşıyorsunuz;
Eki Görüntüle 838471

Bitiş tarihi dahi belirtilmemiş. Ben mi aptalım da kaçırdığım bir nokta falan mı var? Var mı aramızda bir avukat ya da bu konudan daha iyi anlayan birisi?
Bahsettiğim ilgili kanun: https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.6502.pdf

Not: Normalde uzun yıllardır Türk Telekom müşteri değilim, TurkNet ile gayet mutluyum fakat internet harici bir telefon hattı mevzusu yüzünden buradan tekrar bir hizmet almak zorunda kaldığımızda bu manzara ile karşılaştım. (Sadece ben değil çevremde Türk Telekom'dan nefret eden fakat 2 yıllık sözleşmeleri yüzünden çıkamayanda bir sürü insan biliyorum.)

24 aylık sözleşmeleri 12 aylık kullanımınızdan sonra feshedebilirsiniz. Sözleşmeyi bitirmek için 24 ay beklemeye gerek yok. Yani bu durumda sözleşme 24 ay değil 12 aylık oluyor. 24 ay diyerek kelime oyunu yapılıyor ve 12 aylık kullanımdan sonra iptal edebileceğini bilmeyen vatandaşları 24 ay bekletmeye zorluyorlar. Bu durumda yasa dışı bir konu söz konusu değil.
Alıntıladığınız mesajı kendiniz okumamışsınız. "süresi bir yıldan daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir."

İlgili yasa alıntısı ve taahhüt sürenizi belirten belgeye THH'ye başvurun. İşten anlayan biri denk gelirse %90 iptaline karar verilir. Bu süre zarfında faturayı ödemekle yükümlüsünüz.

Firmalar 12+12ay gibi s 2 ayrı sözleşme yapıp bunu tek belgede sunabiliyorlar. Dolayısıyla yasanın açıklarından faydalanmaktan çekinmiyorlar.

Öncelikle sağ olsun moderatörler "yanlış bilgi" verme durumundan bana ceza vermişler o yüzden cevap yazamadım. Halbuki ben bu konuyu zaten durumu tam anlayabilmek için açtım. Diğer ISSler 2 yıl taahhüt yapmıyor demedim. Benim gördüklerim hep 1 yıl yapıyor anlamında yazmıştım ve konuyu da özellikle konu dışına açtım. Neyse...

24 aylık sözleşmeleri 12 aylık kullanımınızdan sonra feshedebilirsiniz. Sözleşmeyi bitirmek için 24 ay beklemeye gerek yok. Yani bu durumda sözleşme 24 ay değil 12 aylık oluyor. 24 ay diyerek kelime oyunu yapılıyor ve 12 aylık kullanımdan sonra iptal edebileceğini bilmeyen vatandaşları 24 ay bekletmeye zorluyorlar. Bu durumda yasa dışı bir konu söz konusu değil.
Alıntıladığınız mesajı kendiniz okumamışsınız. "süresi bir yıldan daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir."

Dostum bana gelip "Alıntıladığınız mesajı kendiniz okumamışsınız." diyorsun ama sen okuduğuna emin misin acaba? öncelikle alıntıladığım şey bir mesaj değil, kanun maddesi, ayrıca buyurun "herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir." Bakın altını çiziyorum, "istediği zaman" diyor. Yani sözleşme 12 aydan uzun yapıldıysa ben istediğim anda feshetme hakkına sahibim demektir.

Ayrıca benim bu konuyu açma sebebim, bu durum kanunda açıkça belirtilmiş olmasına rağmen %30'u devlete ait bir firmanın kullanıcılara 24 ay taahhüt yapıp daha sonra iptal isteklerinde ceza kesiyor olması. Yani illa ki her müşteri hakem heyetine mi başvuracak? Bu mudur adalet?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı