Turuncu renk DRAM ışığı yanıp sönüyor ve sistem görüntü vermiyor

#GoLdEnShOt#

Decapat
Yer
ALANYA
Daha fazla  
Meslek
Programmer
Yardım lazım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

DRAM LED'i yanıp sönüyor. Sistemi daha yeni toplamıştım. İlk start verişimde DRAM ışığı videoda ki gibi yanıp sönmeye başladı. RAM'ları değiştirdik. İşlemciyi garantiye gönderdik PSU değiştirdik. Bir değişiklik olmadı. Sanırım anakart arızalı ama ne tür bir arıza böyle bir şey yapar? Ekrana görüntü gelmiyor ve cin 3 gibi sistem yanıp sönmeye başlıyor.
İşlemci soketini çıkarınca DRAM ışığı yanıp sönmeyi bırakıyor ama işlemci diğer anakartlarda çalışıyor. İşlemci RAM ekran kartı ve PSU sağlam. Anakarttan olduğunu düşünüyorum ama ne tür bir hata böyle bir şeye sebep verir? Sistem hiç görüntü vermiyor ve sürekli kapa-aç yapıyor sanki. Uzay montaj da denedim gene olmuyor. CPU güç kablosunu çıkarınca yalnız DRAM ışığı sönüyor. İşlemci beslemesinde mi sıkıntı var acaba anakartın? Yardım edin çaresiz durumdayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Büyük ihtimalle anakart arızasına sahipsin. Ama bazen bu hata PSU hatasından da kaynaklanabiliyor. Ama yüksek ihtimalle anakartında kısa devre yapan bir durum var. Aynısına yakın bir hata aldığımda anakartı tamire göndermek zorunda kaldım.
Bu şekilde çok fazla da açma donanım kaybı yaşarsın

Büyük ihtimalle anakart arızasına sahipsin. Ama bazen bu hata PSU hatasından da kaynaklanabiliyor. Ama yüksek ihtimalle anakartında kısa devre yapan bir durum var. Aynısına yakın bir hata aldığımda anakartı tamire göndermek zorunda kaldım.
Bu şekilde çok fazla da açma donanım kaybı yaşarsın.

İlk önce sağ ol yorum yazdığın için. Anakartın modeli ASUS TUF gameing X570 PLUS. Baktım kornik sıkıntıları da yok. Yani yeni aldığım ilk start verdiğim sistemde bunu görünce kanlı terler attım. Şimdi anakart sağlam çıkarsa ne yaparım bilmiyorum. İşlemci sağlam RAM sağlam anakart sağlam olmuş olur. PSU başka PSU ile denedim aynı hatayı vermişti sistem yani PSU'da yep yeni ve başkasında da arıza vermediğine göre PSU sağlam %99.anakart sıkıntısız gelir de hata devam ederse ne yapıcağımı düşünüyorum kara kara😫 10K tuttu bu giriş seviyesi sayılabilecek sistem üstelik. Reyzen 5 3600X ve ASUS 5600X ekran kartı var sistem de. 32 GB Corsair RAM. Tüm donanım çöpe gitmiş olacak 😥

Donanım çöpe gitmez hocam illa ki uyarlarsın bir şekilde. Ama ben benzer bir hata yaşadığımda sıkıntı anakartta çıktı. Muhtemelen sende de anakart sorunu vardır.

Yatıp kalkıp dua ediyorum ki anakart arızalı olsun. Olmaz ise donanımlar elde kalacak. Bir arıza var kesin ve bir şeyler değişmez ise çözüm gelmeyecek gibi.

Geri
Yukarı