TUS nedir?

Bu TUS sınavı tam olarak ne oluyor? Kazanırsam ne elde ediyorum? Eğer girmezsem nasıl dezavantajlarla karşılaşıyorum? (Araştırdım biraz fakat diyaloglar aracılığıyla daha akılda kalıcı oluyor.) Şimdiden teşekkürler.

Temel Uzmanlık Sınavı. Pratisyen hekim olarak değil de TUS'a girip puanı ve bölüme göre birkaç yıl daha okuyorsun asistan olarak. Sonra uzman oluyosun bu kadar :D 6+4 veya 2 3 neyse artık

Dostum tıp fakültesinden 6 sene sonra mezun olunca pratisyen hekim oluyorsun, tus sınavına girip aldığın puana göre bir dal seçiyorsun(mesela dermatoloji) ve seçtiğin bölümün uzmanlığını okuyup uzman doktor oluyorsun. Sınava girmezsen aile hekimi de olabiliyordun ama onu değiştirdiler mi bilmiyorum

Bu TUS sınavı tam olarak ne oluyor? Kazanırsam ne elde ediyorum? Eğer girmezsem nasıl dezavantajlarla karşılaşıyorum? (Araştırdım biraz fakat diyaloglar aracılığıyla daha akılda kalıcı oluyor.) Şimdiden teşekkürler.

Kazanırsan alanında (Göz, genel cerrahi vs.) çalışıyorsun. TUS'a girmezsen devlet seni kura ile herhangi bir şehirdeki herhangi bir aile sağlık ocağına atıyor.

TUS sadece tıp okuyan öğrencilerin girdiği bir sınav değildir. Veterinerler, kimya okuyanlar, biyoloji okuyanlar vb. bölümler de girebilir. Arkadaş okuduğu bölümü söylerse ona göre anlatabilirim.

Üniversiteye bile gitmiyorum daha 12 ye geçtim. Tıp okumak istiyorum.

Daha çok var :) TUS'u kaba taslak biliyorsun zaten. Gidebileceğin 40 bölüm var. Bu bölümlerden rahat olan bölümler en yüksek puan gerektiren bölümler. Bu bölümler için Tıp 3. sınıftan çalışmaya başlamalısın. TUS sınavı ikiye ayrılır. Temel Bilimler ve Klinik bölümü. Temel Bilimler ilk 3 seneyi kapsar, Klinik ise 4 ve 5'i kapsar. İkisinde de 120 soru olmak üzere toplam 240 soru vardır. Temel Bilimler Patoloji, Farmakoloji, Mikrobiyoloji, Biyokimya, Biyoloji gibi bölümleri kapsar. Klinik ise Pediatri, Dahiliye, Genel Cerrahi, Kadın Doğum ve Küçük Stajlar dediğimiz 5. sınıf stajlarını kapsar.

Sınav 80 puan üzerinden hesaplanır. Baraj puanı 45'tir. Dermatoloji, KBB gibi hem asistanlığı hem çalışma koşulları kolay bölümler en yüksek puan gerektiren bölümler ki 70 ve üzeri puan isterler. Cerrahi bölümlerin çoğu düşük puan ister. Hem çalışma koşulları zordur, hem asistanlığı zordur hem de risk yüksektir. Orta puanlı yerlerde ise Kardiyoloji, Enfeksiyon, Uzman Aile Hekimliği gibi bölümler vardır.

Soru soracak olursan ben buradayım :)

Daha çok var :) TUS'u kaba taslak biliyorsun zaten. Gidebileceğin 40 bölüm var. Bu bölümlerden rahat olan bölümler en yüksek puan gerektiren bölümler. Bu bölümler için Tıp 3. sınıftan çalışmaya başlamalısın. TUS sınavı ikiye ayrılır. Temel Bilimler ve Klinik bölümü. Temel Bilimler ilk 3 seneyi kapsar, Klinik ise 4 ve 5'i kapsar. İkisinde de 120 soru olmak üzere toplam 240 soru vardır. Temel Bilimler Patoloji, Farmakoloji, Mikrobiyoloji, Biyokimya, Biyoloji gibi bölümleri kapsar. Klinik ise Pediatri, Dahiliye, Genel Cerrahi, Kadın Doğum ve Küçük Stajlar dediğimiz 5. sınıf stajlarını kapsar.

Sınav 80 puan üzerinden hesaplanır. Baraj puanı 45'tir. Dermatoloji, KBB gibi hem asistanlığı hem çalışma koşulları kolay bölümler en yüksek puan gerektiren bölümler ki 70 ve üzeri puan isterler. Cerrahi bölümlerin çoğu düşük puan ister. Hem çalışma koşulları zordur, hem asistanlığı zordur hem de risk yüksektir. Orta puanlı yerlerde ise Kardiyoloji, Enfeksiyon, Uzman Aile Hekimliği gibi bölümler vardır.

Soru soracak olursan ben buradayım :)

Tamamdır anladım sağ olasın.

Sevgili genç arkadaşım, meslektaşım olmak istemene sevindim. Bu yola girişmeye niyetin varsa bil ki tıp kazanmak işin en kolay kısmı. Tus elbette tıpçı hayatının acı bir gerçeğidir ama bundan önce uğraşacağın birçok şeyden eğer haberin yoksa olsun isterim. Gözünü korkutmak istememekle beraber keşke daha önce bilseydim diyebileceğin birkaç şeydan bahsetmem istiyorum. Tıpta ilerlemek çok tatmin edici bir şey ama hayatını buna adamaya hazır olmalısın. Tıp okurken ve sonraki hayatın boyunca akranların kendilerine vakit ayırırken, gezip dünyayı görürken, konser tiyatro sinema vb birçok etkinliğe katılıp eğlenirken sen evde (çoğu zaman yetiştiremediğin için kütüphanede) oturup ders çalışıyor olacaksın. 6 yıllık eğitimin sonuna doğru kendini geliştirmek için bir branş seçmen gerektiğinin farkına varacaksın. Çünkü her şeye dair detaylı bilgiye sahip olman imkansız. Nereye gidersem malpraktisim daha az olur nerede kendimi daha mutlu ve işime adamış hissederim diye düşüneceksin. Tus da işte burada devreye girecek. Daha rahat edeyim 36 saat nöbet tutup sefil olmayayım zaten gençliğimi harcadım birazcık olsun kendimi zaman ayırabileyim diyerek tercih yapacak olursan 70 puan üzeri alman gerekecek. Yaşım geldi 25’e, 4 sene de asistanlık var bari düzgün bir ilde olayım dersen 73 puan üzerine çıkman gerekecek. Tabii kontenjan hesapları da var. Bu arada yanıtlayan arkadaş soru sayısı vs hakkında bilgi vermiş ama sınav 80 üzerinden hesaplanmıyor. 2019 tusunda birinci 80 puanı geçti. Bu da tus rekoruydu. Açıkcası kaç puan üzerinden hesaplandığını kimse tam olarak bilmiyor. Tusa hazırlanmak ise intörnleri görmeden hayal bile edemeyeceğin bir şey. Haftasonları 8.30-22.00 dershanede ders gör, haftaiçi hastanede ayak işleri, derslerle çakışan nöbetler, bulduğun her fırsatta kütüphaneye koşup çalışma çabası... İntörnlerin işi daha da zor anlayacağın. Günde 10 saat çalışamadım diye kendini harap edenler mi dersin...(Kronometre tutup çalışılıyor genelde, su içmeye giderken durdurulup dönünce devam ettirilir.) Tus kazanmak için verilen uğraş üniversite sınavında verilse başarılacakları hayal dahi edemem. Ya da başka herhangi bir şeye harcansa bu çaba.. Bir de Almanya’nın açtığı kapı var. Şuan intörnler %50-50 oranında bölünmüş durumdalar tus veya Almanya olarak. Ülkede kalırsan alacağın maaşın da pek esprisi yok. Asistanlık yaparken 5-6 bin civarı bir maaşın oluyor, uzman olduğunda da bariz bir fark olmuyor. Bu maaş işleri karışık tabi döner vs birçok etmen var. Demek istediğim vay 10-20 bin maaş alırım rahat da ederim diyorsan o paraları kazanabilecek seviyeye geldiğinde yaşayacak pek hayatın kalmıyor geriye. Kısacası dostum kendini mesleğe adayacaksan buyur gel aramıza. Çok çileli çok zahmetli bir yol ama tatmin edici tarafı da çok yüksek bir yol. Bunu bilerek gel. Ben canımı daha çok seviyorum dersen başka meslekler tercih etmeni öneririm. Eczacılık olabilir mesela. Ne yönde ilerlemeyi tercih edersen et umarım çok mutlu ve başarılı olursun dostum.

Geri
Yukarı