Twich.tv izleyicisi ne istiyor?

Twitch, youtube gibi yerlerde en önemli avantajı söylememe gerek yok, tahmin edersiniz. Yakışıklı ve güzel olmak, sesinin güzel olması. İzleyici ilk bunu istiyor.

Kişisel zevkler bir yana, prodüksiyonun kaliteli olması önceliğimdir. 2014'ten kalma 360p 30fps kamera ve paintten çizilen hudlarla en sevdiğim yayıncıyı bile izlemem. Bakınca ekranın göze zulmetmemesi lazım.
Çok haklısın.
Twitch, youtube gibi yerlerde en önemli avantajı söylememe gerek yok, tahmin edersiniz. Yakışıklı ve güzel olmak, sesinin güzel olması. İzleyici ilk bunu istiyor.
Peki ya iç güzellik. Şaka şaka. Bu da doğru bir tespit ve yerinde bir yorum. Sen de o şekilde mi yapıyorsun?

Ben artık Twitch'te yayın yapmıyorum ve izlemiyorum. Çünkü güzel bir ekipmanın yoksa yüzüne bile bakmıyorlar. Biraz dilencilik biraz da dolu Discord kanalınız varsa tadından yenmez. Günde 25 saat yayın açsanız bağış atacak 25 saatin hepsini izleyecek hayattan kendini soyutlamış insanları kitlenize dahil edebilirsiniz. Şimdiden başarılar.

Kemal Can Parlak gruptan ayrıldı*

Kitle geniş olsa da izleyinin bir yayıncıyı izlemesi temelinde tek bir şey yatar.
-Eğlenmek.

İzleyiciyi ne kadar eğlendirirseniz o kadar ekran başında tutarsınız. Bu kısmın nasıl yapılacağı tamamen yayıncıya kalmış bir şey. Kimisi sohbetiyle eğlendirir, kimisi oynadığı tryhard bir oyunla... Burada önemli olan sizin hangisini başarıyor oluşunuz.
Kemal gruptan ayrıldı esprisini anlamadım.
Ben yayın yapmıyorum.
Hayır izleyici olarak dedim. Sizde yayıncı tipine bakarak mı izliyor ve takip ediyorsunuz?
Ben artık Twitch'te yayın yapmıyorum ve izlemiyorum. Çünkü güzel bir ekipmanın yoksa yüzüne bile bakmıyorlar. Biraz dilencilik biraz da dolu Discord kanalınız varsa tadından yenmez. Günde 25 saat yayın açsanız bağış atacak 25 saatin hepsini izleyecek hayattan kendini soyutlamış insanları kitlenize dahil edebilirsiniz. Şimdiden başarılar.
Enteresan. O kadar vakit ayıramam takibi. 2 saat ayırabiliyorum. Discord tabiki var. İnan bağış ve anonelikten çok izleyici istiyorum. Ortam kurulmasını istiyorum. Etkileşim istiyorum. Para ikinci planda. Ekipman sıkıntım var.

Hayır izleyici olarak dedim. Sizde yayıncı tipine bakarak mı izliyor ve takip ediyorsunuz?
Ben 38 yaşındayım hocam. Twitch'de ilgimi çekebilecek bir şey yok. Bazı testler ve oyunların içeriğini görmek için youtube girerim. Orada da uzun süre oyun izlemem, sıkıcı olur. Geçemediğim bölüm olursa çözümüne bakmak için izlerim mesela.

Kimisi de kız istiyor. Ne kadar kötü olursa olsun eğer yayını açan kızsa iyi izleyici elde ediyor.
O tayfa lazım değil bana. Çünkü evli barklı bir bireyim.Açık seçik giyinip kendimi sergilemeye ihtiyacım yok. İnsan gibi oyunumu oynar sohbetimiz ederim.
Ben 38 yaşındayım hocam. Twitch'de ilgimi çekebilecek bir şey yok. Bazı testler ve oyunların içeriğini görmek için youtube girerim. Orada da uzun süre oyun izlemem, sıkıcı olur. Geçemediğim bölüm olursa çözümüne bakmak için izlerim mesela.
Anlıyorum geralt1. Peki sen ne olsun isterdin? Dikkatini ne çekerdi? Hikaye modlu oyun serileri mi?

Çok politik doğrucu cevaplar verilmiş. Twitch izleyicisi bunları isteseydi o kadar kanal tarihe gömülmezdi. Ya arkanda PR yapacak bir ekip, ya karizman yüksek olacak (hitap gücü vb.) ya da dış görünüşünle tribünlere oynayacaksın.

Senin ihtiyacın olan seçici ve sınırlı kitle değil, kalabalık braindead kitle. Popülist ne varsa yaparsan gelirler.

Çok politik doğrucu cevaplar verilmiş. Twitch izleyicisi bunları isteseydi o kadar kanal tarihe gömülmezdi. Ya arkanda PR yapacak bir ekip, ya karizman yüksek olacak (hitap gücü vb.) ya da dış görünüşünle tribünlere oynayacaksın.

Senin ihtiyacın olan seçici ve sınırlı kitle değil, kalabalık braindead kitle. Popülist ne varsa yaparsan gelirler.
Yani popüler olan ne varsa onlara yönelmeyi öneriyorsun. Ekip kurmak da kolay değil. Bi karizman olduğu doğru. Mașallah. Ordan kurtarırım belki. Saçlarım çok kısa iken daha dikkat çekiyordu. Açıkçası tipin çok önemli olduğunu daha iyi kavrıyorum.

Bir yayına girdiğimde ya da izlediğim yayıncı başka bir yayına host attığında insanların belli başlı bazı kriterler karşılandığı sürece yayında kaldıklarını gördüm. En başında görüntü kalitesi geliyor. Şayet eşi, dostu değilse kimse çamur gibi görüntü izlemek istemiyor hâliyle. Başka bir etken de yayıncının gerek yayına verdiği içerikle gerekse chatiyle olan etkileşimi. Suspus hâlde oyuna odaklı birini kimse izlemek istemiyor, hadi diyelim oyunu konuşarak oynuyor chate hiç bakmıyorsa insanlar yine orada kalmak istemiyor. Sorusuna cevap verilmediği için yayından çıkan çok insan görüyorum. Yine bir başka etken de rahatlık konusu. Bir sürü katı kuralın konulduğu, onun hakkında konuşamazsın bunun hakkında yazamazsın çizgileri insanı ister istemez darlıyor. Tabii ki trollüğü kabul etmemek gerek ama insanları okuldaymış gibi de sıkmamak gerek. İzleyiciyi ilk 10-15 dakika yayında tutan şeyler bunlar bana kalırsa. Zaten sonrası artık yayıncıya kalmış.

Geri
Yukarı