Twitch vergi sistemi

SuleymanCakir

Hectopat
Merhaba arkadaşlar bilindiği üzere YouTube üzerinden para kazanıyorsanız. Şahıs şirketi açıp vergi ödüyorsunuz. Fakat piyasada vergi denetimi yapılmayan birçok canlı yayın platformları mevcut Twitch, dlive, Mixer gibi web tabanlı ve Instagram, Facebook, tiktok gibi mobil tabanlı uygulamalar var. Bu digital platformlar üzerinden azımsanmayacak kadar olan bir kitle vergisiz kazanç elde ediyor. Bu arada büyük yayıncılar ve tanınmış kişilere sözüm yok çünkü onlar zaten bu işi artık profesyonel olarak yaptıkları için vergi dahil tüm gereken her şeyi eksiksiz yerine getiriyorlar. Ayrıca bu platformlarda yayıncılar bynogame gibi siteler aracılığı ve altyapısını kullanarak bağış topluyorlar. Gerçek kişiler, kurumlar, dernek ve vakıfların, bir banka hesabı ilan ederek veya makbuz karşılığında para toplayabilmesi için muhakkak 2860 sayılı yardım toplama Kanunu'nun hükümlerine uygun hareket etmesi gerekir. Bu platformların bazılarını izleyip chat dahil oldum ve onlara vergi konusunda birkaç soru sordum. Bu işten kazanç elde edenlerin bana söyledikleri biz 100$ kazanıyorsak bu miktar hesabımıza yatarken vergileri dahil düşürülüyor ve hesabımıza o şekilde yatıyor gibi mantıksız cevaplar aldım. Aslında bu bir yere kadar doğru eğer bir digital platform üzerinden 100$ kazanıyorsanız. Bu ücret hesabınıza aktarılmadan önce digital platforma ait şirket ülkesine ait vergi sistemine göre vergi hesaplamalarını yapıp düştükten sonra kalan ücreti size gönderiyor. Buraya kadar şirket üstüne düşeni yapıyor. Fakat yayıncı internet üzerinden bir içerik üretip para kazanıyor. Bu gelirin Türkiye vergi sistemine göre vergilerinin düşülmesi gerekiyor sonuçta bir gelir elde ediliyor. Zaten yayıncıların anlattığı gibi bizim para hesabımıza yatarken vergileri kesiliyor gibi bir muhabbet olsaydı YouTube üzerindede bu geçerli olurdu. YouTube para ödemesi yaparken kendi ülkesine ait vergileri düştükten sonra paranızı ödüyor ve ayrıca YouTube kanal sahibi hesabına yatan para içinde Türkiye'deki vergi sistemine göre ücret hesaplanıp vergisini ödüyor. Sizin bu konu hakkında görüş ve önerileriniz nedir? Ben bu ülkede bir iş yeri açıp vergimi ödeyip para kazanıyorsam. Bu ülkede para kazanan herkes vergi ödemekle yükümlüdür. Cinsiyet yaş fark etmeksizin. Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır.

Merhaba arkadaşlar bilindiği üzere YouTube üzerinden para kazanıyorsanız. Şahıs şirketi açıp vergi ödüyorsunuz. Fakat piyasada vergi denetimi yapılmayan birçok canlı yayın platformları mevcut Twitch, dlive, Mixer gibi web tabanlı ve Instagram, Facebook, tiktok gibi mobil tabanlı uygulamalar var. Bu digital platformlar üzerinden azımsanmayacak kadar olan bir kitle vergisiz kazanç elde ediyor. Bu arada büyük yayıncılar ve tanınmış kişilere sözüm yok çünkü onlar zaten bu işi artık profesyonel olarak yaptıkları için vergi dahil tüm gereken her şeyi eksiksiz yerine getiriyorlar. Ayrıca bu platformlarda yayıncılar bynogame gibi siteler aracılığı ve altyapısını kullanarak bağış topluyorlar. Gerçek kişiler, kurumlar, dernek ve vakıfların, bir banka hesabı ilan ederek veya makbuz karşılığında para toplayabilmesi için muhakkak 2860 sayılı yardım toplama Kanunu'nun hükümlerine uygun hareket etmesi gerekir. Bu platformların bazılarını izleyip chat dahil oldum ve onlara vergi konusunda birkaç soru sordum. Bu işten kazanç elde edenlerin bana söyledikleri biz 100$ kazanıyorsak bu miktar hesabımıza yatarken vergileri dahil düşürülüyor ve hesabımıza o şekilde yatıyor gibi mantıksız cevaplar aldım. Aslında bu bir yere kadar doğru eğer bir digital platform üzerinden 100$ kazanıyorsanız. Bu ücret hesabınıza aktarılmadan önce digital platforma ait şirket ülkesine ait vergi sistemine göre vergi hesaplamalarını yapıp düştükten sonra kalan ücreti size gönderiyor. Buraya kadar şirket üstüne düşeni yapıyor. Fakat yayıncı internet üzerinden bir içerik üretip para kazanıyor. Bu gelirin Türkiye vergi sistemine göre vergilerinin düşülmesi gerekiyor sonuçta bir gelir elde ediliyor. Zaten yayıncıların anlattığı gibi bizim para hesabımıza yatarken vergileri kesiliyor gibi bir muhabbet olsaydı YouTube üzerindede bu geçerli olurdu. YouTube para ödemesi yaparken kendi ülkesine ait vergileri düştükten sonra paranızı ödüyor ve ayrıca YouTube kanal sahibi hesabına yatan para içinde Türkiye'deki vergi sistemine göre ücret hesaplanıp vergisini ödüyor. Sizin bu konu hakkında görüş ve önerileriniz nedir? Ben bu ülkede bir iş yeri açıp vergimi ödeyip para kazanıyorsam. Bu ülkede para kazanan herkes vergi ödemekle yükümlüdür. Cinsiyet yaş fark etmeksizin. Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır.
Batıyor değil mi ? Onların fazla kazanmasından bahsediyorum.
Onların kazançları genel olarak bağış oluyor ve bağış vergiye tabi değil. O sebepten ötürü şirket kurma mevzuları falan uğraşmıyorlar.

Twitche gelene kadar devlete vergisini ödemesi gereken pek çok şirket var. Mesela geçen biri çıktı dedi ki ben kayseriliyim ve şehrime 1 milyon TL bağışlıyorum. Korona için. Adam bunu şirket gideri gibi gösterip yıllık vergi miktarından düşecek. Garibanın oyun oynadığı 500 600 dolara gelene kadar ohooo neler neler vergi vermiyor. Yakında gelir ama. Devletimizin gücü bunlara yetiyor çünkü.

Batıyor değil mi? Onların fazla kazanmasından bahsediyorum.
Onların kazançları genel olarak bağış oluyor ve bağış vergiye tabii değil. O sebepten ötürü şirket kurma mevzuları falan uğraşmıyorlar.

Öyle herkes kafasına göre bağış toplayamaz bu yaptıkları yasal değil ayrıca bağış alıyorlarsa karşılığında makbuz kesmeleri gerekir.

Twitch'e gelene kadar devlete vergisini ödemesi gereken pek çok şirket var. Mesela geçen biri çıktı dedi ki ben kayseriliyim ve şehrime 1 milyon TL bağışlıyorum. Korona için. Adam bunu şirket gideri gibi gösterip yıllık vergi miktarından düşecek. Garibanın oyun oynadığı 500 600 dolara gelene kadar ohooo neler neler vergi vermiyor. Yakında gelir ama. Devletimizin gücü bunlara yetiyor çünkü.

Seninde dediğin gibi şirket sahibi yani vergilerini ödüyor. Her şirket sahibi bir şeyler alıp gider gösterebilir bunun neresi yasal değil bu şirketlere tanınan bir ayrıcalıktır.

Yıllık belli bir miktarın altındaki kazanç vergiden muhaf zaten. Miktar konusunda bilgim yok. Bir zamanlar yıllık 6500 tl'ydi. O miktar artık değişmiş olmalı.

Hatırladığım kadarı ile Twitch abone parasının yarısını yayıncıya ödüyor ve kalan para ile vergileri ödüyor ondan da kalanı kendisine alıyor. Tabi bağışlar ayrı ve genelde işin içine Twitch sokulmuyor.

Hatırladığım kadarı ile Twitch abone parasının yarısını yayıncıya ödüyor ve kalan parayı vergileri ödüyor ve kendisine alıyor. Tabi bağışlar ayrı ve genelde işin içine Twitch'i sokmuyor.

Twitch kendi ülkesine ait vergileri düştükten sonra yayıncılara kalan parayı aktarıyor. Fakat buradan gelir elde eden yayıncı bu geliri beyan etmiyor ve vergi ödemiyor.
Yorum kasma başlığı. Boş iş. Para vermeyecek kimse boşuna uğraşmayın.

Bu durumu internet vergi dairesi ve cimer bildirmek lazım. Öyle bedava para kazanmak yok.

Twitch kendi ülkesine ait vergileri düştükten sonra yayıncılara kalan parayı aktarıyor. Fakat buradan gelir elde eden yayıncı bu geliri beyan etmiyor ve vergi ödemiyor.
Hayır twitch'de ödemeler XSolla aracılığı ile olduğu için sizin ülkenizdeki KDV'yi XSolla hallediyor.
Ayrıca diğer türlü elde ettiğiniz kazanç (Bağış vb.), küçük bir miktarda olduğu sürece vergi görmeyebilir. Yayıncıların çoğunluğuda bu kesime düşer. Ama merak etmeyin yüksek kazancı olan yayıncılardan devlet vergi koparıyor.

Son düzenleme:
Twitch gelirden %30'unu kendisine alıyor. Abonelikten direkt olarak vergiyi TR alıyor. Bağış olarak ise meblağ küçükse vergisi olmuyor galiba ama hesaba sürekli bir yerden para yatışı oluyor ise bunun vergisini er yada geç senden alıyorlar. Rahat olun devletimiz kimse de 1 kuruşunu bırakmaz...

Bu arada konu yayıncıların vergisine gelene kadar daha ne ödenmeyen vergiler var. En kolay örnek futbol kulüplerinin vergi afları.

Yeni konular

Geri
Yukarı