Twitch Yayın Ayarı "En Doğru Haliyle"

Hjiterisaky

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle 2 ay önce yayıncılık işime kendimi vereceğim için bir PC sahibi oldum ve yayınlara başladım fakat bazı sorunlarım var, bunlardan direk en önemlisini size aktarmak istiyorum. Öncelikle uploadım 5 ve gayet iyi geliyor hat değerlerim falan çok stabil. Yayınını yaptığım oyun Overwatch adlı oyun ve bu biraz hızlı olan yani Fast-paced dedikleri tarzdan bir video serisi. Asıl sorunum olduğu yer ise ben OBS'ten ayarlarımı doğru yaptığım halde her 6-7 saniyede bir yayınımda pikselleşme sorunu olması, önceden çok oluyordu yanlış kullanıyormuşum CPU ayarını veryfastte kalmış onu Faster'a çektim düzeldi bayağı fakat yine arada oluyor eskiye nazaran yine izlenebilir tabii, buradaki asıl sorunum ise bir tık daha arttırdığımda yine aynı sorunun olması, acaba bu pikselleşme sorunu tamamen internet ile mi alakalı yoksa PC donanımıyla mı internette çoğu yeri araştırmama rağmen hala sağlıklı bir bilgi edinemedim,"usta" olan arkadaşlar yazarlarsa gerçekten çok sevinirim, bu arada işlemcim i7 9700K ve GPU tarafında ise 2080S tercih ettim, dönüşlerinizi bekler ve gelecek mesajlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Not:Son olarak şunu da ekleyeyim,bu oyunda tüm ayarlar fullde iken fpsi mönitörümün refresh rate'ine göre seç ayarını kullanırken ve yayın halindeyken 50-60'a kadar droplar yaşıyorum,intel acaba ryzenin bu işlerde cidden gerisinde mi kaldı anlamış değilim ve bu olay biraz canımı sıkmıyor değil,dönüşünüzü bekliyorum.

LoL'de falan yaşamadım ama böyle bir şey,pixel sorunu kesin internet ile mi alakalı diyorsunuz?
Benim sistemde Türksat gibi süper kaliteli bir altyapıda 4.7 upload ile COD:MW yayını yaparken twitch üzerinde yayında pikselleşme oluyordu. Streamlabs OBS kullanıyordum ben. Orada da bunu söylüyor idi. Paket yükseltip deneyebilirdim ama denemedim. LOL zaten Türkiye serverine bağlanıyordur sizde. Bundan dolayı alışveriş daha seyrek olmasına bağlı olarak olmuyordur diye düşünüyorum.

Benim sistemde Türksat gibi süper kaliteli bir altyapıda 4.7 upload ile COD:MW yayını yaparken twitch üzerinde yayında pikselleşme oluyordu. Streamlabs OBS kullanıyordum ben. Orada da bunu söylüyor idi. Paket yükseltip deneyebilirdim ama denemedim. LOL zaten Türkiye serverine bağlanıyordur sizde. Bundan dolayı alışveriş daha seyrek olmasına bağlı olarak olmuyordur diye düşünüyorum.
Aynen öyle ben de Türksat kullanıyorum 100/5 paketi,fakat bazı 5 uploadı olan yayıncılarda böyle bir sorun olmuyor onu anlamış değilim işin garip tarafı o.

Hareketli oyunlarda pikselleşme olmasının sebebi bitrate yetersizliği maalesef. Lanczos 36 sample seçtiğinden emin ol. Yayını 5 Mbit upload için 4.3K bitrate ver maksimum. 720P olsun boyutlandırılmış çözünürlük. O sayede en aza indirebilirsin. Diğer yöntemde 6000 bitrate 900P yayın vermen onun çözümü de internet hızı maalesef.
Drop yemenin sebebini tam bilemem ama CPU presetini veryfast olarak kullan işlem önceliği verdiysen de normal olarak değiştir.
Ekleyeyim overwatch ekran kartı mı işlemci temelli bir oyun mu nvench new encoderınıda kullanabilirsin.
+ olarak 60 fps veriyorsan input lagın artacaktır.oyun sende kasmasa bile yayında kasıntı olur. 30 fps vermeyi dene birde. Sorunun çözülecektir tahminimce.

Sıcaklıkları kontrol etmeyi denedin mi?
Hangi değerlerde yayın yapıyorsun?

Bence yayını işlemci yerine ekran kartından vermelisin. İşlemci karta yetişmek için yayından kısıyor olabilir veya ısındığı için frekans düşüşü yaşıyordur.

Yayın esnasında yayıncı panelinden bitrate dalgalanması oluyor mu bir kontrol et. Ara ara dalgalanmalar oluyorsa ondan da kaynaklanabilir. Ayrıca OBS üzerinden (Yanlış hatırlamıyorsam sol altta gösteriyordu.) bir kayıp var mı, varsa donanım yüzünden mi upload yüzünden mi görebilirsin.

FPS düşüşü de yaşadığına göre muhtemelen işlemci sıcaklıktan veya karta yetişmek için kendini frenliyor. Ekran kartından yayın yaparsan oyunda bir miktar performans kaybedersin ama daha akıcı ve renkleri daha canlı bir yayın elde edersin. Yayıncılar daha güzel renkler verdiği için özellikle Nvidia kart tercih ediyor mesela. Tabi stabil çalışması ve sponsorluk da bir etken.

Güç seçeneklerinde yüksek performans seçili olduğundan emin ol.
Afterburner ile yayın ve oyun esnasında değerleri kontrol edip bizimle paylaş.
Yayıncı paneli üzerinden internetin stabil olup olmadığını kontrol et.
Yayını ekran kartından vermeyi dene.

Yazı biraz dağınık olduysa kusura bakmayın. Çalışıyorum ve telefondan fırsat buldukça parça parça yazmak zorunda kaldım. Sorunu çözemezseniz Discord veriyim evde olduğum bir zaman ayarlara detaylı bakalım.

Hareketli oyunlarda pikselleşme olmasının sebebi bitrate yetersizliği maalesef. Lanczos 36 sample seçtiğinden emin ol. Yayını 5 Mbit upload için 4.3K bitrate ver maksimum. 720P olsun boyutlandırılmış çözünürlük. O sayede en aza indirebilirsin. Diğer yöntemde 6000 bitrate 900P yayın vermen onun çözümü de internet hızı maalesef.
Drop yemenin sebebini tam bilemem ama CPU presetini veryfast olarak kullan işlem önceliği verdiysen de normal olarak değiştir.
Ekleyeyim overwatch ekran kartı mı işlemci temelli bir oyun mu nvench new encoderınıda kullanabilirsin.
+ olarak 60 fps veriyorsan input lagın artacaktır.oyun sende kasmasa bile yayında kasıntı olur. 30 fps vermeyi dene birde. Sorunun çözülecektir tahminimce.
Hocam cok tesekkur ederim su an kullandigim ayarlar 900p60 fps ve 3500 bit rate,bu sanirim 900pye az geliyor hizli oyunlarda,islemci ayarini very fastte kullanirken cok piksellesme oluyordu faste gecince duzeldi fasterda drop vermeye basladi,fastte yarin tekrar deneyecegim.
Sıcaklıkları kontrol etmeyi denedin mi?
Hangi değerlerde yayın yapıyorsun?

Bence yayını işlemci yerine ekran kartından vermelisin. İşlemci karta yetişmek için yayından kısıyor olabilir veya ısındığı için frekans düşüşü yaşıyordur.

Yayın esnasında yayıncı panelinden bitrate dalgalanması oluyor mu bir kontrol et. Ara ara dalgalanmalar oluyorsa ondan da kaynaklanabilir. Ayrıca OBS üzerinden (Yanlış hatırlamıyorsam sol altta gösteriyordu.) bir kayıp var mı, varsa donanım yüzünden mi upload yüzünden mi görebilirsin.

FPS düşüşü de yaşadığına göre muhtemelen işlemci sıcaklıktan veya karta yetişmek için kendini frenliyor. Ekran kartından yayın yaparsan oyunda bir miktar performans kaybedersin ama daha akıcı ve renkleri daha canlı bir yayın elde edersin. Yayıncılar daha güzel renkler verdiği için özellikle Nvidia kart tercih ediyor mesela. Tabi stabil çalışması ve sponsorluk da bir etken.

Güç seçeneklerinde yüksek performans seçili olduğundan emin ol.
Afterburner ile yayın ve oyun esnasında değerleri kontrol edip bizimle paylaş.
Yayıncı paneli üzerinden internetin stabil olup olmadığını kontrol et.
Yayını ekran kartından vermeyi dene.

Yazı biraz dağınık olduysa kusura bakmayın. Çalışıyorum ve telefondan fırsat buldukça parça parça yazmak zorunda kaldım. Sorunu çözemezseniz Discord veriyim evde olduğum bir zaman ayarlara detaylı bakalım.
Hocam yayin esnasinda herhangi bir dalgalanma vs olmuyor surekli kontrol ediyorum yan ekrandan,sicaklik degerlerim de gayet iyi 62 derece falan yayinda cpu gpu isinmiyor zaten,guc seceneklerinde tam ve max performans secili,bu sorunun ben hala donanim tarafinda oldugunu dusunmekteyim,size de zahmet olmus telefondan imi buklum ugrasmissiniz baya,yarin discorddan halledebiliriz ama yayinlari genelde iyi yayincilar islemciden veriyorlar ben de oyle yapiyorum cok faydasini gordum,tekrardan tesekkurler.

@Hjiterisaky

Şu attığım linki incelersen belki yararına olabilir.

Ekran kartı üzerinden yüksek kalitede (advanced mode içinde ayarı var) yayın yapmanı öneriyorlar. Ayrıca tazeleme hızı yüksek bir monitör kullanıyorsan, akıcı bir şekilde render yapmak için 60 Hz'ye çekmen öneriliyor.

@Hjiterisaky

Şu attığım linki incelersen belki yararına olabilir.

Ekran kartı üzerinden yüksek kalitede (advanced mode içinde ayarı var) yayın yapmanı öneriyorlar. Ayrıca tazeleme hızı yüksek bir monitör kullanıyorsan, akıcı bir şekilde render yapmak için 60 Hz'ye çekmen öneriliyor.
Hocam çok teşekkür ederim ama insanlar genelde yaıynı işlemciden vermenin daha iyi olduğunu söylüyor,neden öyle anlamadım,mönitör ayarını da yapacağım çok teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı