Twitch yayınında drop olmasının sebebi nedir?

Hollyn

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba ben Twitch. TV'de yayın yapıyorum ama çok drop oluyor bunun nedeni hangi parçadan dolayı yardımcı olur musunuz?

Sistem.
Intel i5 2500.
ASUS RX 470 4 GB.
ASUS P8H67-V.
8 GB RAM 1333MHz 4-4.
SSD.
HDD.
720P 30FPS Valorant yayını yapmak istiyorum dropsuz şekilde yorumlarınızı bekliyorum.

Dip not: Yayını ekran kartından yapıyorum upload hızım 7.70 ve 5000 Bit Rate veriyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yayın yapma kolay bir şey değil. Oyun oynarken kasma donma yaşıyorsan. Sistemin zorlanıyor anlamına geliyor. Başka bir cihazdan yayınını açıp izle eğer yüklenmede sorun oluyorsa Bit Rate düşür 4000 falan çek dene.

Oyun oynarken OBS'e bakma imkanınız oluyorsa dikkat edin FPS 5.65 gibi olacak. Aslında internetle alakalı değil ama bilgisayardan dolayı drop yiyorsunuz. İşlemci ya da ekran kartı hangisini kullanıyorsunuz bilmiyorum ama ekran kartı kullanımı %100'e ulaşınca OBS'te FPS düşüyor. Yayın yaparken benim de başıma çok kez geldi. ARK oynuyorum FPS düşüyor, CS açıyorum FPS düşüyor falan bir sürü saçma şey oldu. Şu şekilde çözdüm; görev yöneticisinden öncelik verdim, Windows oyun modunu kapattım. Bundan sonra da arama çubuğuna grafik ayarlarına girip alttaki grafik performansı seçimine gelip OBS'i ekledim. Yüksek performans önceliği verdim. Bu şekilde büyük ölçüde çözüldü sorunum.
Yayın yapma kolay bir şey değil. Oyun oynarken kasma donma yaşıyorsan. Sistemin zorlanıyor anlamına geliyor. Başka bir cihazdan yayınını açıp izle eğer yüklenmede sorun oluyorsa Bit Rate düşür 4000 falan çek dene.
Bitrate ile alakası yok hocam. GPU hem oyuna hem de OBS'e yetemediği için FPS drop oluyor yayında.
EDIT : Mümkünse eski de olsa bilgisayarınız varsa yayını ondan verin. NDI diye bir plugin var OBS'te. Bu şekilde oyun PC'nizdeki görüntüyü 2. PC'niz yayınlıyor.

Ben oynarken problem yaşamıyorum 130 140 FPS sıkıntısız oynuyorum ama yayınımı açıp izlediğim de sürekli drop oluyor benim problemim bu öğrenciyim param olmadığı için upgrade edemiyorum bir de OBS'ten baktığım da kaybedilen kare 0 gözüküyor bunun nedeni nedir? Son bir sorum daha olacak bu sistemi satmak istesem ederi nedir ne kadara satmalıyım?

Ben oynarken problem yaşamıyorum 130 140 FPS sıkıntısız oynuyorum ama yayınımı açıp izlediğim de sürekli drop oluyor benim problemim bu öğrenciyim param olmadığı için upgrade edemiyorum bir de OBS'ten baktığım da kaybedilen kare 0 gözüküyor bunun nedeni nedir? Son bir sorum daha olacak bu sistemi satmak istesem ederi nedir ne kadara satmalıyım?
Satım konusunda bir fikrim yok o yüzden bir şey söylemem doğru olmaz. 140 FPS oynamanız gayet normal. Eğer Afterburner programı ile oyun içerisinde GPU kullanımınıza bakarsanız %100 civarı göreceksiniz. Bunun olması gayet normal bir şey zaten. Ama GPU %100 olunca OBS'e kullanacak kaynak kalmıyor. Eğer ekran kartını kullanarak yayın yapıyorsanız işlemciye geçirmek de bir çözüm olabilir.
Can Sungur'un Twitch'e kayma sebebi işte bu. Sanırsam hala Twitch'in Türkiye sunucusu yok.
Sunucu ile alakalı bir sorun değil. Örneğin 30 FPS yayın verisi göndermesi gerekirken sistem zorlandığı için FPS düşürüyor. Yani 30 FPS gitmesi gerekirken 10 FPS gidiyor. 10 FPS gönderince haliyle kare kaybı da yaşanmıyor. Hatta OBS'te bu sorun "Kodlama aşırı yüklendi." diye de geçiyor. Dilerseniz bu hatayı da inceleyin.

İşlemci 4 core 4 thread olduğu için onda da drop oluyor malesef yayınlarım izlenmeye başlıyor ama pc yüzünden engeller oluşuyor.

İşlemci 4 core 4 thread olduğu için onda da drop oluyor malesef yayınlarım izlenmeye başlıyor ama pc yüzünden engeller oluşuyor.
Hocam anlıyorum gerçekten sorununuzun ne olduğunu ama sistem gerçekten pek yeterli değil. Normal sadece kamera açıp konuşmak için gayet yeterli sistem. Ama işin içine oyun faktörü de girince sorun yaşıyorsunuz. Kendim de gerek YouTube ve Twitch üzerinde yayınlar yaptım. Dikkat ederseniz diğer büyük yayıncılar ya ikinci bilgisayar ya da "Capture Card" kullanıyor. İnternetinizde sorun yok bilginiz olsun. Twitch'te de sorun yok (Bazı arkadaşlara duyurulur). Ekran kartı kullanım yüzdesi sizi bitiriyor anlayacağınız.

Evet haklısınız ekran kartı kullanımı hep %100 oluyor yapacak bir şey yok upgrade yapmak gerekecek teşekkür ederim güzel yorumlarınız için kendinize iyi bakın. Maskenizi takmayı unutmayın :)

Yeni konular

Geri
Yukarı