Twitch'te Yayın için OBS Ayarları ve Lag Sorunu

IBO.

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Twitch'te CS:GO yayını yapmak istiyorum. İnternet hızımı aşağıdaki görsele bırakıyorum. Ortalama 4.80 mbps upload hızım var ancak 1500 bitrate'te de 3500 bitrate'te de oyunda lag sorunu oluyor. Ateş ederken internetten kaynaklı takılmalar yaşıyorum. Bu lag sorunu neyden kaynaklanıyor araştırsam da bir türlü bulamadım. OBS için bitrate ve görüntü çıkış ayarları ne olmalı yardımcı olabilecek var mı? Belki lazım olur diye aşağıya sistem bilgilerimi de bırakıyorum.

• i5 8600K
  • GTX 1070Ti
  • 16GB DDR4 3000MHz
speedtest.png

Fiber kullanmıyorsanız normal.

Ne alaka ben fiber kullanmıyorum VDSL kullanıyorum ne lag ne ping mevcut, yalnış bilgilendirme yapma kardeşim.

Merhabalar. Twitch'te CS:GO yayını yapmak istiyorum. İnternet hızımı aşağıdaki görsele bırakıyorum. Ortalama 4.80 mbps upload hızım var ancak 1500 bitrate'te de 3500 bitrate'te de oyunda lag sorunu oluyor. Ateş ederken internetten kaynaklı takılmalar yaşıyorum. Bu lag sorunu neyden kaynaklanıyor araştırsam da bir türlü bulamadım. OBS için bitrate ve görüntü çıkış ayarları ne olmalı yardımcı olabilecek var mı? Belki lazım olur diye aşağıya sistem bilgilerimi de bırakıyorum.

• i5 8600K
  • GTX 1070Ti
  • 16GB DDR4 3000MHz
Eki Görüntüle 346056

OBS ayarlarının resmini atar mısın yardımcı olayım.

Son düzenleme:
Dostum fiber olup olmaması neyi değiştiriyor? Bilmediğim için soruyorum. Neredeyse 5mbps uploadım var, sence 1500 bitrate’te bu upload hızında lag olması normal mi?
Çok teknik detaylarını bilmiyorum fakat fark ettiriyor. Ben de 2 yıl boyunca VDSL kullanarak yayın yaptım, 10 Mbps upload olmasına rağmen 2800 bitrate'de arada bir lag spike yaşıyordum. Fiberde test etme şansım oldu, 5100 kbps upload hızı ile 3500 bitrate'e kadar lag olmadan bitrate verebildim. @Recep Baltaş da hep bahsediyordu konularda, konuyu görürse daha çok detay aktarabilir.

Bilgisayara geçer geçmez atacağım.

Eki Görüntüle 346076

x264 kodlayıcısını NVEC ayarı olarak değiştirin.

İşlemciden yayın yapıyor bilgisayariniz işlemciyi yoruyor büyük ihtimal yayın yaparken, Ekran kartından yayın yapmasını ayarlayın % 90 oranla sorun çözülecektir. En alt da bulunan resimdeki ekran görüntü ayarlarını yapın.

Ayrıca

1- Bilgisayarınızdan Başlat > Çalıştır yolunu izleyerek, karşınıza gelen ekrana cmd yazdıktan sonra Tamam butonuna basınız. (Dilerseniz Başlat+R tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz)
calistir.png

2- Karşınıza gelen dos ekranına sırasıyla aşağıdaki komutları yazarak, her bir komutu yazdıktan sonra klavyenizden enter tuşuna basınız.
  • ipconfig /flushdns
  • ipconfig /release
  • ipconfig /renew
  • exit
dns-dos.jpg

Bu işlemlerden sonra DNS önbelleği başarıyla temizlemiş olacaksınız. Web tarayıcınızı yeniden başlatarak erişimlerinizi kontrol etmenizi öneririm.

Adsız1.png
Adsız3.png

Son düzenleme:
VDSL'de hem yükleme hem indirme yaparken lag sorunu olması gayet normal, teknoloji gereği durum böyle. Özellikle saha dolabına uzaksanız daha çok hissediliyor.

Yani sonuç ne? Anlamadım ben. Ben 4000 ile 5000 arası bitrate veriyorum yayınlarımda. Aksine 0 lag ve ping. Oynadığım oyun yüksek grafikli Mgame oyunu. Benim anlamadığım olay, yorum atmanızdaki neden nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı