Twitter hesap çalınması ve Twitter Destek'in maillere geri dönmemesi

ErenTeke

Kilopat
Yer
İstanbul / Ankara
Daha fazla  
Meslek
Grafik Tasarım
16.06.2020 günü giriş yaptığım tüm yerlerde hesaptan çıkış yapılmış ve kullanıcı adı, şifre, e-posta adresi, telefon numarası hepsi değişmiş halde karşılaştım. Twitter Destek'e İngilizce dilde iki defa mail atmama rağmen halen cevap gelmedi. Aynı zamanda hesabı çalan kişinin kullanmaması için en az 20 kişiye de spam attırdım hesaba, ona rağmen hiçbir değişiklik yok. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Twitter'ın şikayetleri okuduğu sikayetvar.com tarzı bir yabancı site var mıdır? Çünkü Şikayetvar'a da yazdım oraya da gelen bir cevap yok.

Bu tarz bir konuda henüz bir dönüş yapmamış olmaları normal geçen süre çok uzun değil. Ve eğer iletişimi şuanki güncel hesap bilgilerinde belirtilen bir kanal üzerinden sağlamıyorsan geri iletişime bile geçmeyebilirler.

Hesap bilgilerini değiştirecek yetkiye sahiplerse muhtemelen asıl saldırı giriş yaparken kullandığın mail adresine veya telefon numarana gelmiştir. Ve twitter bu kişiler herhangi bir zamanda bu hesaba girerken yada bu hesabın bilgilerini değiştirirken kişilerin herşeyi "teknik açıcan" ( doğrulama maili yada sms atma tarzı işlemler) usule uygun yapıldığını belirlerse, twitter a göre hesabın asıl sahibi artık sen değilsindir ve yine böyle bir durumda bu zaafiyet senden yada giriş bilgilerinin yetkin olduğu sistemden kaynaklanmaktadır.

Bu durumda senin alabileceğin tek aksiyon polise (siber suçlara) başvurmak olacaktır. İleride seni bu seviyedeki bir zaafiyetten koruyabilecek önlemise şu "mavi tik" dedikleri ibare.

Bu tarz bir konuda henüz bir dönüş yapmamış olmaları normal geçen süre çok uzun değil. Ve eğer iletişimi şuanki güncel hesap bilgilerinde belirtilen bir kanal üzerinden sağlamıyorsan geri iletişime bile geçmeyebilirler.

Hesap bilgilerini değiştirecek yetkiye sahiplerse muhtemelen asıl saldırı giriş yaparken kullandığın mail adresine veya telefon numarana gelmiştir. Ve twitter bu kişiler herhangi bir zamanda bu hesaba girerken yada bu hesabın bilgilerini değiştirirken kişilerin herşeyi "teknik açıcan" ( doğrulama maili yada sms atma tarzı işlemler) usule uygun yapıldığını belirlerse, twitter a göre hesabın asıl sahibi artık sen değilsindir ve yine böyle bir durumda bu zaafiyet senden yada giriş bilgilerinin yetkin olduğu sistemden kaynaklanmaktadır.

Bu durumda senin alabileceğin tek aksiyon polise (siber suçlara) başvurmak olacaktır. İleride seni bu seviyedeki bir zaafiyetten koruyabilecek önlemise şu "mavi tik" dedikleri ibare.

Geçen süre çok uzun değil ancak bu gibi durumlarda erken geri bildirim yapılması gerek bence. Bu hesap nasıl çalındıysa dokuz gün içerisinde her şey yapılabilirdi içerisinde sonuçta. Bunun olmaması için de tanıdığım herkese spam attırdım, yine de kapanmadı hesap. İletişime geçtiğim e-posta adresi ise önceden hesapta kullandığım adrestir. Güncel olarak hesapta bulunan bir iletişim kanalıyla iletişime geçebilsem zaten böyle bir durum yaşanmazdı dostum. Ki zaten geri dönüş yapmaları için bunun olması şart değil, daha çok önceden hesapta kaydettiğin bir e-posta adresiyle iletişime geçip geçmediğine bakıyorlar. Twitter kullanıyor musun bilmiyorum ancak iki faktörlü yetkilendirme vb. ayarları açmadıysan tüm bilgiler e-posta ve SMS onaysız değiştirilebiliyor. Zaten olay da bu, bana göre default olması gereken bir güvenlik ayarını ekstra olarak açmamız gerekiyormuş meğer. Yani zaafiyet ne e-posta hesabıyla ne de telefon numarasıyla alakalı, tamamen Twitter ile alakalı. Ayrıca hiçbir zaman sosyal medya hesabı için (tanınmış bir kişi olmadığı sürece, zaten tanınmış bir kişi olunca Destek tarafından aynı tavırla karşılaşmıyorsun) siber suçlara başvurulduğunu görmedim. Zaafiyet benden kaynaklansa bile mağdur olduğum konumda artık bir şeyler yapmaları gerekiyor. Dokuz gün az bir süre değil ancak 15 gün içerisinde dönüş yapacaklarını belirtiyorlar. Ne yazık ki geri kalan altı gün içerisinde de dönüş yapacaklarını sanmıyorum. Bayağı bir baktım da son zamanlarda Twitter ile alakalı inanılmaz fazla sorun yaşanıyor, asla geri dönüş yapılmıyor ve insanlar mağdur oluyor. Söyleyebileceğim tek şey eğer Twitter kullanıyorsanız her ihtimale karşı güvenlik ayarlarından iki faktörlü yetkilendirme ve ek şifre korumasını açın.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı