TXT uzantılı dosyalardan virüs bulaşması mümkün müdür?

Tamamen .txt, .html olduğuna emin olduğumuz .bat .exe, .VBS, .dll olmayan dosyalara virüs gizlenebilir mi ama eminiz .txt dosyası kesinlikle .exe gibi değil. Jar da değil.
Basit bir cevabı yok bunun çünkü zararlı yazılımlar çok acayip şekillerde kendilerini gizleyebiliyorlar. Normalde bir text dosyası zararsızdır ama sonunda .txt görünüyor olabilir ve açıp bakınca da text dosyası olarak görünüyor olabilir ama text dosyası olmayabilir. Ne gibi şeyler yapıyorlar? Zararlı yazılım dosyanın yazım biçimini Arapça ya da İbranice'ye dönüştürüyor mesela. Mutlaka Arapça ya da İbranice karakter kullanmak zorunda da değil. Latin alfabesini tıpkı Arapça gibi tersten yazıyor. Dosya adı sandığın kısım uzantı, uzantı sandığın kısım dosya adı olabilir ve yürütülebilir bir dosya olabilir. Sen açınca da normal bir text dosyası gibi açılabilir ama aslında sahte bir text dosyası olduğu için arkada da program çalıştırıyor olabilir.

Bu sadece bir örnekti. Elbette olabileceğini söylüyorum. Böyle bir durum çoğu kullanıcının başına gelmeyebilir ya da nadiren yaşanıyor olabilir ama böyle bir şey gerçekten de var. Daha başka yöntemler de var. Belki şu ana kadar kimsenin aklına gelmemiş yöntemler de vardır. Demek istediğim şey normalde görünen dosya, hiç de zannettiğin gibi olmayabilir.

Gerçek .txt dosyaları, .html dosyalarının yanında melek kalır bu arada. HTML günümüzde de çok gelişti. HTML5 dilinde exploit yazabiliyorlar. Sahte form da yazabilirler.

Basit bir cevabı yok bunun çünkü zararlı yazılımlar çok acayip şekillerde kendilerini gizleyebiliyorlar. Normalde bir text dosyası zararsızdır ama sonunda .txt görünüyor olabilir ve açıp bakınca da text dosyası olarak görünüyor olabilir ama text dosyası olmayabilir. Ne gibi şeyler yapıyorlar? Zararlı yazılım dosyanın yazım biçimini Arapça ya da Ibranice'ye dönüştürüyor mesela. Mutlaka Arapça ya da ibranice karakter kullanmak zorunda da değil. Latin alfabesini tıpkı Arapça gibi tersten yazıyor. Dosya adı sandığın kısım uzantı, uzantı sandığın kısım dosya adı olabilir ve yürütülebilir bir dosya olabilir. Sen açınca da normal bir text dosyası gibi açılabilir ama aslında sahte bir text dosyası olduğu için arkada da program çalıştırıyor olabilir.

Bu sadece bir örnekti. Elbette olabileceğini söylüyorum. Böyle bir durum çoğu kullanıcının başına gelmeyebilir ya da nadiren yaşanıyor olabilir ama böyle bir şey gerçekten de var. Daha başka yöntemler de var. Belki şu ana kadar kimsenin aklına gelmemiş yöntemler de vardır. Demek istediğim şey normalde görünen dosya, hiç de zannettiğin gibi olmayabilir.

Gerçek .txt dosyaları, .html dosyalarının yanında melek kalır bu arada. HTML günümüzde de çok gelişti. HTML5 dilinde exploit yazabiliyorlar. Sahte form da yazabilirler.

Tersten yazmayı biliyorum ama tamamen emin olduğumuz txt dosyasına virüs konabilir mi hocam?

Tersten yazmayı biliyorum ama tamamen emin olduğumuz txt dosyasına virüs konabilir mi hocam?
Windows işletim sisteminin çalışma mantığına göre gerçek .txt dosyaları yürütülebilir dosyalar değildir ve güvenlidirler ancak sadece içerisinde zararlı bir kod yazıyor olabilir. Bu da yürütülebilir olmadığı için bu dosyayı açmak güvenlidir ancak yukarıda da dediğim gibi hileler kullanılmamışsa, Windows işletim sistemi daha önceden bulaşmış bir zararlı yazılım yüzünden kantarın topuzunu kaçırmamışsa evet, güvenlidir.

Windows işletim sisteminin çalışma mantığına göre gerçek .txt dosyaları yürütülebilir dosyalar değildir ve güvenlidirler ancak sadece içerisinde zararlı bir kod yazıyor olabilir. Bu da yürütülebilir olmadığı için bu dosyayı açmak güvenlidir ancak yukarıda da dediğim gibi hileler kullanılmamışsa, Windows işletim sistemi daha önceden bulaşmış bir zararlı yazılım yüzünden kantarın topuzunu kaçırmamışsa evet, güvenlidir.

Sağ olun hocam son açtığım "dosyalarıma virüs bulaşmış olabilir mi? Konuma bakar mısınız?

Geri
Yukarı