Type-C ya da USB 3.0/3.1 Type-A üzerinden görüntü aktarma

mstf_zgr

Decapat
Daha fazla  
Merhaba Technopatlar :)
USB 3.1 Type-C ya da USB 3.0 Type-A üzerinden görüntü aktarmak mümkün mü? Dizüstü bilgisayarımda HDMI çıkışı var aslında ama bu portu kullandığımda harici GPU otomatik devreye giriyor ve ağır bir iş yapmasam bile gereksiz ısınma ve ses sorunu baş gösteriyor. Anladığım kadarıyla HDMI portu direkt olarak harici GPU'ya bağlanmış. Ben de doğal olarak diğer portları denemek istiyorum. İlk aklıma gelen Type C portu oldu. Cihazın üretici sayfasındaki özelliklerine baktım, Type C çıkışı görüntü aktarmak için kullanılamıyor sanırım çünkü thunderbolt değil, sadece veri aktarmak için. Type C'den HDMI'ya bir sürü çevirici mevcut, bazıları tek kabloyla erkek uçlu HDMI'a dönüştürüyor, bazıları dişi uçlu bir ya da daha fazla çıkışa dönüştürüyor. Ama uyumsuz olacağını düşünerek çekindim boş yere paramız gitmesin. İnternette bir de aşağıdaki Type A çeviriciye rastladım. Thunderbolt olmayan Type C bağlantıları görüntü aktaramazken Type A aktarabilir mi? Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:
USB portunun görüntü çıkışını bir şekilde desteklemesi gerekiyor, aksi takdirde o porttan görüntü almanız imkansız.

Görüntü çıkışının desteklenebilmesi için, USB girişinin belirli bir arabirim desteğiyle direkt olarak GPU'ya bağlanması ve 3.1/4.0 gibi yüksek bant genişliğine sahip olması gerekiyor. Type-A veya Type-C fark etmiyor ama genelde görüntü desteği verilen port Type-C olur.

Örneğin; Display Port desteği bulunan USB 3.1 Type-C portu.

Type C çıkışı görüntü aktarmak için kullanılamıyor sanırım...
Desteği bulunsa yazardı.

...çünkü Thunderbolt değil...
Thunderbolt destekleme zorunluluğu bulunmuyor.

Cihazınızın modelini atar mısınız? Biz de kontrol edelim.

Maalesef yalnızca veri aktarımı bulunmakta, görüntü aktarımını desteklemiyor.
Çözüm için çok teşekkürler. Bu durumda HDMI portu üzerinden devam edeceğim artık. Önceki dizüstü bilgisayarım harici GPU'ya bağlanmıyordu HDMI portunu kullandığımda. Garip bir tasarım olmuş açıkçası😕 Monitöre bağladığımda tarayıcıda gezerken bile harici GPU'yu çalıştırıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı