TYT barajını geçmek için kaç soruyu doğru yapmak gerekir?

Yabani Kedi

Decapat
Ben bu sene YKS-TYT sınavına girmeyi düşünüyorum. Sisteme biraz yabancıyım ben size planımı siz de bana ne yapmam gerektiğini söylerseniz çok mutlu olurum.
  • Ben sadece TYT sınavına girip herhangi bir AÖF ön lisans programını seçmeyi planlıyorum. Duyduğuma göre bunun için sadece TYT sınavına girip 150 barajını aşmam gerekirmiş. Yani AYT sınavına girmem gereksizmiş. Bu doğru mudur?
  • İkincisi ise TYT sınavında kaç soruyu doğru yaparsam barajı aşabilirim? Yani sorunsuz bir şekilde AÖF ön lisans programına yerleşebilirim? Ve 3 yanlışın bir doğruyu götürme olayı filan var mı halen?
Lisans tercih et boşuna uğraşma falan demeyin çok düşündüm arkadaşlar. Çok sakat bir dönemdeyiz ve artık lisansın veya ön lisansın hiçbir önemi kalmadı tabi doktor vb. gelecek vaat eden bölümler olmadığı sürece. Yani aslında gitmeyi bile düşünmüyordum sadece hani elimizde bulunsun ne olduğumuz belli olsun diyerek gideceğim. Onun haricinde babamın Arçelik bayisini işleteceğim. İşim de hazır Allahın izniyle.
Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Doğru sayısı ile hesaplanmıyor. Hangi dersten çözdüğünün de önemi yok. TYT'de 15 net yapmalısınız. Her 4 yanlış 1 doğruyu götürür.

Öncelikle cevaplar için teşekkür ederim. Ufak bir Google araştırması ile kafam daha da karıştı. Araştırmalarıma göre sadece Türkçe testini (40 soru) çözerek bile TYT barajı aşılabiliyormuş. Yani ne sosyal bilimler, ne fen bilimleri, ne matematik. İsmi lazım olmayan populer bir bilgisayar forumunda benim durumumda olanlar için sadece Türkçe kasıp girin diğer dersleri çalışmayın demişler. @tkesici13 peki bunu soru saysına bağlayacak olursak ortalama kaç soru çözmem gerekir? Mesela yukarıda da bahsettiğim gibi sadece Din, Türkçe, Tarih gibi sorulardan ortalama 30 soru çözsem yeterli olur mu? Hayır bileyim ki boşu boşuna kasmayayım sınava kadar.

Öncelikle cevaplar için teşekkür ederim. Ufak bir Google araştırması ile kafam daha da karıştı. Araştırmalarıma göre sadece Türkçe testini (40 soru) çözerek bile TYT barajı aşılabiliyormuş. Yani ne sosyal bilimler, ne fen bilimleri, ne matematik. İsmi lazım olmayan populer bir bilgisayar forumunda benim durumumda olanlar için sadece Türkçe kasıp girin diğer dersleri çalışmayın demişler. @tkesici13 peki bunu soru saysına bağlayacak olursak ortalama kaç soru çözmem gerekir? Mesela yukarıda da bahsettiğim gibi sadece Din, Türkçe, Tarih gibi sorulardan ortalama 30 soru çözsem yeterli olur mu? Hayır bileyim ki boşu boşuna kasmayayım sınava kadar.
15 net için 15 doğru 0 yanlış da yapsanız olur, 36 doğru 84 yanlış da. Bence sadece Türkçe çözmek saçma. Temel matematikten birkaç soru çözebileceğinizi düşünüyorum. Aynı şeklilde sosyalden de. Bu soruları çözmeniz için ekstra çalışmanız gerekmiyor zaten. Ortalama bir 8.sınıf öğrencisinin bile 40-50 net yapabileceğini düşünüyorum.

@50050 Tabii ki çözebildiklerimi yapacağım. Bu soruların içinde illaki bildiğim matematik, kimya,biyoloji soruları olacaktır diye tahmin ediyorum. Demek istediğim o değildi. Benim için önemli olan barajı aşmak. Yani nasıl olduğunun bir önemi yok. Bu ister sadece Türkçe ile olur ya da diğer derslerin hepsi olmasa da bir kısmı ile olur demek istemiştim. Bunun için deliler gibi ders çalışmak istemiyorum bunu öğrenmeye çalışıyorum. Yani elimi kolumu sallayarak gireceğim sınava... Sadece Türkçe kitabı almayı düşünüyorum geri kalanlarını da artık temelime ve şansıma kalmış diyorum. Son olarak bana iyi bir konu anlatımlı Türkçe kitabını önerir misiniz? Benim Hocam Yayınları'nın "YKS TYT Türkçe Sınav Koçu Konu Anlatımlı 6 Fasikül Set"ini çok duydum nasıldır bilginiz veya tavsiyeniz var mıdır?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı