TYT puan nasıl belirleniyor?

Türkçe/Edebiyat ve sosyali zaten halletmeniz gerekiyor hem TYT hem AYT için. Eğer gideceğiniz gastronomi bölümü Özyeğin gibi çok yüksek bir yerse ve tam burs hedefliyorsanız hem TYT hem de AYT'de matematik yapmanız gerekiyor. Ama örnek veriyorum hedefiniz Akdeniz ise gidip yökatlas verileri üzerinden öğrenciler genelde hangi derslerden kaç net yapmışlar buna bakabilirsiniz. Fen derslerinden ilerlemenize bence gerek yok.
Hocam ben sadece TYT girmeyi planlıyorum sadece, Sizin dediğiniz bölüm gastronomi ve gastronomi sadece 4 yıllık var aşçılık ise 2 yıl. (4 Yıla gidemem maddi durumum o kadar el vermez, Şu ana kadar biriktirdiklerim ile anca gider, 2 Yıl bitince bir kaç yıl daha para biriktirip 4 yıl daha uzatmayı planlıyorum.)

TYT ise 350 ila 400 puan yapa bilirim.

2 yıllık bir üniversitede burs kazanmak için ne yapmam gerekli peki. Çünkü ailem maddi olarak yardım etmeyeceğini söyledi (abim yüzümden)

Hocam ben sadece TYT girmeyi planlıyorum sadece, Sizin dediğiniz bölüm gastronomi ve gastronomi sadece 4 yıllık var aşçılık ise 2 yıl.

TYT ise 350 ila 400 puan yapa bilirim.
Tamam sadece TYT girmeyi planlıyorsanız Türkçe/sosyal ve matematik yapmanız yeterli gibi. 3-5 fen de isterseniz yapabilirsiniz. 400 puan yapabiliyorsanız zaten her okula rahatça girebileceğinizi düşünüyorum hocam.

Tamam sadece TYT girmeyi planlıyorsanız Türkçe/sosyal ve matematik yapmanız yeterli gibi. 3-5 fen de isterseniz yapabilirsiniz. 400 puan yapabiliyorsanız zaten her okula rahatça girebileceğinizi düşünüyorum hocam.
Burs nasıl veriliyor peki, Önceden orta okulda böyle şeyler vardı deneme kağıtları verirlerdi burs kazancağımız vs vs söylenirdi ?

Örnek veriyorum : TYT için +350 Puan üstü %75 burs mu kazanıyor ?

Burs nasıl veriliyor peki, Önceden orta okulda böyle şeyler vardı deneme kağıtları verirlerdi burs kazancağımız vs vs söylenirdi ?

Üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterir belli bir sırlamaya burs verebiliyorlar. Onun dışında kyk bursu çıkabilir belki.

Üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterir belli bir sırlamaya burs verebiliyorlar. Onun dışında kyk bursu çıkabilir belki.
Tamamdır hocam teşekkür ederim. O sıralamaya nereden ulaşa bilirim çünkü o bursu kesinlikle kazanmam lazım, Bilgisayardaki tüm oyunları herşeyi sildim sadece spor ve ders çalışıyorum.

Tamamdır hocam teşekkür ederim. O sıralamaya nereden ulaşa bilirim çünkü o bursu kesinlikle kazanmam lazım, Bilgisayardaki tüm oyunları herşeyi sildim sadece spor ve ders çalışıyorum.
Tam bursu Üniversite için konuşuyorsak belirli bir kontenjan açılıyor, örnek veriyorum Üniversite ilk 500 ile alıyorsa tam burslu öğrencileri ilk 100'le alıyor, ilk 100'e girdikten sonra tercih yapıyorsunuz sanırım. Ben böyle hatırlıyorum, ama tercih yaparken nasıl tercih yapılıyor vesaire detayları bilmiyorum.

Burs olayı çok değişken. Özel firmaların koşulları var, belirli meslek ve belirli üniversite oluyor genelde. Ailenizin maddi durumu kötüyse o şekilde burs veren birçok yer de var. Yaşadığınız yerdeki belediyeler karşılıksız olarak veriyor olabilir. Yaşadığınız yer küçük bir yer ise oranın çeşitli kuruluşları da az bir miktar verebiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı