TYT ve YDT'deki durumum üzerine tavsiyeler

Melih1337

Hectopat
Arkadaşlar 12. sınıfa başladığımda YDT denemelerinde 60 net sabit sonuçlar almaktaydım fakat artık netlerim 70'den aşağıya inmiyor ve 72-75 netlerde sabit kalıyor. (Maksimum 76 oldu.) TYT netlerim ise 40'larda başladı ve şu an 50 civarlarına ulaştığı da oluyor, düştüğü de oluyor. Dalgalanmalar oluyor diyebiliriz. Size kullandığım kaynakları ve yaptığım şeyleri yazacağım altta ve ona göre de destekte, tavsiyede bulunmanızı istiyorum. Tavsiyeleriniz TYT üzerine olursa sevinirim çünkü dil adına yapacak pek bir şey kalmadı gibi.

TYT kaynaklarım
Matematik: 345 TYT matematik, Orijinal TYT matematik soru bankası, Çap Problemler, Acil Matematik Problemler, Bilgi Sarmal Problemler. (Net aralığım şu anlık: 7-10.)
Türkçe: 345 TYT Türkçe, Kronometre Limit Paragraf soru bankası, Limit Dil Dilbilgisi soru bankası, Bilgi Sarmal Paragraf soru bankası, Bilgi Sarmal TYT branş denemeleri, Endemik Paragraf soru bankası. (Net aralığım 29-33, bir keresinde 37 yapmıştım. En fazla o kadar oldu.)

YDT kaynaklarım
YDS Influence ve Privilege set, moda dil gramer, soru bankası ve yaprak testler, akın dil denemeleri, moda dil denemeleri.

TYT'de amacım 60-70 bandına çıkabilmek, sizce mümkün mü? Çalışmam ise gayet stabil. Her gün ciddi şekilde çalışıyorum, hiç ödün vermiyorum. Disiplinimi de hiç bozmadım şu güne kadar. Denemelerde ise dershanede 2 ya da 3. oluyorum. Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Matematikte kolay-orta seviye yayınlar çözerseniz daha iyi olur. Netiniz Orijinal, Acil ve Bilgi Sarmal için baya düşük kalıyor.

Bir İngilizce öğretmeni olarak YDT netlerine gerçekten sevindim :) Yine de boş bırakmamak lazım. Arada kelime (phrasal, conjunction etc.) çalışılmalı, okuma da yapılmalı ve tabii ki deneme (sınava çalışmayı bıraktığın güne kadar) çözülmeli.

TYT konusunda da Matematik olmazsa olmaz derim. 5-10 net de olsa yapılmalı. Ne kadar fark ettirdiğini önceki tüm yıllarda gördük. Türkçeyi kolay görenlerden olma, fule yakın yapmaya gayret et.

Dilerim iyi bir sonuç alırsın.

Matematikte kolay-orta seviye yayınlar çözerseniz daha iyi olur. Netiniz Orijinal, Acil ve Bilgi Sarmal için baya düşük kalıyor.
Özel ders aldığım için öğretmenim önerdi aslında ama bende zor kaynaktan çözmeyi sıkıntı bulmuyorum evet aklın yolu birdir dediğiniz doğru ama umarım boşa gitmez emeklerim ya cidden o kadar çözüyorum zor mor demeden
Bir İngilizce öğretmeni olarak YDT netlerine gerçekten sevindim :) Yine de boş bırakmamak lazım. Arada kelime (phrasal, conjunction etc.) çalışılmalı, okuma da yapılmalı ve tabii ki deneme (sınava çalışmayı bıraktığın güne kadar) çözülmeli.

TYT konusunda da Matematik olmazsa olmaz derim. 5-10 net de olsa yapılmalı. Ne kadar fark ettirdiğini önceki tüm yıllarda gördük. Türkçeyi kolay görenlerden olma, fule yakın yapmaya gayret et.

Dilerim iyi bir sonuç alırsın.
Peki sizce kullandığım kaynaklar nasıl?

Peki sizce kullandığım kaynaklar nasıl?

Biz bu sene Dilko tercih ettik. Elinde kaynak olmasa ona yönel derdim ama elinde kaynak var.
Moda Dil ve Akın Dil kendilerini kanıtlamış yayınlardan. Deneme olarak iyiler. Denemen biterse Dilko deneme bakabilirsin. Bulabilirsen ELS denemelerinden de muhakkak çözmeni öneririm. Bir de tabii ki çıkmış sorular. 2010'lardan başlayarak çöz. Eski YDS'leri, KPDS'leri çözebilirsin ama tarihi 2010'dan eski olmasın. YDS kitapçığını belli bir yıldan sonra tamamen vermediler ama tamamen bulunanları çözebilirsin. KPDS de bir süre sonra kaldırıldı ama YDS'ye yakın bir sınavdır. Onun için çözülebilir.

Biz bu sene Dilko tercih ettik. Elinde kaynak olmasa ona yönel derdim ama elinde kaynak var.
Moda Dil ve Akın Dil kendilerini kanıtlamış yayınlardan. Deneme olarak iyiler. Denemen biterse Dilko deneme bakabilirsin. Bulabilirsen ELS denemelerinden de muhakkak çözmeni öneririm. Bir de tabii ki çıkmış sorular. 2010'lardan başlayarak çöz. Eski YDS'leri, KPDS'leri çözebilirsin ama tarihi 2010'dan eski olmasın. YDS kitapçığını belli bir yıldan sonra tamamen vermediler ama tamamen bulunanları çözebilirsin. KPDS de bir süre sonra kaldırıldı ama YDS'ye yakın bir sınavdır. Onun için çözülebilir.
Bir şey daha soracağım sizce bu netlerle 5 ya da 6 bin gelir mi? Ya da ilk 5 bine girmek için hangi derslerden ne kadar yapmak gerekir?
@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE

Son düzenleme:
Bir kere 75 üstü İngilizce şart. 65 üstü TYT gelirse 5 bini zorlarsın. Tabii bu 65'in içinde Mat olmazsa olmaz. 10 üstü Matematik neti güzel bir sıralama getirir.

Tabloyu incele. Bu sadece öğretmenlik bölümleri için.

Bir kere 75 üstü İngilizce şart. 65 üstü TYT gelirse 5 bini zorlarsın. Tabii bu 65'in içinde Mat olmazsa olmaz. 10 üstü Matematik neti güzel bir sıralama getirir.

Tabloyu incele. Bu sadece öğretmenlik bölümleri için.
Peki 30 Türkçe, 10 matematik, 14 sosyal, 75 ydt ile sıralama nasıl olur tahmininizce?

@Melih1337, o netlerle sınavdan sınava göre değişiklik gösterir ama ortalama 7-9K bandına girersin o sıralamayla.

Onun dışında sana verebileceğim en iyi tavsiye şu yönde olur:
  • Dilko ve YDS Influence serisine yaklaşma, iyi değil kesinlikle.
  • Kaynak olarak Moda ve Akın Dil'den şaşma. O kaynaklar seni fazlasıyla hazırlar zaten. Ekim gibi de bunu söylemiştim, hatırlarsın.
  • YDS kayıtları başladı. İstersen YDS'ye kayıt olabilirsin. Kendini denemek adına muazzam olur.
  • Üstteki hocamın dediği gibi de 2010 altına pek bulaşma. Sınav soru şekilleri çok değişti çünkü. 2010-2021 arasını kesinlikle çöz.
  • Benim tavsiyem YKS Dil sorularını sınava son 2 hafta kalaya bırak. Önce zorları bitir ki sona kolayları kalsın. Onları bitirmek daha kolay olur. Zordan kastım YDS, KPDS, YÖK Dil ve ÜDS sorularını çözmendir.
  • Sürekli makale okumanı öneririm. Makale okumak adına BBC, TRT World, Wikipedia EN gibi sitelere bakabilirsin. Wikipedia'dan doğa ve bilim temalı, kısacası anlaşılması zor metinler oku ki onlar seni gerçekten geliştirir.
  • Kelime ve bağlaçlara günlük çalış, sınavda afallamazsın.
  • Matematik netini 15-20 civarına çekmek lazım. Matematikte hangi konudasın?

Yeni konular

Geri
Yukarı