TYT'de önü açık olan meslekler

oguzhansr40

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Haçker
Öncelikle selamünaleyküm arkadaşlar. Ben geçen sene de olduğu gibi bu sene de YKS sınavlarına girdim. Yani benim tercihim çocukluğumdan beri bilgisayara olan ilgimden dolayı bilgisayar ile alakalı bölüm istiyorum. Ama bilgisayar Programcılık bölümüne giden arkadaşıma sorduğumda HTML, CSS, C#, SQL ile ilgili bilgileri mezun olunca iş bulunacak kadar verilmediği söylüyor. Yani temel bilgileri verip gerisinin gelmediğini söylüyor. 2. yılda PHP ve Java verilecekmiş. Yine temel olarak verilir gerisi gelmez diye düşünüyor. Bende oraya gidip DGS ile 4 yıllığa geçerim diye düşünüyorum. Ama sözelciyim. O bilgisayar bölümleri sayısal istiyor. Yani oraya gitmekten vazgeçmek üzereyim şu anda. Ama gitmeyi de çok istiyorum. TYT'de önü açık bölümler nedir? Mezun olduktan sonra hangi bölümlerde iş imkanı fazla? Bilgisayar programcılığı bölümüne giden arkadaşlara soruyorum: Acaba 2. sene o temele bir şeyler ekliyorlar mı yoksa yeni dilleri öğretmeye mi geçiyorlar? Şimdiden cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle EA dan kazanan biri olarak, Bilgisayar programcılığı dersleri hakkında maalesef bilgi veremem.
Fakat Üniversitemde yapılan seminerler, toplantılar ve dünya genelinde mesleki data derslerinde gördüğüm kadarıyla, özellikle ticarete yönelik, nitelikli personel yetiştiren bölümlerin ve dünya genelinde adı geçen firmalara sistem takibi, ürün takibi ve personel yönetimi konularda fayda sağlayacak bölümlerden mezun insanlara ihtiyacın arttığını gördüm. BAU'da özellikle vurgulanan Lojistik Yönetimi, Uluslararası ticaret, İşletmecilik ( tercihen ingilizce okunması ), ekonomi ve finans dallarının revaçta olduğu.
Bilgisayar bölümünün ülkemizde pek bir sektörü yok. Bireysel gelişime bakıyor daha çok, ookul sana temelini verir sadece. Makine Mühendisliğinin ve Endüstri mühendisliğinin, Endüstri 4.0 ile en çok lazim olan personeller olduğu bariz.
Geçen sene en çok alım yapılan bölüm, İşletme Yönetimi veya İşletmecilik diye geçen bölümler.
Hayalin var fakat, TR standartlarında sana yararı olacak bölümü seçmek daha doğru olur.

Öncelikle EA dan kazanan biri olarak, Bilgisayar programcılığı dersleri hakkında maalesef bilgi veremem.
Fakat Üniversitemde yapılan seminerler, toplantılar ve dünya genelinde mesleki data derslerinde gördüğüm kadarıyla, özellikle ticarete yönelik, nitelikli personel yetiştiren bölümlerin ve dünya genelinde adı geçen firmalara sistem takibi, ürün takibi ve personel yönetimi konularda fayda sağlayacak bölümlerden mezun insanlara ihtiyacın arttığını gördüm. BAU'da özellikle vurgulanan Lojistik Yönetimi, Uluslararası ticaret, İşletmecilik ( tercihen ingilizce okunması ), ekonomi ve finans dallarının revaçta olduğu.
Bilgisayar bölümünün ülkemizde pek bir sektörü yok. Bireysel gelişime bakıyor daha çok, ookul sana temelini verir sadece. Makine Mühendisliğinin ve Endüstri mühendisliğinin, Endüstri 4.0 ile en çok lazim olan personeller olduğu bariz.
Geçen sene en çok alım yapılan bölüm, İşletme Yönetimi veya İşletmecilik diye geçen bölümler.
Hayalin var fakat, TR standartlarında sana yararı olacak bölümü seçmek daha doğru olur.
Gelecek söz konusu bir iş olması gerek. Onun için de hayale yer yok. İşletme olabilir ama bazı tanıdıklarım gitme diyorlar. Matematiğe hazırlanıp DGS ile o bölümle bağlantısı olan 4 yıllık bölümlere gitsem diye düşünüyorum. Bunun için ise mecbur sayısal derslere yönelip onlara ağırlık vermem gerekiyor. Onu da yapabilirim diye düşünüyorum.

İşletmenin küçümsendiğini düşünüyorum. Gördükleri dersler aslında çok iyi.
DGS düşünülebilir elbette. Sayısal çalışman gerekiyor. Karar senin. Ama zorlayacaksın gibi duruyor kendini.

İşletmenin küçümsendiğini düşünüyorum. Gördükleri dersler aslında çok iyi.
DGS düşünülebilir elbette. Sayısal çalışman gerekiyor. Karar senin. Ama zorlayacaksın gibi duruyor kendini.
Ben o bölümü küçümsemiyorum. Sadece çevremde giden insanların bana biz gittik sen gitme gibi tavsiyelerini söylüyorum.

Hocam valla bu tercih konusunda ne desek aklını karıştırırız valla. Senin aklında neler var ona göre yorum yapabiliriz sadece. Sözelden bölüm tercih etmek istemiyor musunuz?

Geri
Yukarı