TYT'ye nasıl çalışılmalı?

bilal34

Centipat
Daha fazla  
2022 Eylül'de 11. sınıf olacağım. Sözel seçtim ama 9. ve 10. sınıf bilgim 0 sayısal konular ve sayısal temelim 0 çoğu konuda eksiklerim var TYT'ye nasıl çalışmalıyım?

• 1 Türkçe paragraf soru bankası. (Limit, Arı Yayınları, Karekök vb.)
  • 1 Türkçe dil bilgisi soru bankası. (Limit, Arı Yayınları, Karekök vb.)
  • 1 Matematik problemler soru bankası (Endemik, Çözüm 3D, Karekök vb.)
  • 1 Kimya Aydın Yayınları soru bankası veya 7 soruluk test şeklinde kitap.
  • 1 Biyoloji Palme Yayınları soru bankası veya 6 soruluk test şeklinde kitap.
  • Sosyal Bilimler kısmına özellikle çalışmana gerek yok. Bolca deneme çözerek Sosyal Bilimler kısmını halledebilirsin.
  • 1 Fizik soru bankası.
  • 1 tane basit, 1 tane orta-zor arası Matematik kitabı. Tercihen AcilYayınları TYT, Çözüm 3D, Endemik, Karekök veya Apotemi. Basit kaynak olarak Okyanus 40 Seans, Karekök Sıfır veya Antrenmanlarla Matematik bakılabilir.
Bunların üstüne de Krallar Karması TYT paketi hâlâ duruyorsa iyi gider.

Matematik adına şunu söyleyebilirim eğer azıcık bile matematik anlıyorsan 345 tyt matematik ve yanına 2 tane daha zor bir kaynak al (önerim orijinal ve acilyayınları, orijinal yerine bilgi sarmal, endemik vs. de alınabilir ancak acilyayınları kesinlikle çözülmesi gereken bir kaynak.) Mesela diyelim üslü sayılar konusuna çalıştın, 345'ten onun sorularını çözüyorsun. Sonra başka bir konuya geçiyorsun ve diğer konuya geçtiğin zaman az önce söylediğim iki kaynaktan üslü sayıları çözüyorsun. Bu şekilde paralel giderek bu yaz matematiği çok güzel halledersin. Ancak her gün problem çözmelisin onu da unutma.

Matematik adına şunu söyleyebilirim eğer azıcık bile matematik anlıyorsan 345 tyt matematik ve yanına 2 tane daha zor bir kaynak al (önerim orijinal ve acilyayınları, orijinal yerine bilgi sarmal, endemik vs. de alınabilir ancak acilyayınları kesinlikle çözülmesi gereken bir kaynak.) Mesela diyelim üslü sayılar konusuna çalıştın, 345'ten onun sorularını çözüyorsun. Sonra başka bir konuya geçiyorsun ve diğer konuya geçtiğin zaman az önce söylediğim iki kaynaktan üslü sayıları çözüyorsun. Bu şekilde paralel giderek bu yaz matematiği çok güzel halledersin. Ancak her gün problem çözmelisin onu da unutma.
temelim yok matematikte teşekkürler bu arada yanıt için matematiği halledersem gerisi çorap söküğü gibi gelir diye düşünüyorum

temelim yok matematikte teşekkürler bu arada yanıt için matematiği halledersem gerisi çorap söküğü gibi gelir diye düşünüyorum
Temelin hiç mi yok? Ortaokulda denklem kurma vs. onları da mı hatırlamıyorsun/yapamıyorsun? Ve evet, matematiği halledince zaten bir rahatlama geliyor çalışma şevkiniz artıyor ve diğer derslere daha rahat çalışabiliyorsun.

Temelin hiç mi yok? Ortaokulda denklem kurma vs. onları da mı hatırlamıyorsun/yapamıyorsun? Ve evet, matematiği halledince zaten bir rahatlama geliyor çalışma şevkiniz artıyor ve diğer derslere daha rahat çalışabiliyorsun.
maalesef... ortaokuldaki hocamız çok hızlı anlatıyodu ve dersi çok ruhsuz geçiyodu ondan kaynaklı sanırım

Antremanlarla matematik tarzı kitaplar alıp basitten zora doğru ilerleyebilirsin. Benim lise dönemimde gördüğüm iki tip matematik çözen insan var ya konuyu anlar sorunun tipi farketmez ya da çok fazla soru çözer soru tiplerini ezberleyerek direk soruyu görünce uygular. İkinci kısıma daha çok uygun gibi duruyorsun. Zamanın daha var şimdiden paniğe kapılma düzenli çalış yapılır.

Matematiği geliştirmen için şu kaynakları sırasıyla çözerek git.

Antrenmanlarla matematik ya da aktif TYT matematik, 345 TYT matematik, bilgisarmal matematik, sonrasında ise zor kaynaklardan birisini seç karakök, 3D, apotemi gibi. 11. sınıfa geçmeden önce en az kolay kitapları tercihen 345 hatta yapabiliyorsan bilgisarmal'a kadar bitir ki derslerden bir şey anla.

Problemler içinse sırasıyla şu kaynakları öneririm.

Çıtır çerez, benim hocam, bilgisarmal, apotemi.

Türkçe için ilk başta rüştü bayındır'ın kitapları ile başlayabilirsin ondan sonrası ise tamamen kendini ne kadar zorlamak istediğinle alakalı.

Onun dışında önereceğim şeyler @BerkayZ87 Hocam'ın önerdikleri ile aynı olacak. Belki biyoloji için daha çok yeni nesil soruları olduğu için biyotik yayınlarını da tercih edebilirsin. Fizik içinse çap yayınlarına bakabilirsin gayet güzel yeni nesil soruları var ama sözel olan bir arkadaş için başta fazla zorlayabilir.

Matematiği geliştirmen için şu kaynakları sırasıyla çözerek git.

Antrenmanlarla matematik ya da aktif TYT matematik, 345 TYT matematik, bilgisarmal matematik, sonrasında ise zor kaynaklardan birisini seç karakök, 3D, apotemi gibi. 11. sınıfa geçmeden önce en az kolay kitapları tercihen 345 hatta yapabiliyorsan bilgisarmal'a kadar bitir ki derslerden bir şey anla.

Problemler içinse sırasıyla şu kaynakları öneririm.

Çıtır çerez, benim hocam, bilgisarmal, apotemi.

Türkçe için ilk başta rüştü bayındır'ın kitapları ile başlayabilirsin ondan sonrası ise tamamen kendini ne kadar zorlamak istediğinle alakalı.

Onun dışında önereceğim şeyler @BerkayZ87 Hocam'ın önerdikleri ile aynı olacak. Belki biyoloji için daha çok yeni nesil soruları olduğu için biyotik yayınlarını da tercih edebilirsin. Fizik içinse çap yayınlarına bakabilirsin gayet güzel yeni nesil soruları var ama sözel olan bir arkadaş için başta fazla zorlayabilir.
teşekkürler sözel olacağım için 11. sınıfta temel matematik göreceğiz sadece bir de test çözmeden önce konuyu anlamak için konu anlatımlı soru bankaları almak istiyorum yazarken çok vaktimi alıyor ve strese giriyorum konu anlatımı ayrı olarak satılıyor mu? Kendim yazmam mı daha faydalı olur konu anlatımından çalışmam mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı