u işlemci ile m işlemci karmaşası

Kvothe

Hectopat
Arkadaşlar bir türlü karar veremiyorum. Daha önce hiç laptopta kullanmadım. Çeşitli yerlerde yazılar okudum ama hala merak ediyorum. Örnek veriyorum aynı donanıma sahip I5u ile i5m arasında çok fark edecek bir durum var mı? Hem oyunda olsun hem günlük kullanımda olsun. U'lar daha mı kasıyor yavaş çalışıyor? Bu yüzden karar veremiyorum. Mesela I3m İşlemci I5 u'ya göre daha mı güçlü? Lütfen biri yardımcı olsun çıldıracağım. Günlük kullanım internette gezinme video film vb izleme de bile fark olur mu acaba? Oyunda fark olsa bile önemli değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
U işlemciler enerji verimliliği üzerine tasarlanmıştır. Günlük kullanımda, hatta oyunlarda bile o kadar bariz bir fark yaşayacağınızı sanmıyorum.

İşte ben bunu merak ediyorum, eğer aman aman bir fark yoksa u veya m farketmeksizin düşünüyorum. Normal pc'de gezinirken falan kasma durumlar olmaz değil mi ? %80 HDD'ye film dizi atıp onları izleyeceğim. HD izlerken sıkıntı yaşatır mı işlemcinin U olması ?

Bir şey daha soracağım, cahilliğime verin :D ^^

Atıyorum işlemci 1.8 ghz diyor turbo ile 3.00 ghz falan yazıyorya! Bu Turbo olayını istediğimiz zaman açıp kapatabiliyor muyuz ? Muhtemelen şarjı çok tüketir ama prizden bağlayınca sıkıntı olmaz herhalde değil mi ?

U, M ile ilgili cevaplarınıza ihtiyacım var :/

U işlemciler ultrabook işlemcileridir. Ultrabook'ta amaç daha az güç harcayıp notebook'u daha uzun süre prize takmadan kullanmak. 1,80GHz hızda filmleri ve internet çok rahat çalışır, oyunda ise işlemci frekansı 3GHz hıza kendisi yükselir. Turbo olayını sen kontrol edemiyosun, bilgisayar kendisi ayarlıyor.

Yalnız notebooklar uzun süre kullanımdan sonra aşırı tozlanma olur. Tozlanma sonucunda ısınma meydana geleceğinden 1,80GHz hızda çalışan işlemci kendini 3GHz hıza çıkartmada belki sorun çıkartabilir ileride o yüzden amacın oyun da oynamaksa M yani Mobile işlemcilerden alırsan daha iyi olur. Ama film ve internet ise Ultrabook işlemci işini görür.

U işlemciler ultrabook işlemcileridir. Ultrabook'ta amaç daha az güç harcayıp notebook'u daha uzun süre prize takmadan kullanmak. 1,80GHz hızda filmleri ve internet çok rahat çalışır, oyunda ise işlemci frekansı 3GHz hıza kendisi yükselir. Turbo olayını sen kontrol edemiyosun, bilgisayar kendisi ayarlıyor.

Yalnız notebooklar uzun süre kullanımdan sonra aşırı tozlanma olur. Tozlanma sonucunda ısınma meydana geleceğinden 1,80GHz hızda çalışan işlemci kendini 3GHz hıza çıkartmada belki sorun çıkartabilir ileride o yüzden amacın oyun da oynamaksa M yani Mobile işlemcilerden alırsan daha iyi olur. Ama film ve internet ise Ultrabook işlemci işini görür.

Aynen katılıyorum.

U serisi işlemciler Ultrabook işlemcisi değildir. U harfinin anlamı Ultra Low Power'dur. Diğer söylediklerinize katılıyorum.

Herkese cevapları için teşekkür ediyorum. Bütçemi biraz aşıyor ama aradığım laptopu buldum.
ASUS X550VC-XO019H. İnceledim malzeme kalitesi ekran ve özellikle ses kalitesi çok hoşuma gitti. Oyun 2. Planda olduğu için önemli değil. Ama yinede bu donanım oynatır güncel oyunları medium da falan.

Arkadaşlar son bir şey daha sormak istiyorum. Yine cahilliğime verin :D
Şimdi aldığımız laptop Win8 ile geliyor ya onu 8.1'e yükseltebiliyor muyuz?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı