Ubuntu 15'deki uygulama Ubuntu 18.04'de çalışır mı?

erroshakan

Hectopat
Merhaba. Okuldaki bilgisayarımızda önemli bir uygulama var ve bu uygulama Python 2 dili ile yazılmış. Setupını Python 3 olan Ubuntu ile çalıştıramadık. Eğer Ubuntu'yu 18.04'e yükseltirsek, bu program çalışır mı? Şu anda bu uygulama halihazırda eski Ubuntu'da çalışabiliyor(Ubuntu 15). Eğer bu bir işe yaramaz ise aklıma gelen çözüm başka bir diske Ubuntu 18.04 kurmak ancak bunda da kafama takılan şey iki Ubuntu farklı disklerde aynı PC de olur mu? Grublar çakışır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Teorik olarak güncel Ubuntu sürümlerinde Python 2 kurup kodu çalıştırabilirsiniz.
Python 2 kurunca komutu python yerine python2 olarak yazmanız lazım.
Farklı disklerde ama aynı bilgisayarda sadece Ubuntu değil diğer işletim sistemleri de olur, aynı diskte birden fazla sistem de olur.

Tek disk üzerindeki Grub ile diğer disklerde bulunan sistemleri de boot edebilir, alternatif olarak her iki diske farklı Grub kurulumu yapılabilir, tabii bu durumda her açılışta BIOS üzerinden boot edilecek diski seçmeniz gerekir.

Tabi tüm bu yöntemler için biraz tecrübe gerekir, hiç bilmeyen biri zorlanabilir.

Teorik olarak güncel Ubuntu sürümlerinde Python 2 kurup kodu çalıştırabilirsiniz.
Python 2 kurunca komutu python yerine python2 olarak yazmanız lazım.
Farklı disklerde ama aynı bilgisayarda sadece Ubuntu değil diğer işletim sistemleri de olur, aynı diskte birden fazla sistem de olur.

Tek disk üzerindeki Grub ile diğer disklerde bulunan sistemleri de boot edebilir, alternatif olarak her iki diske farklı Grub kurulumu yapılabilir, tabii bu durumda her açılışta BIOS üzerinden boot edilecek diski seçmeniz gerekir.

Tabi tüm bu yöntemler için biraz tecrübe gerekir, hiç bilmeyen biri zorlanabilir.
Teşekkürler, farklı ve aynı disklere, farklı işletim sistemleri kurmada tecrübem var ancak hiç 2 tane Ubuntuyu tek pc ye kurmadım, deneyeceğim bakalım. Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı