Ubuntu 16.04 RTX 2060 sürücüsü kurulumu başarısız oluyor

demirmustafa

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

Ubuntu 16.04 kullanıyorum, NVIDIA ekran kartının driverını bir türlü kuramadım. Ekran kartım RTX 2060.

Denediğim çözümler:

1-) NVIDIA'nın kendi sitesinden 3 tane farklı .run uzantılı driver indirdim, daha sonra terminalden bu dosyaları çalıştırdığımda hepsinden aynı resimdeki hatayı alıyorum.
2-) $ sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa
$ sudo apt update
$ sudo apt install nvidia-384
Bu komutları sırası ile çalıştırdığımda giriş kısmında sürekli bir döngüye giriyorum ve nvidia-384'ü silmediğim takdirde masaüstüne giremiyorum. Nvidia-384 en günceli olarak gözüküyor, daha günceli yok. Nvidia-driver-384 diye de bir paket yok.

İnternetten ve forumdan baktığımda hep bu iki çözümü gördüm, başka ne yapabilirim? Şimdiden teşekkür ederim.

Screenshot from 2023-02-06 23-23-52.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet kapalı. Sadece BIOS'tan kapatıyoruz değil mi? Ubuntu için ayrı bir yerden kapatmıyoruz?

Bios üzerinden kapatman yeterli. lspci -k | grep -EA3 'VGA|3D' çıktısını paylaşır mısın?

Evet kapalı. Sadece BIOS'tan kapatıyoruz değil mi? Ubuntu için ayrı bir yerden kapatmıyoruz?

Ek olarak burada belirtilen çözümü mutlaka kontrol edin.

Son düzenleme:
Bios üzerinden kapatman yeterli. lspci -k | grep -EA3 'VGA|3D' çıktısını paylaşır mısın?
Şu an bir şeyler denerken iyice bozdum Ubuntuyu, yeniden yüklemem gerekecek. grub içine bir şey yazıp update grub yaptım ve şu an Ubuntu açılmıyor... Ama
lspci | grep VGA çıktısı olarak
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Device 9bc4 (rev 05)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation Device 1f15 (rev a1)
Vermişti. 1f15 dediği RTX 2060 oluyormuş yani benim ekran kartım.

Şu an bir şeyler denerken iyice bozdum Ubuntuyu, yeniden yüklemem gerekecek. grub içine bir şey yazıp update grub yaptım ve şu an Ubuntu açılmıyor... Ama
lspci | grep VGA çıktısı olarak
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Device 9bc4 (rev 05)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation Device 1f15 (rev a1)
Vermişti. 1f15 dediği RTX 2060 oluyormuş yani benim ekran kartım.

Infiniti login loop'un harici ekran kullanımından kaynaklı bir sorun olduğu belirtilmiş. Şahsen RTX 3060 kurulumunda böyle bir zahmet çekmemiştim. Temiz bir ubuntu kurulumu yapıp herhangi bir işlem yapmadan harici monitör bağlıysa çıkartıp sırasıyla aynı işlemleri gerçekleştirin. Kanımca PPA'da sorun var.

Infiniti login loop'un harici ekran kullanımından kaynaklı bir sorun olduğu belirtilmiş. Şahsen RTX 3060 kurulumunda böyle bir zahmet çekmemiştim. Temiz bir ubuntu kurulumu yapıp herhangi bir işlem yapmadan harici monitör bağlıysa çıkartıp sırasıyla aynı işlemleri gerçekleştirin. Kanımca PPA'da sorun var.
Harici ekrana bağlı değilim, internete kablo ile bağlıyım. PPA'da sorun var derken ben mi yanlış bir şey yaptım yoksa komutun kendisi mi hatalı? RTX 3060'ı Ubuntu 16.04de mi kurdunuz? Sanırım daha üst Ubuntu versiyonlarında bu sorun yok.

Harici ekrana bağlı değilim, internete kablo ile bağlıyım. PPA'da sorun var derken ben mi yanlış bir şey yaptım yoksa komutun kendisi mi hatalı? RTX 3060'ı Ubuntu 16.04de mi kurdunuz? Sanırım daha üst Ubuntu versiyonlarında bu sorun yok.

Komutta hata yok siz de herhangi bir hata yapmadınız fakat nedense repositoryler eklenmiyor olabilir autodrivers'ın çalışması gerekti zira. Evet Ubuntu 16.04'e kurulum yaptım fakat bunu yaparken Kernel'ı güncellemek durumunda kalmıştım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şuradaki GUI metodunu da alternatif olarak deneyebilirsiniz.

Komutta hata yok siz de herhangi bir hata yapmadınız fakat nedense repositoryler eklenmiyor olabilir autodrivers'ın çalışması gerekti zira. Evet Ubuntu 16.04'e kurulum yaptım fakat bunu yaparken Kernel'ı güncellemek durumunda kalmıştım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şuradaki GUI metodunu da alternatif olarak deneyebilirsiniz.
Ben de kernel'i güncelledim. Linux firmware diyorsunuz değil mi? En güncelini kullanıp yaptım yine olmuyor. Videodakini de denedim ama drivers kısmında ekran kartım çıkmıyor, sadece wifi kartı çıkıyor.
Edit: Index of /ubuntu/pool/main/l/linux-firmware burdan linux-firmware_20220329.git681281e4-0ubuntu3.10_all.deb bunu indirip kurdum. Kernel'ı güncellemek bu oluyor sanırım?

Ben de kernel'i güncelledim. Linux firmware diyorsunuz değil mi? En güncelini kullanıp yaptım yine olmuyor. Videodakini de denedim ama drivers kısmında ekran kartım çıkmıyor, sadece wifi kartı çıkıyor.
Edit: Index of /ubuntu/pool/main/l/linux-firmware burdan linux-firmware_20220329.git681281e4-0ubuntu3.10_all.deb bunu indirip kurdum. Kernel'ı güncellemek bu oluyor sanırım?

Evet bahsettiğim işlem bu sıfırdan bir kurulum deneyin aksi halde Ubuntu yerine Linux Mint ya da PopOS tercih edebilirsiniz. PopOS'un NVIDIA sürümü paketleri desteklemektedir.

Evet bahsettiğim işlem bu sıfırdan bir kurulum deneyin aksi halde Ubuntu yerine Linux Mint ya da PopOS tercih edebilirsiniz. PopOS'un NVIDIA sürümü paketleri desteklemektedir.
Maalesef üzerinde çalıştığım bir projeden dolayı Ubuntu 16.04 kullanmak zorundayım. Gerçekten rezillik çekiyorum ama... Wifi kartını yüklerken bile bir ton uğraştım. Sıfırdan bir kurulum yapıp tekrardan deneyeceğim, umarım olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı