Ubuntu 18.04 için en son kernel nasıl yüklenir?

Hesapsız biri

Attopat

Burada en son çekirdek sürümünü yüklemek istiyorum.

Neden yüklemek istiyorum?

Xanmod ve Liqorix'in 5.18.8 kernel sürümleri var lakin bir şeyleri eksik.
Örneğin; sanal makine için kernel dkms olmuyor (ya da etkinleşmiyor). Ya da amdgpu kurulmuyor.

Lakin Ubuntu 18.04 için geliştirilmiş Ubuntu mainline 5.4.X, 5.6X gibi sürümler de çok güzel dkms oluyor(ya da etkinleşiyor) ve sanal makine ile AMD GPU kullanıyorum.

5.16+ çekirdek sürümleri de çok büyük AMD CPU ve GPU destekleri almış diye haberler de okudum.

O yüzden Ubuntu 18.04'e Linux 5.19 sürümü yüklemek istiyorum.

Nasıl yaparım?

Son düzenleyen: Moderatör:

Burada en son çekirdek sürümünü yüklemek istiyorum.

Neden yüklemek istiyorum?

Xanmod ve Liqorix'in 5.18.8 kernel sürümleri var lakin bir şeyleri eksik.
Örneğin; sanal makine için kernel dkms olmuyor (ya da etkinleşmiyor). Ya da amdgpu kurulmuyor.

Lakin Ubuntu 18.04 için geliştirilmiş Ubuntu mainline 5.4.X, 5.6X gibi sürümler de çok güzel dkms oluyor(ya da etkinleşiyor) ve sanal makine ile AMD GPU kullanıyorum.

5.16+ çekirdek sürümleri de çok büyük AMD CPU ve GPU destekleri almış diye haberler de okudum.

O yüzden Ubuntu 18.04'e Linux 5.19 sürümü yüklemek istiyorum.

Nasıl yaparım?

Oncelikle 5.19 kernel daha yayinlanmadi ve 5.18 kernellerde calismayan DKMS modulleri 5.19 ile de calismayacaktir. Sorun kullandığın dagitimin LTS bir dagitim olmasinda repoda bulunan kerneli guncellemeye kalktiginda sanal makine modulleri insa edilemeyecektir.

Oncelikle 5.19 kernel daha yayinlanmadi ve 5.18 kernellerde calismayan DKMS modulleri 5.19 ile de calismayacaktir. Sorun kullandığın dagitimin LTS bir dagitim olmasinda repoda bulunan kerneli guncellemeye kalktiginda sanal makine modulleri insa edilemeyecektir.
Yani LTS ile uyumlu kernel kullanmak gerekir.

Peki performans farkı çok olur mu? Ben test edemiyorum performansı ve Xanmod 5.18.8 ile Linux 5.4.x yada Linux 5.6.x arasında gözümle görebildiğim bir performans farkı hissetmedim.

Ubuntu gibi dağıtımlarda farklı kernel yükleyince paket uyumsuzlukları yaşaman çok muhtemel. Varsayılan olarak güncel kernelle gelen dağıtımlara bakmanızı öneririm.

İlla güncel kernel diyorsanız rolling release bir distro bakmalısınız. OpenSUSE tumbleweed Fedora gibi.

Fedora tam rolling-release değil ama güncel paketler geliyor
Bakmayacağım. Çünkü Ubuntu 18.04 dışında sistemimde düzgün çalışan bir dağıtım yok ve Ubuntu 18.04'ün programları çok kararlı çalışıyor benim sistemimde.

Yanlış bilgi
Bakmayacağım. Çünkü Ubuntu 18.04 dışında sistemimde düzgün çalışan bir dağıtım yok ve Ubuntu 18.04'ün programları çok kararlı çalışıyor benim sistemimde.

Ubuntu 18.04'ün desteği kesilmiş. Bence daha güncel bir LTS distroya (Linux Mint veya Ubuntu 22.04) bakın ama siz bilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ubuntu 18.04'ün desteği kesilmiş. Bence daha güncel bir LTS distroya (Linux Mint veya Ubuntu 22.04) bakın ama siz bilirsiniz.
Mint bir kere tasarım olarak çok Windows'u andırıyor o yüzden uzak duruyorum.

Ubuntu 22.04'ü de denedim. Daha onun yolu var. Çok kararsız çalışıyor. Carnocial iyi geliştirsin onu kullanacağım mecbur.

/home klasörünü ayrı tutayım yeter. Tüm ayarlar falan duruyor hepsi.

Yeni konular

Geri
Yukarı