Çözüldü Ubuntu açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Catastrophe

Kilopat
Dual Boot olarak hem Windows hem Ubuntu kullanıyorum. Ubuntu'yu yaklaşık 1 aydır kullanmıyordum, tekrar çalıştırdığımda şu şekilde hata aldım.

Normalde şifre istemeden masaüstü açılır. Şifreyi hatalı girdiğimde uyarı veriyor, doğru girdiğimde ise bir satır yazı geliyor ve tekrar şifre istiyor.

1621585802361.jpg

Bu hata neden kaynaklıdır sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Dediğiniz gibi denedim ama hata veriyor.
İnternetten aynı hatayı almış yerli yabancı tüm konuları inceledim kesin bir çözüm yok tüm yolları denedim ama formattan başka çare bulamadım.
Sanırım hata kaynağı Nvidia'nın resmi .run uzantılı sürücüsünü kurduktan sonra Ubuntu'ya gelen kernel güncellemesi sonucu oluşan bir hata.
Sistemini, Grub menüsündeki gelişmiş seçeneklerden kurtarma ile başlat. Kurtarma menüsü gelince fsck seçeneğini seç, sonra kurtarma menüsüne dön ve root seçeneğini seç. Ardından aşağıdaki komutla parola değiştirmeyi dene.

Kod:
sudo passwd kullanıcı-adı
Normalde şifre istemeden masaüstü açılır. Şifreyi hatalı girdiğimde uyarı veriyor, doğru girdiğimde ise bir satır yazı geliyor ve tekrar şifre istiyor.

Masaüstü ortamı ile ilgili bir şeyler silmiş olabilirsin. Parola değiştirmek işe yaramıyorsa sebebi budur. Bu durumda, Ubuntu'nun hangi sürümünü (hangi masaüstü ortamı) kullandığını belirt.

Parolam doğru, parolamı yanlış girdiğimde direkt yanlış girdiniz diye uyarı veriyor. Doğru girdiğimde açılır gibi olup aynı yere düşüyor.
Masaüstü ortamı ile ilgili bir şeyler silmiş olabilirsin. Parola değiştirmek işe yaramıyorsa sebebi budur. Bu durumda, Ubuntu'nun hangi sürümünü (hangi masaüstü ortamı) kullandığını belirt.
Bir kaldırma işlemi yapmamıştım. Saf Ubuntu 16.04.7 LTS sürümünü kullanıyorum.

CTRL+ALT+F1 tuşlarına basıp TTY arayüzüne ulaş. Kullanıcı adını ve parolanı girip oturum aç. Önce aşağıdaki komutu çalıştır.

Kod:
sudo apt clean

Bu komut indirilen paketlerin önbelleğini temizler ve boş alan oluşturur. Eğer sorun boş alan kalmamasından oluştuysa, bu şekilde çözülür. Bu komuttan sonra CTRL+ALT+F7 ile giriş ekranına ulaş ve oturum açmayı dene.

Eğer yine oturum açamazsan, masaüstü ortamı ile ilgili bazı ögeler silinmiş olabilir. Bunu çözmek için, CTRL+ALT+F1 ile TTY ekranına dön ve aşağıdaki komutlarla masaüstü ortamı onarmayı dene.

Kod:
sudo apt update
sudo apt install --reinstall ubuntu-desktop

CTRL+ALT+F1 tuşlarına basıp TTY arayüzüne ulaş. Kullanıcı adını ve parolanı girip oturum aç. Önce aşağıdaki komutu çalıştır.

Kod:
sudo apt clean

Bu komut indirilen paketlerin önbelleğini temizler ve boş alan oluşturur. Eğer sorun boş alan kalmamasından oluştuysa, bu şekilde çözülür. Bu komuttan sonra CTRL+ALT+F7 ile giriş ekranına ulaş ve oturum açmayı dene.

Eğer yine oturum açamazsan, masaüstü ortamı ile ilgili bazı ögeler silinmiş olabilir. Bunu çözmek için, CTRL+ALT+F1 ile TTY ekranına dön ve aşağıdaki komutlarla masaüstü ortamı onarmayı dene.

Kod:
sudo apt update
sudo apt install --reinstall ubuntu-desktop
Ne yazık ki sorun çözülmedi.

TTY ekranında oturum açıp, startx komutu ile oturum açmayı dene bakalım. Oturum açılmazsa, aşağıdaki komutu çalıştır. Bu komut bir bağlantı üretecek, bunu foruma yapıştır, ama resim olarak paylaşma. Bu şekilde Xorg.0.log günlük dosyası bir yapıştırma alanına yüklenecek.

Kod:
cat /var/log/Xorg.0.log | nc termbin.com 9999

Dediğiniz gibi denedim ama hata veriyor.
İnternetten aynı hatayı almış yerli yabancı tüm konuları inceledim kesin bir çözüm yok tüm yolları denedim ama formattan başka çare bulamadım.
Sanırım hata kaynağı Nvidia'nın resmi .run uzantılı sürücüsünü kurduktan sonra Ubuntu'ya gelen kernel güncellemesi sonucu oluşan bir hata.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı