Ubuntu Dışında Linux Dağıtımı Tavsiyesi

Octagon

Hectopat
Günlük kullanım ve yazılım ile uğraşmak için bilgisayarıma 2. işletim sistemi olarak Linux kurmak istiyorum. Ancak hangisinin işime daha çok yarayacağını bilmediğim için danışmak istedim. Şimdilik aklımda Linux Mint var ama onun da "Cinammon, Mate ve XFCE" gibi sürümleri var. Acaba aralarındaki fark nelerdir? Veya siz ne önerirsiniz?

Not: Lütfen Ubuntu önermeyin.

openSUSE'yi de deneyebilirsin. "zypper in" komutu kök kullanıcıda iken tutup da uzun uzun "sudo apt-get install" yazmaktan çok daha kolay. Ayrıca kendi içinde Yast2 adında bir yönetim motoruna sahip. Bu sayede işletim sistemine modülleri kurmak, sistem donanımlarına müdahalede bulunmak çok daha kolay ve hızlı bir hal alıyor.

Dipnot: Gördüğüm en hızlı Linux dağıtımı. Ubuntu'dan kat kat daha hızlı açılıyor.

Tails olabilir, fakat kalıcı bir işletim sistemi değil. Harici belleğe kurulduğu için bellek çıkınca sistem devre dışı kalıyor.

openSUSE'yi de deneyebilirsin. "zypper in" komutu kök kullanıcıda iken tutup da uzun uzun "sudo apt-get install" yazmaktan çok daha kolay. Ayrıca kendi içinde Yast2 adında bir yönetim motoruna sahip. Bu sayede işletim sistemine modülleri kurmak, sistem donanımlarına müdahalede bulunmak çok daha kolay ve hızlı bir hal alıyor.

Dipnot: Gördüğüm en hızlı Linux dağıtımı. Ubuntu'dan kat kat daha hızlı açılıyor.
Teşekkürler, deneyeceğim. Çok fazla Linux kullanmadığımdan alışma sıkıntısı olur mu? Ve openSUSE'nin bir sorunla karşılaştığımda yardım alabileceğim Türkçe kaynağı var mıdır?

Ekleme: Ne kadar doğrudur bilmiyorum ama bir yerde Linux tabanlı işletim sistemlerine ,veya adları her neyse, virüs bulaşma ihtimali daha az diye okumuştum. Doğru mudur?

Linux Mint kuracaksan XFCE tavsiye ederim çok daha az sistemi yoruyor ve bence içlerinde en sade ve iyi tasarıma sahip masaüstü ortamı.

Mint dışında tavsiye istiyorsan Fedora'ya bakmanı tavsiye ederim kullanışlı ve desteklenen bir distro bunun dışında openSUSE bu ara revaçta Linux'da bir şeyleri öğreneyim dersen Arch'dan sonra iyi bir alternatif olabilir.

Opensuse Türkiye sayfası için buraya bakabilirsin : openSUSE Türkiye - Ana sayfa

Linux Mint kuracaksan XFCE tavsiye ederim çok daha az sistemi yoruyor ve bence içlerinde en sade ve iyi tasarıma sahip masaüstü ortamı.

Mint dışında tavsiye istiyorsan Fedora'ya bakmanı tavsiye ederim kullanışlı ve desteklenen bir distro bunun dışında openSUSE bu ara revaçta Linux'da bir şeyleri öğreneyim dersen Arch'dan sonra iyi bir alternatif olabilir.

Opensuse Türkiye sayfası için buraya bakabilirsin : openSUSE Türkiye - Ana sayfa
İlk başta openSUSE'yi denemeye karar verdim. 2 tane sürümü varmış. Hangisini indirmem daha iyi olur?
Kusura bakmayın daha önce kullanmadığımdan dolayı fazla soru soruyorum.

İlk başta openSUSE'yi denemeye karar verdim. 2 tane sürümü varmış. Hangisini indirmem daha iyi olur?
OpenSUSE Tumbleweed, OpenSUSE'nin her zaman güncel kalan sürümü oluyor Windows Insider gibi düşünebilirsin Leap sürümü kararlı sürüm anlayacağınız daha sağlam desteği devam eden daha az sorunlu sürüm benim tavsiyem başlangıç için Leap kurmanız olacaktır.

Linux Mint'e göz attıysanız zaten Ubuntu tabanlı. Ancak Linux Mint hoşunuza gittiyse Debian tabanlı olan versiyonu LMDE'ye de göz atabilirsiniz.

Cinnamon, XFCE, LXDE, KDE vs. masaüstü ortamlarıdır. Hepsinin kendine ayrı kişiselleştirilmesi vardır. En beğendiğiniz ve kullanışlı bulduğunuz hangisi ise kullanabilirsiniz.

Ayrıca programlama ile uğraşıyorsanız tavsiyem Ubuntu ve türevleri dağıtımları kullanmanız. Bazı kütüphane paketleri sadece Ubuntu depolarında bulunuyor (evet başka dağıtımlara da yüklenebilir ama kütüphanenin kurulum konfigürasyonunu değiştirmekle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz).

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı