Ubuntu donuyor

DanaSucukLOL

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Bugün USB bellek ile Ubuntu 20.10 kurdum. Her şey düzgün çalışıyor, hiçbir sorunum yok. Fakat masaüstüne kaydettiğim herhangi bir resmi başka bir yere taşırken. Sistem donuyor. Discord'dan vs. mesaj geldiğinde ekranda çıkan bildirimleri görüyorum fakat fare hiçbir şeye tıklamıyor sadece fareyi hareket ettirebiliyorum. Bu sadece resim taşırken oluyor, neden olduğunu bulamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim anlamadığım aslında Ubuntu buguntu iken nasıl Kubuntu buguntu olmuyor? Ben ne zaman içinde Ubuntu ismi geçen bir dağıtım denesem her yerinden bug fışkırıyor.

Doğrudan Gnome ana sürümü kullanıyorsanız, masaüstü yönetimi aracı ile ilgili bir sorun olabilir. Eskiden masaüstü yönetimi doğrudan dosya yöneticisi Nautilus tarafından sağlanıyordu. Gnome geliştiricileri Nautilus dosya yöneticisinin bu özelliğini kaldırdıktan sonra, kullanıcılar bu ihtiyacını 3. parti eklentiler ile çözdüler. Bu tür eklentiler bazı dağıtımlarda kurulu ve etkin geliyor olabilir, Ubuntu'da olduğu gibi. Ve bu eklentideki bir hata ya da uyumluluk sorunu sebebiyle Masaüstündeki bir dosyayı, farklı bir dizine taşırken bahsettiğiniz sorun ortaya çıkıyor olabilir.

Farkı anlamak için, dosya yöneticisini açıp masaüstüne gelin, masaüstündeki dosyayı doğrudan dosya yöneticisi ile kopyalamayı ya da taşımayı deneyin. Eğer doğrudan dosya yöneticisi ile bahsettiğiniz donma sorunu yaşanmıyorsa, sorunun kaynağı eklenti olabilir.

Eğer masaüstünü kullanmayı seviyorsanız, Gnome yerine MATE, Xfce ya da Cinnamon masaüstü ortamlarını tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Özellikle Xfce ve Cinnamon'un masaüstü yönetimi oldukça başarılıdır.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı