Ubuntu Kablolu İnternet Sorunu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Focal Fossa

Hectopat
Makaleler
3
Linux kullanmak için bilgisayar hızlı olsun diye Ubuntu server kurduktan sonra üzerine gnome masaüstü ortamı yükledim. Yükleme işleminden önce ethernet kablosu ile interneti bağladım. İnternete sorunsuz giriyor fakat kablolu internetin bağlı olduğunu sistem görmüyor ve yazılım güncellemesini terminalsiz yapamıyorum. Kablosuz ise sorunsuz bağlanıyor ve sistem görüyor. Acaba Gnome'dan dolayı mı dedim sistemi tamamen silip Ubuntu server üzerine başka bir masaüstü ortamı kurdum yine aynı. Şu an budgie desktop'tayım ve sorun halen devam etmekte. İnternete sorunsuz erişebiliyorum fakat Wi-Fi bağlı değilken sistem kablolu interneti yani etherneti görmedği için bazı konularda sıkıntı oluşmakta. Ekran görüntülerinde de görüleceği gibi Kablolu interneti sistem görmüyor. Fakat internet bağlı durumda. Son SS'de, sağ üstte ethernetin yanında çarpı işareti olmasına rağmen YouTube'dan video izliyorum, sitelerde geziyorum vs.

Çözüm:

/etc/netplan/ klasörü içerisindeki dosya terminalde sudo nano ile açılır ( sudo nano /etc/netplan/dosyaadi ardından enter).

# This file describes the network interfaces available on your system
# For more information, see netplan(5).
network:
version: 2
renderer: NetworkManager
ethernets:
enp0s3:
dhcp4: yes

kodları yazılır.
CTRL + S ile kaydedilir.
CTRL + X ile çıkılır.
Terminalde;
sudo netplan apply yazılır.
sudo reboot yazıp sistem yeniden başlatılır.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    1,5 KB · Görüntüleme: 190
  • kablolu.png
    kablolu.png
    44,3 KB · Görüntüleme: 219
  • wifi.png
    wifi.png
    175,8 KB · Görüntüleme: 206
  • 2.png
    2.png