Ubuntu kalıntıları(Boot Priority+Sabit disk kalıntısı)

Lcrake

Femtopat
3 gün önce bilgisayara bitirme ödevim için Linux tabanlı bir sistem olan Ubuntu yüklemeye çalışıyordum. İlk önce disk yönetimi kısmından bir bölüm ayırdım. USB'ye Linux'u attım ve Boot ettim. Sonrasında install Partition kısmında Free space yazması gereken yerde kullanılamaz yazıyordu. Biraz araştırdıktan sonra bilgisayarın 4 bölüme izin verdiğini öğrenip, Recovery Partition'ı sildim ve onun yerine Ubuntu için ayırdığım yeri kullanırım diye düşündüm. Tekrar Boot edip çalıştırmayı denedim ve bu sefer de bilgisayarınızda EFI yok gibi bir uyarı aldım ve Ubuntu için ayırdığım bölümün 255 mbını (256 MB olmuyordu) EFI sistem bölümü yaptım. Diğer bölümler ise 10 GB swap ve yaklaşık 100 GB ext4 içindi. Bunu yaptıktan sonra kuruluma geçti, yaklaşık 10dk sonra( kurulumun ortasında) bir uyarı aldım (hatırlamıyorum maalesef), kapatmak için çıkış, geri dön vs tıkladım fakat olmayınca PC'yi laptopı Power tuşundan kapadım. PC'yi açılmadı tahmin edebileceğiniz gibi. Boot prioritiyden harddiske öncelik verdiğimde reboot or select proper device hatası aldım, Ubuntu- (burada harddiskin adı var)'ya öncelik verdiğimde ise grub hatası alıyordum. Biraz araştırdım ve USB'ye Windows yükleyerek başlangıç onarmadan Windows'u kurtarmayı başardım. Fakat arada hala grub hatası alıyorum, Boot priorityden harddiski seçtiğimde windowsa geçiyor ve açılıyor. Ubuntu- (harddiskin adı) Boot priorityde kaldı ve arada 1. sıraya geldiği için grub hatasu vermeye devam ediyor. Hadi bununla idare edebiliyorum bir şekilde fakat harddiskten yaklaşık 150 GB bir alan boşta duruyor ne silip D'ye ekleme yapabiliyorum ne de basit birime çevirebiliyorum, aşağıdaki hatayı alıyorum.

1614448923542.png

Bunun yanı sıra bir de EFI kalıntısı (Ubuntu kurucuda oluşturduğum herhalde) kaldı, aşağıda görüldüğü gibi ve bunu silmeye de çekiniyorum açıkçası Windows silinebilir diye.

1614449066560.png

Öncelikle buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim. Umarım açıklayıcı ve net bir şekilde anlatabilmişimdir.

Boot priorityden Ubuntu'yu silebilir miyim?
Disk yönetiminde görülen EFI kalıntısını silebilir miyim veya boş alanı D'ye ekleyebilir miyim?
Ubuntu'yu tekrar kurmaya çalışacağım fakat yine aynı sorunla karşılacağım için bir öneride bulunabilir misiniz?

@Recep Baltaş

Edit: Boot Priority:
WhatsApp Image 2021-02-27 at 21.28.00.jpeg

Son düzenleme:
Yukarı