Ubuntu Macerası: Matebook 13 ve Ubuntu

Makaleler
110
Merhaba, uzun bir aradan sonra başka bir dağıtım konusu ile karşınızdayım.

Matebook 13'e daha öncesinde Elementary OS ve Kubuntu kurmuştum, ancak bu dağıtımlar bazı aksaklıkları sebebiyle uzun soluklu olamamıştı:

Nihayet, müsait bir vakit buldum ve Matebook 13'e Ubuntu kurdum.

2021-03-26_06-24.png

Kurulum basit oldu, Ubuntu artık oldukça yerine oturmuş ve rafine bir sistem. ISO'yu Rufus ile USB'ye yazdrdım ve sonrasında laptoba takıp "ileri" tuşuna bitene kadar bastım.

Laptobun parmak izi sensörü dışındaki her türlü özelliği çalışıyor. Pil yönetimi iyi. kamera Windows'a oranla daha iyi. Mikrofon ve ses jakı çalışıyor. Klavyedeki tüm fonksiyon tuşları çalışıyor.

Özelleştirme olarak sadece tema ve ikon paketini değiştirdim. Aktif olarak kullandığım Linux dağıtımlarını çok özelleştirmeyi ve çok fazla yardımcı uygulama ile doldurmayı sevmiyorum. Sade bir kullanım her işime yetiyor.

Tema olarak:

İkon paketi olarak:

Görseller:

2021-03-26_06-27.png

2021-03-26_06-26.png

Evet, diğer dağıtımlarda olduğu gibi Ubuntu'da da bir sıkıntı çekmedim, Matebook tarafında.

Ubuntu gerçekten güzel ve işinize fazlasıyla yeten, oturmuş ve rafine bir dağıtım. Bİrçok farklı dağıtım var tabii, birçok farklı güzel ya da modern ya da ihtiyaçlara uygun dağıtımlar da var ancak Ubuntu'nun yeri ayrı. Uygulama ve paket yüklemelerindeki rahatlığı, Linux'u hemen kurup işlerinde aktif olarak kullanıcak benim gibi kullanıcılar için, Ubuntu'yu ideal kılıyor.

Ubuntu, temalar ya da Matebook 13 ve Linux hakkında sorularınız varsa, cevaplamak isterim. Okuduğunuz için teşekkürler. :)

Ellerinize sağlık hocam. Ubuntu yüklemişken, HDD'nize bakabildiniz mi?
Hocam bug ile vs. karşılaştınız mı? Çoğu kişi Ubuntu'nun buglı olduğundan bahsediyor. Bende de parmak izi okuyucu dışında bir sorun çıkarmadı.
Benim daha önce Ubuntu 20.04'de karşılaştığım sorunlar:
  • Software Manager'ın açılmaması
  • Software Manager'dan program indirirken dpkg lock hatası vermesi
  • 3-4 GB'lık büyük dosyalar aktarırken dosya yöneticisinin çökmesi
  • Bazen bilgisayarın kapanırken 10 dakikada kapanması
  • Sistemimde ağır çalışması
Bunları hiç yaşamayan ya da çok daha fazlasını yaşayan arkadaşlarım var. Tamamen şans işi bence, sistemden sisteme değişkenlik gösteriyor. Yine de hâlâ Ubuntu'nun düşük sistemler için pek uygun olduğunu düşünmüyorum :D

• Software Manager'ın açılmaması

Evet, bu sorun Xubuntu'da da var. Deb dosyasını çift tıklamıştım ve açılmasını bekliyorum. Açılmayınca ben de terminalden kurdum ve uygulamayı kurduktan sonra mağaza açıldı :D

Gerisi ise sisteminizin Ubuntu gereksinimlerini karşılamamasından.

Merhaba, uzun bir aradan sonra başka bir dağıtım konusu ile karşınızdayım.

Matebook 13'e daha öncesinde Elementary OS ve Kubuntu kurmuştum, ancak bu dağıtımlar bazı aksaklıkları sebebiyle uzun soluklu olamamıştı:

Nihayet, müsait bir vakit buldum ve Matebook 13'e Ubuntu kurdum.

Eki Görüntüle 941385

Kurulum basit oldu, Ubuntu artık oldukça yerine oturmuş ve rafine bir sistem. ISO'yu Rufus ile USB'ye yazdrdım ve sonrasında laptoba takıp "ileri" tuşuna bitene kadar bastım.

Laptobun parmak izi sensörü dışındaki her türlü özelliği çalışıyor. Pil yönetimi iyi. kamera Windows'a oranla daha iyi. Mikrofon ve ses jakı çalışıyor. Klavyedeki tüm fonksiyon tuşları çalışıyor.

Özelleştirme olarak sadece tema ve ikon paketini değiştirdim. Aktif olarak kullandığım Linux dağıtımlarını çok özelleştirmeyi ve çok fazla yardımcı uygulama ile doldurmayı sevmiyorum. Sade bir kullanım her işime yetiyor.

Tema olarak:

İkon paketi olarak:

Görseller:

Eki Görüntüle 941387

Eki Görüntüle 941386

Evet, diğer dağıtımlarda olduğu gibi Ubuntu'da da bir sıkıntı çekmedim, Matebook tarafında.

Ubuntu gerçekten güzel ve işinize fazlasıyla yeten, oturmuş ve rafine bir dağıtım. Bİrçok farklı dağıtım var tabii, birçok farklı güzel ya da modern ya da ihtiyaçlara uygun dağıtımlar da var ancak Ubuntu'nun yeri ayrı. Uygulama ve paket yüklemelerindeki rahatlığı, Linux'u hemen kurup işlerinde aktif olarak kullanıcak benim gibi kullanıcılar için, Ubuntu'yu ideal kılıyor.

Ubuntu, temalar ya da Matebook 13 ve Linux hakkında sorularınız varsa, cevaplamak isterim. Okuduğunuz için teşekkürler. :)
Şu Matebook sanırım yeni Thinkpad olacak.
Her şeyle uyumlu mübarek.

Laptopun parmak izi sensörü dışındaki her türlü özelliği çalışıyor. Pil yönetimi iyi. Kamera Windows'a oranla daha iyi. Mikrofon ve ses jakı çalışıyor. Klavyedeki tüm fonksiyon tuşları çalışıyor.

Dağıtım yapımcılarına bildirmek lazım bu tip sorunları, böylece Linux daha iyi bir şekilde gelişir.

Hocam bug ile vs. karşılaştınız mı? Çoğu kişi Ubuntu'nun buglı olduğundan bahsediyor. Bende de parmak izi okuyucu dışında bir sorun çıkarmadı.

Bug ile karşılaşmadım. TÜm sürücüleri kendisi kurdu. İçinde Snap Store paket yöneticisi geliyor zaten, buna ek olarak GNOME uygulamaları indirdim birkaç tane. Sıkıntısız çalışıyor.

Ama temanin performansi nasil? Uyumsuzluk gibi bir sey yasadiniz mi eger onceden de kullandiginiz bir tema ise?

Temanın performansı iyi. Temayı yapan kişi de popüler birisi zaten, önceden başka temalarını Kubuntu ve eOS'da kullanmıştım.

Ellerinize sağlık hocam. Ubuntu yüklemişken, HDD'nize bakabildiniz mi?

Bakacağım, daha bakamadım.

Şu Matebook sanırım yeni Thinkpad olacak.
Her şeyle uyumlu mübarek.

Gerçekten, her dağıtım ile sorunsuz çalışıyor, donanımları.

Dağıtım yapımcılarına bildirmek lazım bu tip sorunları, böylece Linux daha iyi bir şekilde gelişir.

Parmak izi sensörleri, güvenlik odaklı sensörler olduğundan dışarıdan sensör geliştirmek mümkün değil. Bu nedenle sensörü geliştiren kişinin sürücü çıkartması lazım. Şu an o sensör dışında diğer her özellik çalışıyor. Parmak izi de o kadar dert değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı