Ubuntu nereye gidiyor?

Eski sürümlerini (özellikle 14xx, 16xx) çok severdim ama son 2 sürümdür çok can sıkıyor. Umarım düzelir bir şekilde.

18.04'de kadar süperdi, kendim Ubuntu tabanlı dağıtım yapmaktan keyif alıyordum, sonraki sürümde kafayı yedirtti, ben de Ubuntu tabanlı yapmaktan vazgeçtim.
"snap" ile "snapd" aynı şey mi?

Burada aradaki farkı anlatan adam bile iyi şeyler söylemiyor.

En başından beri Ubuntu'yu pek sevmemiştim bu hareketleriyle gözden düşmesi ve zamanla yeni kullanıcılara tavsiye edilmeyecek olması Ubuntu için kötü Linux için iyi olur bence. Artık Ubuntu tabanlı dağıtımlar yerine saf Debian tabanlı dağıtımlar göreceğiz gibi duruyor ve bu da beni mutlu ediyor açıkcası.

Ubuntu 20.04'ü ben seviyorum. Dizüstü bilgisayarımda en uyumlu, sorunsuz, stabil çalışan 3 dağıtımdan biridir. Ben tabi günlük kullanım için bu yorumu yapıyorum. Bir de kaynak tüketimi olarak da diğerlerine göre aşırı fazla değil artık. Youtube'da Mint Cinnamon'la (Bunu da çok severim. 😄) karşılaştırılma videolarında neredeyse aynı ağırlıktalar. Ama yorumlarım dediğim gibi günlük kullanıcı gözünden. Geliştiriciler, Yazılımcılar, Prof. kullanıcılar için farklılık gösterebilir bilemiyorum.

Ubuntu yerine 3 ay boyunca Xubuntu 20.04 sürümünü kullanmıştım. Kullandığım süre boyunca sıkıntısız ve stabil çalışıyordu, çökme sorunları yaşamıyordum. Ubuntu tabanlı dağıtımlarda sevdiğim tek şey var o da ekran kartı sürücüsünü elle yüklemek zorunda kalmıyordum. Kendisi kurulumda NVIDIA sürücüsünü kendisi kuruyordu ve hiç uğraşmak zorunda kalmıyordum. Saf Debian ve Arch tabanlı dağıtımlarda bu durum yoktu. Saf Debian'da çok uğraştım kurmak için, Arch'da kurmak biraz daha kolay olmuştu. Özellikle eski kartlar için sürücü yüklemek işkence oluyor. Bu konuda Ubuntu ve Ubuntu tabanlı dağıtımlardan iyisi yok herhalde.

Geri
Yukarı