Ubuntu USB belleğin BIOS'ta görünmemesi

DarkBlade

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. USB belleğe Ubuntu kurmak istedim. Ubuntu .iso dosyasını internetten indirip USB belleğe Rufus ile yazdırdım. Fakat bilgisayar bırakın USB'den boot etmeyi BIOS ayarlarında bile USB'yi göremiyor. Belki BIOS güncellemesi yaparsam düzelir dedim fakat BIOS güncellemesini bulamadım (malumunuz Casper). Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekteki resimde hangi ayarları kullandığıma bakabilirsiniz. Ubuntu'nun 15.04 sürümünü kullandım. Cihazda UEFI desteği var.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    11,2 KB · Görüntüleme: 238
Bu Ubuntu ile alakalı bir sorun değil sizin anakartınız ile alakalı bir sorundur genelde. Sonuçta siz bilgisayarını Usb ile başlatacaksınız. Usb yi görmüyorsa bir şeyler eksik yapılmış olmalı.

Anakart modeliniz nedir ?

Birde şu yöntemi izlemenizde yarar var , Bilgisayar açılırken boot menüsü seçin. Oradan Usb yi bulup başlatın. Dikkatli olun çok absürd yerlerde olabiliyor USB. Mesela Harddisk te + işareti varsa orada olabilir. Kontrol etmekte fayda var.

Ek Olarak Ubuntuwiki de 1 geçiş değil 2 geçiş olarak gözüküyordu eğer aylar öncesini doğru düzgün hatirliyorsam. Ama pek bir şeyi değiştireceğini sanmıyorum siz bilgisayarınızı başlattığınızda ramler sayılırken f12 yada f11 ile bilgisayarınızı boot menüsü açıp oradan usb yi arayın ve harddiske bakmayı unutmayın. + işaretlere dikkat.

Daha önceden boot menüsünden de denemiştim fakat olmamıştı. Ayrıca Ubuntu'yu USB bellekten olmadığı için VirtualBox'a kurmayı denerken bildiğiniz üzere Intel Virtualization Technology(Intel Sanallaştırma Teknolojisi) açmak gerekiyor. O da BIOS'ta yoktu. Sanırım BIOS ya eski ya da kısıtlanmış.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı