Ubuntu'da parlaklık değiştirilemiyor

Rojen

Kilopat
Daha fazla  
İyi günler. Monster Huma H5 v1.1.2 model bilgisayarıma Ubuntu kurdum fakat ekran parlaklığını değiştiremiyorum. Parlaklık hep en yüksekte. GRUB'da değişiklikler yapmayı ve Intel konfigürasyon dosyasına bir şeyler eklemeyi denedim ama işe yaramadı. Daha önce "Brightness Controller" diye bir uygulamayla parlaklığımı değiştirebiliyordum fakat bu sefer o da işe yaramadı. Windows'ta kullanırken de Monster Kontrol Merkezi yüklü değilken parlaklığı değiştiremiyordum, Linux'a Monster Kontrol Merkezi kurmak gibi bir şansım olmadığı için ne yapılabileceğini bilmiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim, iyi günler.

Ubuntu 21.04 64 Bit
GNOME Version 3.38.5
Intel Core i7 9750H
16 GB DDR4 2666MHz
NVIDIA GeForce GTX1650.

Son düzenleyen: Moderatör:
Monster, Clevo ürünleri kullandığı için; çıktı bununla ilgili bir model basabilir diye düşünmüştüm, ama kendi modelini basmış.

Bu durumda aşağıdaki komutla backlight ile ilgili yapılandırma dosyasını silebilirsin.

Kod:
sudo rm -f /etc/default/grub.d/acpi-backlight.cfg

Sonra aşağıdaki komutla acpi_osi=! acpi_osi='Windows 2009'"' değişkenlerini açılışa eklemeyi deneyebilirsin. Ardından sistemi yeniden başlatmalısın.

Kod:
echo 'GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX acpi_osi=! acpi_osi=\"Windows 2009\""' | sudo tee /etc/default/grub.d/acpi-osi.cfg
Kod:
sudo update-grub

Sorun bu şekilde çözülmezse, aşağıdaki komutlarla farklı değişkenler denenebilir. Her değişken değişimi sonrası sistem yeniden başlatılmalı.

acpi_osi=! acpi_osi='Windows 2012' değişkeni için

Kod:
echo 'GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX acpi_osi=! acpi_osi=\"Windows 2012\""' | sudo tee /etc/default/grub.d/acpi-osi.cfg
Kod:
sudo update-grub

acpi_osi=! acpi_osi='Windows 2015' değişkeni için

Kod:
echo 'GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX acpi_osi=! acpi_osi=\"Windows 2015\""' | sudo tee /etc/default/grub.d/acpi-osi.cfg
Kod:
sudo update-grub

Geri
Yukarı