Ubuntu'dan Windows'a geçerken disk nasıl bölünmeli?

TSML

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar, Ubuntu bilgisayarımda Windows 10 ISO dosyasını indirdim ve yazdırdım ama Windows'u kurarken NTFS olması gereken diskim şu an ext4 formunda. Sağdaki kısımdan bir parça bölerek orayı NTFS olarak biçimlendirmek ve Windows'u oraya kurmak ve kurduktan sonra Windows üzerinden Ubuntu kurulu tarafı Windows kurulu olan tarafa katmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim?

Screenshot from 2021-06-24 14-21-24.png

Bunu Windows'u kurarken yapabilirsiniz. Burada sadece kaç GB lik alana Windows kuracaksanız onu ayarlayın. Windows 10 kurarken de ayırdığınız diski silip biçimlendirin ve oraya kurun. Windows 10 Otomatik olarak NTFS olarak biçimlendirip kuracaktır.

Bunu Windows'u kurarken yapabilirsiniz. Burada sadece kaç GB'lik alana Windows kuracaksanız onu ayarlayın. Windows 10 kurarken de ayırdığınız diski silip biçimlendirin ve oraya kurun. Windows 10 otomatik olarak NTFS olarak biçimlendirip kuracaktır.

Denedim ama o zaman Windows'u kurarken diskimi görmüyor.

Basit. İlk önce Ubuntu Live sürümünü USB ile başlat.
Sonra Live sürümden Gparted'ı aç ve EXT4 alanı, ihtiyacın kadar azalt ve azalttığın kısmı, NTFS (yada nasıl bi biçim istiyorsan) olarak biçimlendir. Böyle durumlarda hep bunu yaparım ben.
Disk doluluk oranına göre, işlem süresi uzayabilir. İşlem başladığında ve bölümdürürken, sakın sonlandırma.

Son düzenleme:
Bilgisayarınıza bağlı olan NTFS olsun olmasın bütün diskleri ve bölümleri göstermesi lazım o ekranda. Eğer gözükmüyorsa farklı bir durum var. Siz gene de NTFS olarak biçimlendirmek istiyorsanız EXT4 olan diskinizi küçültün ve ayrılmamış alan olarak o bölmeyi temizleyin. Ardından NTFS yapmak için mkfs ntfs komutunu kullanmalısınız (Ubuntunun arayüzünde NTFS olarak biçimlendir var mı hatırlamıyorum).
Fakat Windows kurulum sırasında sizin diskinizi görmüyorsa bu yöntem de işe yaramayabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı