Ubuntu'nun diskte Windows algılamaması

Windows_XP

Hectopat
Yer
Türkiye
Merhaba yine ben. Linux'un çözümünü buldum. USB 3.0'a takmak. Fakat böyle yaptım ve klavye ve fare sadece USB 3.0 portuna taktığımda çalışıyor (Kurulum ekranında) sonrasını bilmiyorum. 2 USB portu var (3.0) birinde flash birinde ya fare ya klavye yani klavyeli bir şey istediği zaman mouseu çıkarıp klavyeyi tam tersi olduğu zaman mausu çıkarıp klavyeyi takmam gerekiyor. Böyle kurulum yapılabilir. Fakat beni daha çok endişelendiren şey Ubuntu'nun diskte bir Windows algılamaması. Dualboot yapacağım ama yapamıyorum. İşletim sistemi yokmuş. Ne yapacağım? Çözümü ne?

Son düzenleyen: Moderatör:
ubuntunun bir önceki sürümünde windowsu algılamama sorunu vardı. ve birçok kişinin canı yandı bu nedenden dolayı. ciddi data kayıpları yaşandı. Sonra düzelttiler. elindeki iso dosyası muhtemelen eski iso dosyası. güncel iso dosyası kullanın. asla test sürümleri kullanmayın stable LTS sürüm kullanın.
The leading operating system for PCs, IoT devices, servers and the cloud | Ubuntu

@Windows_XP
önce şunu açıklığa kavuşturalım. Benim bahsettiğim windowsun algılanmaması konusu ubuntunun kurulumu aşamasındaki tanınmamak.

Nasıl kaldıracam diye sorduğunuza göre, siz ubuntuyu yüklemişsiniz. hemde beta :) betadan uzak dur. lts kullan.

grub menüsüne windows gelmiyorsa os-prober komutu kullanılarak yapılabiliyor.
önce ubuntuyu aç. windows un kurlu olduğu diski mount et. c diskine erişim izni almalısın önce. yani o diskin içine bir kez gir otomatik mount olacaktır.

sonra komut satırını aç
sudo os-prober

sistemde kurulu işlletim sistemleri taranacak. windows boot efi bulunacak ve sisteme dahil edilecek. ekrandaki yönergeleri takip et.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı