Uçak mühendisliği bölümü nasıldır?

JessePinkMan09

Picopat
Üniversite sınavından çıkmış ve şu anda tercih döneminde olan bana vereceğiniz birkaç tavsiye benim için gerçekten çok önemli olacaktır. @Jira uçak mühendisi olduğunuzu görmüştüm birkaç konuda. Kafamda birkaç soru var biraz internetten araştırdım bir de bizzat uçak mühendisine sormak istedim. Cevaplayabilirseniz eğer gerçekten çok iyi olur.

1) Bölümün geleceği ne durumda? İş imkanı nasıl bitirince kolay bir şekilde iş bulabildiniz mi?

2) Ne kadar maaş alıyor? Yeni mezun bilgisayar mühendisi gibi 3000 tl gibi komik bir rakamdan mı başlıyor, yoksa daha mı fazla? Ve birkaç yıl çalıştıktan sonra 9-10 binleri buluyor mu?

3) Yurt dışı imkanı nasıl? Üniversitedeyken yurt dışına gönderilme şansı var mıdır?(İTÜ için bahsediyorum)
@Jira
@painkiller
@Pointless Potato

Son düzenleme:
Öncelikle daha birinci sınıfı yeni bitirdim o yüzden birinci elden bilgim çok geniş değil fakat araştırdıklarımla şu yorumları yapabilirim.

1) Havacılık ve uzay sektörü hem yurtiçinde hem de yurtdışında gelişmeye devam eden bir sektör, bu yüzden iş bulmakta zorlanacağınızı pek zannetmiyorum. www.cbiko.gov.tr/projeler/uni-veri bu siteye dayanarak ülke çapında uçak mühendislerinin %70'e yakın bir kısmının en geç mezuniyetten 6 ay sonra iş bulabildiklerini görebiliriz. İTÜ için bu oranın daha yüksek olduğunu tahmin ediyorum.

2) Alanda işe giren tanıdıklarımdan en düşük 5000 TL başlangıç maaşı duydum fakat genel olarak 6000-7000 TL civarlarındaydı. Tekrardan www.cbiko.gov.tr/projeler/uni-veri sitesine bakarsak uçak mühendislerinin %46'sının 6000 TL ve üzeri maaş ile işe başladığını görebiliriz. Çalıştığın kuruma göre kıdem arttıkça maaş da artar.

3) İTÜ'nün bir çok yabancı üniversite ile anlaşması olduğunu biliyorum fakat öğrenci seçilirken ne gibi faktörlere dikkat ediliyor o konu hakkında pek bir bilgim yok.

1) Bölümün geleceği ne durumda? İş imkanı nasıl bitirince kolay bir şekilde iş bulabildiniz mi?
Sivilde pandemi yüzünden iş imkanları düştü ama sen mezun olana kadar yeni bir kriz çıkmazsa toparlar. Askeri ve savunma alanında iş çok. Yurt dışında da iş çok.

2) Ne kadar maaş alıyor? Yeni mezun bilgisayar mühendisi gibi 3000 TL gibi komik bir rakamdan mı başlıyor, yoksa daha mı fazla? Ve birkaç yıl çalıştıktan sonra 9-10 binleri buluyor mu?
Benim bilgisayarcı arkadaşım dolar kazanıyor mesela. O rakamları genellemeyin, bölümü kendinize bir şeyler katarak bitirin, kendinizi geliştirin yeter. Kurumsal şirketlerin ilk girişte standart fiyatları olur zaten, onların da 3K gibi komik bir para olmadığından emin olabilirsin.
3) Yurt dışı imkanı nasıl? Üniversitedeyken yurt dışına gönderilme şansı var mıdır?(İTÜ için bahsediyorum)
İTÜ'nün sponsorlukları var yurt dışında. Gitme ihtimalin yüksek. Gitmesen dahi İTÜ'den çıkıp boş kalman için çok çabalaman gerekiyor.

Sivilde pandemi yüzünden iş imkanları düştü ama sen mezun olana kadar yeni bir kriz çıkmazsa toparlar. Askeri ve savunma alanında iş çok. Yurt dışında da iş çok.

Benim bilgisayarcı arkadaşım dolar kazanıyor mesela. O rakamları genellemeyin, bölümü kendinize bir şeyler katarak bitirin, kendinizi geliştirin yeter. Kurumsal şirketlerin ilk girişte standart fiyatları olur zaten, onların da 3K gibi komik bir para olmadığından emin olabilirsin.

İTÜ'nün sponsorlukları var yurt dışında. Gitme ihtimalin yüksek. Gitmesen dahi İTÜ'den çıkıp boş kalman için çok çabalaman gerekiyor.
Teşekkür ederim. Son bir sorum daha var, Gebze Teknik ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde yeni uçak mühendisliği bölümü açılmış, ilk defa bu sene öğrenci alacak. Bu seneki sıralamam İTÜ'ye yetmiyor buraları tercih etmeli miyim sizce? Düzgün bir eğitim alabilir miyim yoksa riske atmayıp İTÜ için 1 sene daha mı hazırlanmalıyım?

Teşekkür ederim. Son bir sorum daha var, Gebze Teknik ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde yeni uçak mühendisliği bölümü açılmış, ilk defa bu sene öğrenci alacak. Bu seneki sıralamam İTÜ'ye yetmiyor buraları tercih etmeli miyim sizce? Düzgün bir eğitim alabilir miyim yoksa riske atmayıp İTÜ için 1 sene daha mı hazırlanmalıyım?
İngilizce biliyor musun? Bilmiyorsan bence hem sınava hem de İngilizce'ye çalışabilirsin. Hazırlığı direkt geçme imkanın olur ya da hazırlıkta tatil yaparsın.

İngilizce biliyor musun? Bilmiyorsan bence hem sınava hem de İngilizce'ye çalışabilirsin. Hazırlığı direkt geçme imkanın olur ya da hazırlıkta tatil yaparsın.
Yani 2 sene önce B1 dim şimdi kaçım bilmiyorum ama ing altyazılı ve sesli film izleyebiliyorum. Bir makaleyi ingilizce okuyabiliyorum. Ama altyazısız sadece ing dublajlı izleyemiyorum o seviyede değilim henüz.

İkisi de ingilizce eğitim veriyor bu arada.

Son düzenleme:
Yani 2 sene önce B1 dim şimdi kaçım bilmiyorum ama ing altyazılı ve sesli film izleyebiliyorum. Bir makaleyi ingilizce okuyabiliyorum. Ama altyazısız sadece ing dublajlı izleyemiyorum o seviyede değilim henüz.
Bu gözler neler gördü bir bilsen. Yarım dönem okursun en fazla oradan mezun kaldığın zamanı telafi edebilirsin.

Bence yaparım diyorsan mezun kal ve İTÜ'de oku bence. O sana bağlı, bir de o sıralama aralığında sıralama atlamak zor oluyor. Baya bir efor sarf etmen lazım.

Belli bir kültürü olan bir üniversitede okuman senin için faydalı olacaktır. Şahsi görüşümdür, bence en iyi üniversitelere git derim. İş öğrencide bitiyor ama ortam da etkiliyor.
İkisi de ingilizce eğitim veriyor bu arada.
1 sene boşuna üniversitede kaybetmemek adına diyorum.

Geri
Yukarı