Uçak mühendisliği vs bilgisayar mühendisliği

Gdjer372

Hectopat
Bilgisayara da uçaklara da ilgim var. Sayısal derslerim de iyidir. Bu çağda hangisi tercih edilmeli?

Uçağın iş imkanı bilgisayara göre daha az ama bir yandan da herkes bilgisayar müh. Okuyor. O sektörde yığılma olabilir. Hangisi daha çok maaş alıyor? Özellikle bilgisayarcı/yazılımcı ve uçak mühendisi varsa kendi mesleğinin +/-lerini anlatırsa çok güzel olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
"Jira" hocamın bir yorumu vardı:
Yazılımdan anlamam ama yazılımcı arkadaşlarımın güzel hayatları da var. Bir tanesi Amerikan şirketi için güzel paraya evden çalışıyor, birkaç tane arkadaşım da kurumsal şirketlerde güzel pozisyonda çalışıyorlar. Kendini geliştirdikten sonra güzel şartlarda çalışıp güzel paralar kazanırsın 2 meslekte de.

Yazılımı pek bilmem ama uçakçılık zordur. 50 yaşına gelsen de kendini geliştirmeni ister, bunu unutma. Sürekli araştırmalı, ilgilenmeli ve kendini güncellemelisin. İlgi ve alakan yazılıma daha fazlaymış, yazılım seçebilirsin o halde.

İşin özeti Uçak Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliğine göre daha zor ve daha fazla zaman alıyor.
Bilgisayar Mühendisliğin de hele yazılım gibi dallarda çok rahat iş bulabilirsin. Benim yakın tanıdığım arkadaşım yazılımcı olarak mezun oldu, sadece 3-5 günde direkt iş buldu. Yurt dışındaki bir firmaya çalışıyor, maaşı dolar bazında yatıyor falan filan. Yani iş imkanı bayağı fazla.

Bilgisayar mühendisliği derim. Zaten uçaklar artık sürücüsüz kullanılır gelecekte. Bunun yazılımıda bilgisayar mühendisliği ile olur zaten o yüzden bilgisisayar mühendisliği

Yukarıda yazılan yazıya binayen söylüyorum, yazılımdaki kendini güncelleme olayı uçak mühendisliğine göre daha zordur. Hatta yazılımda kendini güncelleme zorluğu hemen hemen tüm meslek dalları arasından en zoru olabilir. Çünkü her gün yeni bir şey çıkıyor ve bunun önüne geçmen imkansız. Hangisini daha çok seviyorsan, hangi işi yaparken daha çok mutlu olacaksan ona göre karar ver. Tüm gün bilgisayar başında oturup, evde veya ofiste çalışmaya hazır mısın yoksa daha aktif bir ortamda mı iş yapmak istiyorsun? Çalışma koşullarına göre iyi düşün.

Bilgisayar mühendisliği derim. Zaten uçaklar artık sürücüsüz kullanılır gelecekte. Bunun yazılımıda bilgisayar mühendisliği ile olur zaten o yüzden bilgisisayar mühendisliği

Uçak mühendisi uçağı sürmüyor ki yapıyor. Sürücüsüz kullanılmasıyla bir alakası yok.

Bilgisayar mühendisliğinde ileri düzey donanımlı kişiler hala az diye biliyorum.
Zaten alanı geniş. Yapay zeka, veri bilimi çok ilerliyor. Doktorluk gibi düşünün. Eskiden doktorluktu. Şimdi de bilgisayar mühendisliği çok gözde.

Bilgisayar mühendisliği kendi içinde birsürü dala ayrılıyor. Evden çalışma imkanı da var ama uçak mühendisi sadece havaalanında çalışıyor.

Dediğim gibi hem uçakları hem de bilgisayarları seviyorum, ilgim var. Kendi şehrimdeki bilgisayar bölümünün sıralaması çok yüksek değil. Bu yüzden bilgisayar müh. seçmek konusunda kararsızım.

@Jira uçak mühendisiymişsiniz. Sizin de fikirlerinizi okumak isterim.

Bir mesleğe ne açıdan bakıyorsun bilmiyorum ama insanların çoğu para ve çalışma şartları açısından bakıyor. Ancak yaptığın işi sevmiyorsan ne kadar para kazanırsan kazan, ne kadar iyi şartlarda çalışırsan çalış içinde bir yerde hep bir huzursuzluk oluyor ve bu yıllar geçtikçe daha da hissedilir hale geliyor. Ben mesela bilgisayar mühendisliğini seçtim ama biraz pişmanım açıkçası. Mezun olmama az kaldı, kendimi iOS dev. olmak üzere geliştiriyorum. Ancak keşke tarih okuyup akademisyen olsaydım diyorum şimdi. Çünkü yazılım öyle bir alan ki her saniye kendini güncellemen gerekiyor. Çalışmadığım zaman sanki geri kalıyormuşum psikolojisi beni mental olarak çok yıpratıyor, günlük hayatta yaptığım diğer işlerden zevk almamı engelliyor. Bilgisayar oyunu oynarken geri kaldığımı düşündüğüm için oyunlardan eskisi kadar zevk alamıyorum mesela. Yazılım ve donanım alanına aşırı ilgim olmasına rağmen bu ihtimali meslek tercihinden önce göremediğim için şu an pişmanım yani. He belki önümde iyi bir gelecek, bol kazançlar beni bekliyor ama bu saatten sonra kariyerimi değiştiremeyeceğimin bilinci içimde hep bir huzursuzluğa yol açacak...

Yeni konular

Geri
Yukarı