Ucuz Windows keyleri tehlikeli mi?

Daha önce CMD ile Windows etkinleştirme gibi şeylerin tehlikeli olduğunu duymuştum.
Geçtiğimiz gün 70 liraya Windows 10 Pro Retail key aldım ve yarın kullanacağım.
Aklımdaki soru şu bu ucuz keyi etkinleştirdikten sonra bir sorun çıkartır mı? Tehlikeli midir?
CMD kodunun nesi zararlıymış ? Bilmediğimden soruyorum.

Arayın Microsoft Türkiye hattını. Ben 3000 TL tutarındaki lisansı 30 TL ile aldım, bu yasal mı diye sorun bakalım ne diyecekler. Bilmesek ve arayıp sormasak hala aynı lisansımı kullanmak zorunda kalmazdım. Seneler önce aldığım kutulu Windows 8.1 lisansı ile hala devam ediyorum.
Microsoft elini bile kıpırdatmaz bu arada . En azından şuanda hiçbir şey yapmaz yasal olsa da olmasa da.

Geçenlerde 30-40TL gibi bir fiyata 11 Pro Key aldım ve hemen geldi. Bilgisayara format attım, Windows 10 Pro'ya düştü ve hala key geçerliydi, Windows 11 Pro'ya yeniden çıkarttığımda bile hala duruyordu. Satıcıdan satıcıya değişir bence.

Daha önce CMD ile Windows etkinleştirme gibi şeylerin tehlikeli olduğunu duymuştum.
Geçtiğimiz gün 70 liraya Windows 10 Pro Retail key aldım ve yarın kullanacağım.
Aklımdaki soru şu bu ucuz keyi etkinleştirdikten sonra bir sorun çıkartır mı? Tehlikeli midir?

PTT AVM'den 8TL'ye almıştım 1 hafta önce falan.

Manevi tehlikesi var. Sonuç olarak Microsoft yasal olarak kabul etmiyor.
Yanlış hatırlıyor olabilirim bir programlama dersi çalışırken hocamız bunun hakkında bir şey söylemişti. Microsoft normal ev kullanıcılarına bir sorun çıkartmıyor sadece şirketler ve üniversitelere sorun çıkartıyormuş diye bu bilgi hatırladığım kadarıyla böyleydi tabii ki bir kaynağı yok sadece microsoftta falan çalışmıştı galiba ve manevi tehlike nedir hocam biraz abarttınız gibi geldi. Normal ev kullanıcısıyız yani.

Arayın Microsoft Türkiye hattını. Ben 3000 TL tutarındaki lisansı 30 TL ile aldım, bu yasal mı diye sorun bakalım ne diyecekler. Bilmesek ve arayıp sormasak hala aynı lisansımı kullanmak zorunda kalmazdım. Seneler önce aldığım kutulu Windows 8.1 lisansı ile hala devam ediyorum.
Hiç arayıp vakit kaybetmeme gerek yok. Lisansı, yeni format attığım laptopuma girdiğimde online olarak Microsoft tarafından orijinal kabul ediliyor zaten. Ben Microsoft gözünde orijinal win 11 pro kullanan bir kullanıcıyım. 3 e yakın format attım hiç sıkıntı çıkmadı.
Şöyle bir anektod da paylaşmak istiyorum. Ucuza aldığım win7 ultimate lisansımı yükselte yükselte win11 pro yaptım diğer laptopumda. Ekonomik durumunuz elveriyorsa 30 tl lik lisansa 10.000 tl bile verebilirsiniz.

Microsoft tarafından da, yasal olarak da bir sıkıntısı yoktur, yanlış bilgi vermeyin lütfen. Orijinal alınan ürünlerin nasıl manevi tehlikesi olabilir ki?

Yaptığınız yöntem illegal bunu belirteyim. Microsoft bunu belirtmişti.

Yanlış hatırlıyor olabilirim bir programlama dersi çalışırken hocamız bunun hakkında bir şey söylemişti. Microsoft normal ev kullanıcılarına bir sorun çıkartmıyor sadece şirketler ve üniversitelere sorun çıkartıyormuş diye bu bilgi hatırladığım kadarıyla böyleydi tabii ki bir kaynağı yok sadece Microsoft'ta falan çalışmıştı galiba ve manevi tehlike nedir hocam biraz abarttınız gibi geldi. Normal ev kullanıcısıyız yani.

Manevi tehlike derken kul hakkı vs. bahsediyor sanırım.

Yanlış hatırlıyor olabilirim bir programlama dersi çalışırken hocamız bunun hakkında bir şey söylemişti. Microsoft normal ev kullanıcılarına bir sorun çıkartmıyor sadece şirketler ve üniversitelere sorun çıkartıyormuş diye bu bilgi hatırladığım kadarıyla böyleydi tabii ki bir kaynağı yok sadece microsoftta falan çalışmıştı galiba ve manevi tehlike nedir hocam biraz abarttınız gibi geldi. Normal ev kullanıcısıyız yani.

Bir zaman şirketler için BSA vardı bu şekilde şirketler denetleniyordu ama ev kullanıcısına sıkıntı yoktu. Manevi olarak benim izah ettiğim ise tamamen kul hakkı olayıdır. Adam yani esas üretici ben razı değilim kardeşim diyor. Benim 3000 TL'ye sattığım ürünümü bir yolunu bulup sana 30 TL ile satandan da alandan da razı değilim der.

Peki Microsoft neden buna dur demiyor? İşte esas hassas nokta orası. Bu sorunun bir çok cevabı var ve siz kendi alanınızda cevap bulun.

Geri
Yukarı