Ucuza PS5 Digital Edition alıp yurt dışında gezmek

Makaleler
1
Açıkçası başlığı çok düşünmedim. Ama yurt dışından nasıl hem ucuza PS5 Digital Edition alıp yanında 4 günlük yurt dışı tatili nasıl yapabileceğiniz hakkında ufak rehber tarzında bir yönerge hazırladım. Ülke olarak Ukrayna'ya gidiyoruz sebebi hem Avrupa birliğindeki en ucuz elektronik eşyaların satıldığı yer olması ve sadece TC cipli kimlik kartı ile ülkeye giriş yapabilmeniz. Neyse uzatmıyayım ufak rehberimize geçelim.

*1. PS5 Digital Edition almak: Ukrayna'da PS5 Digital Edition fiyatı 13.000 uah yani 3555 TL. Fakat biz Ukrayna vatandaşı olmadığımız için ürünün vergisini ödemek gibi bir zorunluluğumuz yok. Bu olaya tax Free (vergisiz alışveriş) deniliyor. Ukrayna'da vergi oranı %20 yani 3555 TL'nin %20 fiyatından çıkarma yapıyoruz bu da bize 2845 TL tekabül ediyor. Şimdi büyük ihtimalle diyorsunuz e kardeş dünyada stok yok? Merak etmeyin onu bende biliyorum. Bundan dolayı rehberi 29 Ocak- 1 şubat arasındaki tarihler için planladım. O zamana stok sorunu ortadan kalkacaktır. tax Free hakkında detaylı bilgi: Tax Free Nedir ? - Dünya Sırtımda | Düşük Bütçeli Seyahat Rehberi

*2. uçak bileti almak: Yukarıda da belirtiğim gibi uçak biletlerimizi gidiş-dönüş şekilde 29 Ocak ile 1 şubat için alacağız. Şu anlık en ucuz bileti o tarihe bulabildiğim için bu tarihi seçtim. Biletlerin uçuş günü yaklaştıkça fiyatı artacaktır. Bundan dolayı biletimizi 1 aydan biraz fazla zamandan önce alıyoruz. En kolay şekilde anlatmak için biletin fotoğrafını atıyorum. Fotoğraf gördüğünüz gibi uçuş rotamız İstanbul'dan-lvov ( lviv)a doğru. Uygun olduğu için burayı seçtim. Fiyatı: 733 TL.

Bilet: Uçak Bileti Ara: En Ucuz Uçak Bileti Fiyatları Bul - turna.com

* 3. otel: Lvov şehrinde bir sürü 3-4 yıldızlı otel bulunuyor. Ben otel olarak 3.yıldızlı olan san (сан) otelini seçtim. Otel 3.yıldızlı seçmemin nedeni yabancı bir ülkede 4 gün boyunca otel de kalmayacaksınızdır herhalde. Oteli sadece geceliğin uyumak tarzında bir yer olarak seçtim. Böyle deyince otel kötü gibi bir his oluşmasın otel gayet gece mışıl mışıl yatmak için yeterli. + Olarak internet hizmetide mevcut. 4 gün otel fiyatı = 400 TL.

4. yemek: 4 gün boyunca başka bir ülkedesiniz. İsterseniz o ülkenin mutfağını deneyebilirsiniz. Yada abi ben türküm Türk mutfağından güzel mutfak tanımam diyorsanız otelin çok yakınında bulunan ve yorumlarına göre gayet lezzetli yemekleri bulunan Türk restoran multi kulti (halal)'ı ziyaret edebilirsiniz. ( Ben olsam Türk mutfağını seçerdim ) 4 gün boyunca yemek masrafını 500 TL olarak belirledim. Büyük ihtimalle daha az tutacaktır ama yine de garanti olsun.

5. dolaşmak- gezmek: Burada seçim sizin ama yine de şu rehberi önereceğim size Lviv'de Görmeniz Gereken 10 Yer | obilet.com - Blog ortalama gezerken bir 300-400 TL öyle gider

Extra: Yurt dışına çıkarken 50 TL olan yurt dışı çıkış harcını edinmemiz gerekiyor. Basit bir işlem ama nasıl edineceğiniz hakkında yönerge: Yurtdışı Çıkış Harcı

Öneri: Ortalama masrafınız bu kadar tutacaktır fakat yine de yanınıza 500 TL ek ücret almanızı öneririm. Harcamasanız bile yanınızda bulunması iyi olur.

Sonuç: Umarım bir şeyi atlamamışımdır. Öyle fazla detaylara boğup baymak istemedim. Kısacası bu minik rehberin yeterli olacağını düşünüyorum. İlk rehber tarzında yazım olduğu için hatam varsa belirtmenizi ve cömezliğime vermenizi istiyorum :)

Toplam: 2845+500+400+733+350= 4830 TL / önerim 500 TL fazla şekilde hesaplamanız ne olur ne olmaz :)

Dosya Ekleri

• yolculuk.PNG
    yolculuk.PNG
    34 KB · Görüntüleme: 79
Son düzenleme:
Güzel bir rehber hazırlamışsınız. Bende Gürcistan'ın dibinde yaşıyorum oradan alacaktım ama Gürcistan'ın ekonomisi iyi olduğu için alamıyorum bende şans yok ki. Xbox Series S alacağım oradan 3700 liraya mecbur.

Tahminen PS5 digital Edition versiyonu Türkiye fiyatı 7 bin TL civarı olacaktır. CD ROM okuyucusu olan PS5'i bilerek seçmedim. Çünkü vergi muaf şeklinde yurt dışından en fazla 430 Auro'luk değeri olan eşya getirebilirsiniz.

Güzel plan yapmışsın ama çok zor kardeşim stok sorunu 29 ocakta 1 şubatta olsa farketmeyecek stoklar 100 tane 200 tane geldiği için simsarlar direk alıyor o yüzden kalmıyor benimde arkadaş ukraynada kaldı 1 ay bekledi yine stok yok karaborsada var sadece ukraynadada.

PS5 Digital Edition ürününü yurtdışından alınca o ülkenin marketi? O ülkenin para biriminden alışveriş gibi sorunlar olur mu?

Tahminen PS5 digital Edition versiyonu Türkiye fiyatı 7 bin TL civarı olacaktır. CD ROM okuyucusu olan PS5'i bilerek seçmedim. Çünkü vergi muaf şeklinde yurt dışından en fazla 430 Auro'luk değeri olan eşya getirebilirsiniz.
Bu konuyu bir gümrük memuruna sordum. 430 euro'dan daha pahalı olan bir cihazı da Türkiye'ye getirebiliyormuşsunuz. Ama önemli olan birden çok getirmemek anladığım kadarıyla. Yani digital sürüm ps5 alacaksan yanına 2. kolu da almanı öneririm. Ben de Gürcistan'dan almayı planlıyorum çünkü. :D

Ce.

Açıkçası başlığı çok düşünmedim. Ama yurt dışından nasıl hem ucuza PS5 digital Edition alıp yanında 4 günlük yurt dışı tatili nasıl yapabileceğiniz hakkında ufak rehber tarzında bir yönerge hazırladım. Ülke olarak Ukrayna'ya gidiyoruz sebebi hem Avrupa birliğindeki en ucuz elektronik eşyaların satıldığı yer olması ve sadece T.C. cipli kimlik kartı ile ülkeye giriş yapabilmeniz. Neyse uzatmıyayım ufak rehberimize geçelim.

*1. PS5 digital Edition almak: Ukrayna'da PS5 digital Edition fiyatı 13.000 uah yani 3555 TL. Fakat biz Ukrayna vatandaşı olmadığımız için ürünün vergisini ödemek gibi bir zorunluluğumuz yok. Bu olaya tax Free (vergisiz alışveriş) deniliyor. Ukrayna'da vergi oranı %20 yani 3555 TL'nin %20 fiyatından çıkarma yapıyoruz bu da bize 2845 TL tekabül ediyor. Şimdi büyük ihtimalle diyorsunuz e kardeş dünyada stok yok? Merak etmeyin onu bende biliyorum. Bundan dolayı rehberi 29 Ocak- 1 şubat arasındaki tarihler için planladım. O zamana stok sorunu ortadan kalkacaktır. Tax Free hakkında detaylı bilgi: Tax Free Nedir ? - Dünya Sırtımda | Düşük Bütçeli Seyahat Rehberi

*2. uçak bileti almak: Yukarıda da belirtiğim gibi uçak biletlerimizi gidiş-dönüş şekilde 29 Ocak ile 1 şubat için alacağız. Şu anlık en ucuz bileti o tarihe bulabildiğim için bu tarihi seçtim. Biletlerin uçuş günü yaklaştıkça fiyatı artacaktır. Bundan dolayı biletimizi 1 aydan biraz fazla zamandan önce alıyoruz. En kolay şekilde anlatmak için biletin fotoğrafını atıyorum. Fotoğraf gördüğünüz gibi uçuş rotamız İstanbul'dan-lvov ( lviv)a doğru. Uygun olduğu için burayı seçtim. Fiyatı: 733 TL.

Bilet: Uçak Bileti Ara: En Ucuz Uçak Bileti Fiyatları Bul - turna.com

* 3. otel: Lvov şehrinde bir sürü 3-4 yıldızlı otel bulunuyor. Ben otel olarak 3.yıldızlı olan san (сан) otelini seçtim. Otel 3.yıldızlı seçmemin nedeni yabancı bir ülkede 4 gün boyunca otel de kalmayacaksınızdır herhalde. Oteli sadece geceliğin uyumak tarzında bir yer olarak seçtim. Böyle deyince otel kötü gibi bir his oluşmasın otel gayet gece mışıl mışıl yatmak için yeterli. + olarak internet hizmetide mevcut. 4 gün otel fiyatı = 400 TL.

4. yemek: 4 gün boyunca başka bir ülkedesiniz. İsterseniz o ülkenin mutfağını deneyebilirsiniz. ya da abi ben türküm Türk mutfağından güzel mutfak tanımam diyorsanız otelin çok yakınında bulunan ve yorumlarına göre gayet lezzetli yemekleri bulunan Türk restoran multi kulti (halal)'ı ziyaret edebilirsiniz. ( ben olsam Türk mutfağını seçerdim ) 4 gün boyunca yemek masrafını 500 TL olarak belirledim. Büyük ihtimalle daha az tutacaktır ama yine de garanti olsun.

5. dolaşmak- gezmek: Burada seçim sizin ama yine de şu rehberi önereceğim size Lviv'de Görmeniz Gereken 10 Yer | obilet.com - Blog ortalama gezerken bir 300-400 TL öyle gider.

Extra: Yurt dışına çıkarken 50 TL olan yurt dışı çıkış harcını edinmemiz gerekiyor. Basit bir işlem ama nasıl edineceğiniz hakkında yönerge: Yurtdışı Çıkış Harcı

Öneri: Ortalama masrafınız bu kadar tutacaktır fakat yine de yanınıza 500 TL ek ücret almanızı öneririm. Harcamasanız bile yanınızda bulunması iyi olur.

Sonuç: Umarım bir şeyi atlamamışımdır. Öyle fazla detaylara boğup baymak istemedim. Kısacası bu minik rehberin yeterli olacağını düşünüyorum. İlk rehber tarzında yazım olduğu için hatam varsa belirtmenizi ve cömezliğime vermenizi istiyorum :)

Toplam: 2845+500+400+733+350= 4830 TL / önerim 500 TL fazla şekilde hesaplamanız ne olur ne olmaz :)

Cebinden yine 10k çıkıyor :D

Bu konuyu bir gümrük memuruna sordum. 430 euro'dan daha pahalı olan bir cihazı da Türkiye'ye getirebiliyormuşsunuz. Ama önemli olan birden çok getirmemek anladığım kadarıyla. Yani digital sürüm ps5 alacaksan yanına 2. kolu da almanı öneririm. Ben de Gürcistan'dan almayı planlıyorum çünkü. :D
gürcistandan nerden alacaksınız haftalardır bakıyorum bulamadım.

Geri
Yukarı