Udemy kursundan kazanılan paranın vergisini Udemy mi ödüyor?

Iskenderun

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Iskenderun
Arkadaşlar bir şey duydum. Udemy üzerinden kurs yayınlayınca ve para kazanınca, kazanılan paranın vergisini Udemy ödüyormuş. Tabii babasının hayrına değilmiş. Sizden kestiği komisyon içinde vergi de varmış. Yani bizim adımıza ödüyormuş..

Doğru mu bu? Udemy platformunda eğitmenlik yapan var mı?

Doğru. Çünkü siz bir nevi oranın çalışanı şeklinde kendi adınıza vergilendirme yapıyorsunuz. Detaylı bilgiyi kendileri de sunuyor:
Ben konunun bu kadar basit olmayabileceğini düşünüyorum. Bu linkte anlatılan konu, ABD'nin gelir idaresi olan IRS yükümlülükleriyle ilgili. Ancak şunu unutmamak lazım ki siz Türkiye'de yerleşikseniz, olayın bir de T.C. Gelir İdaresi Başkanlığı boyutu olabilir. Mükellefiyet açtırmanız, beyanname vermeniz gerekebilir. Kesin böyledir demiyorum, belki bugüne kadar kimse böyle yapmamıştır, belki kimsenin başı da ağrımamıştır ama bundan sonra da ağrımayacağı anlamına gelmez, fark edilmemiş olabilir. Mesela Udemy'nin vergiyle ilgili aşağıdaki sayfasının en sonunuda, yerel vergi kurumlarıyla ilgili sorumluluk reddi bildirilmiş.

Google'da "Udemy vergilendirme" vb. ifadeler arattığınzda bazı sayfalarda tartışılmış bu konu.

Bir mali müşavirden tavsiye almanızı öneririm.

Güncelleme: Mesajdan sonra biraz daha arattım ve benzer bir soru gördüm:

Burada da mükellefiyet açtırılması gerektiği şeklinde cevaplanmış.

Ben konunun bu kadar basit olmayabileceğini düşünüyorum. Bu linkte anlatılan konu, ABD'nin gelir idaresi olan IRS yükümlülükleriyle ilgili. Ancak şunu unutmamak lazım ki siz Türkiye'de yerleşikseniz, olayın bir de T.C. Gelir İdaresi Başkanlığı boyutu olabilir. Mükellefiyet açtırmanız, beyanname vermeniz gerekebilir. Kesin böyledir demiyorum, belki bugüne kadar kimse böyle yapmamıştır, belki kimsenin başı da ağrımamıştır ama bundan sonra da ağrımayacağı anlamına gelmez, fark edilmemiş olabilir. Mesela Udemy'nin vergiyle ilgili aşağıdaki sayfasının en sonunuda, yerel vergi kurumlarıyla ilgili sorumluluk reddi bildirilmiş.

Google'da "Udemy vergilendirme" vb. ifadeler arattığınzda bazı sayfalarda tartışılmış bu konu.

Bir mali müşavirden tavsiye almanızı öneririm.

Güncelleme: Mesajdan sonra biraz daha arattım ve benzer bir soru gördüm:

Burada da mükellefiyet açtırılması gerektiği şeklinde cevaplanmış.
İşin doğrusuna gelirsek zaten orası fazla karışık zira VUK'da buna ilişkin doğrudan düzenleme olmadığı için maalesef Gelir Vergisi Kanunu kapsamında işliyor ve yine maalesef Udemy'ye yapılan ödemenizin takibini yürütmek size kalıyor veyahut belirttiğiniz üzere vergi dairesine kendiniz bildirerek Udemy üzerinden ayrı taahhüt ediyorsunuz ki onun içinde ayrıca özel hükümlerde Gelir Vergisi Kanun'da belirtilen oranda Ticari Kazanç kapsamında bir ödeme sağlanabilir. ( O da %4 civarında olması lazım yanlış hatırlamıyorsam) Tabi sürekli gelir elde etmiyorsanız çokta önemi yok ama sürekli gelir elde ediyorsanız ve belli bir meblağı geçtiği (gerçek usul için bu 220 bin üzeri) zaman zaten banka kendi sizi raporlayarak bildiriyor.
Not: Tabi sürekli gelir elde edeceksiniz profesyonel destek almakta veya detaylı bilgi edinmekte fayda var zira duruma göre fazla vergi ödemekten de kurtulursunuz.

Geri
Yukarı