Üçlü prize başka bir üçlü priz daha takılırsa sorun olur mu?

Westfalen

Hectopat
Herkese selam, masamın yerini değiştirdiğimden ötürü elimde var olan üçlü prizim masama yetişmiyordu. 5 metrelik yeni bir üçlü priz aldım fakat oda yetişmiyor. Değişim de yapamıyorum paketini açtığımdan dolayı, tekrar masrafa girmemek adına bir prize bir üçlü priz takarak yeni aldığım üçlü prizi de ona taktım. Dolayısıyla iki kabloyu birleştirerek masama ulaştırabildim. Bu şekilde kullanmam herhangi bir problem teşkil eder mi?

Problemden kastım, prize takılan cihazların ömrü, ısı, güç performansı vb.

Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkürler.

Teknik olarak sadece kabloyu uzatmış oluyorsun ama dikkat et bir zincir her zaman en zayıf halkası kadar güçlüdür güç taşıyan her şeyde kalite önemli bence 2 kaliteli 1 kalitesiz 3 prizi baglarsan kalitesiz olanda sorun çıkma şansı var dikkat et.

Hiçbir şey olmaz, gönül rahatlığıyla kullanabilirsin. Fakat yüksek güç tüketen birden fazla cihazı tek bir priz üzerinde kullanmamaya özen göster. Atıyorum bilgisayar çalışırken dur şu odamı bir süpüreyim diye elektrikli süpürgeyi aynı uzatıcıya takma 😃

Olmaz. Eğer olursa da bu yüzden değil, giriş yerlerindeki sıkıntıdan dolayı olur. Mesela hızlıca takınca sarı bir şey görürsün alev gibi. Veya yanar simsiyah olur.

Merhaba. Hiçbir sorun olmaz hocam, 3 adet uzatmayı ayni kesitteki, ancak farklı metrajlarda (örneğin 3 +5 + 2 mt. = 10 mt. gibi toplam uzunlukla) birbirlerine takıp uzatmak amaçlı uzatırken hepsinin iç kesitleri ayni kaldıkça size bir sıkıntıyı oluşturamaz. Kolay gelsin.

Öncelikle cevap veren herkese teşekkürler, tek tek alıntı yapmamak adına soran arkadaşlara cevap vermek açısından yazmak istedim. Yalnızca 2 adet üçlü prizi birbirine taktım. Bu üçlü prizlerin her ikisi de aynı marka. Sanırım panasonic'ti, kaliteli mi kalitesiz mi bilmiyorum ama biri diğerinden yapı olarak farklı değil.

Bir başka konuya cevap olması açısından, prize yalnızca laptopu, gece lambamı ve şarj aletimi takıyorum. Fakat üçünü aynı anda kullandığım çok nadir oluyor. Genelde yalnızca laptop çalışıyor fakat zaman zaman telefonu laptop çalışırken şarj ettiğimde oluyor.

Herkese selam, masamın yerini değiştirdiğimden ötürü elimde var olan üçlü prizim masama yetişmiyordu. 5 metrelik yeni bir üçlü priz aldım fakat oda yetişmiyor. Değişim de yapamıyorum paketini açtığımdan dolayı, tekrar masrafa girmemek adına bir prize bir üçlü priz takarak yeni aldığım üçlü prizi de ona taktım. Dolayısıyla iki kabloyu birleştirerek masama ulaştırabildim. Bu şekilde kullanmam herhangi bir problem teşkil eder mi?

Problemden kastım, prize takılan cihazların ömrü, ısı, güç performansı vb.

Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkürler.

Çok bilgim yok fakat destek olanlar cevap vermişler anladığım kadarıyla. Siz taktığınızda sorun olmamış galiba ama kardeşim yanlışlıkla 2 tanesini birbirine takınca şalter atmıştı galiba çok olan bir durum değil bizden kaynaklıdır.

Çok bilgim yok fakat destek olanlar cevap vermişler anladığım kadarıyla. Siz taktığınızda sorun olmamış galiba ama kardeşim yanlışlıkla 2 tanesini birbirine takınca şalter atmıştı galiba çok olan bir durum değil bizden kaynaklıdır.
Evet, kesinlikle öyle. Aslında kardeşiniz onları birbirlerine takarken anlık kısa devre olmuştur, o nedenle bunları genel bir prize takmadan önce, daha önceden bunları takmış olmak daha güvenlidir. Ara sıra bu tür durumlar nadiren oluyor ve net açıklaması da bulunmuyor. Yükteyken ani anahtarlanma kaçak akım rölesini bazen bu şekilde nedensiz (kaçak akım rölesinin iç dengesi bozulduğundan) düşürmüş oluyor. Kolay gelsin.
Öncelikle cevap veren herkese teşekkürler, tek tek alıntı yapmamak adına soran arkadaşlara cevap vermek açısından yazmak istedim. Yalnızca 2 adet üçlü prizi birbirine taktım. Bu üçlü prizlerin her ikisi de aynı marka. Sanırım panasonic'ti, kaliteli mi kalitesiz mi bilmiyorum ama biri diğerinden yapı olarak farklı değil.

Bir başka konuya cevap olması açısından, prize yalnızca laptopu, gece lambamı ve şarj aletimi takıyorum. Fakat üçünü aynı anda kullandığım çok nadir oluyor. Genelde yalnızca laptop çalışıyor fakat zaman zaman telefonu laptop çalışırken şarj ettiğimde oluyor.
Hocam, 2 adet kaskad bağladığınız uzatmalı prizlerin joule /watt değerleri onlara toplamda bağlanan cihazların watt değerinden yüksekse bir sıkıntı olmayacaktır, ancak bu değer daha düşük kalırsa kordonda ve priz/fişlerde istenmeyen ısınmalar veya sıkıntılar ancak o zaman olabilir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı