Ücretli ve Ücretsiz Türkçe Yama Tartışması

Sizce?

• Oy verenlerin toplamı
    143
Bu başlık niye açılmış anlamadım. Sonuçta herkes kendi yaptığı iş için emeği karşılığında bir şeyler talep edebilir bırakın da isteyenler çevirmenler para istesin canı istemeyen çevirmenler de ücretsiz yayınlasın. Aradığı oyun için Türkçe yama bulamayanlara tavsiyem İngilizce öğrenmeleridir.

Anlaşılmayacak bir şey yok. Ortada haksız kazanç sağlayan fırsatçılar var. Kendilerine ait olmayan bir şey üzerinden para talep edemezler. Ücretsiz yayınlayanlara bir lafımız yok sorun bu işten para kazanmaya çalışanlarla. Sırf boş zamanlarını bu işe harcadıkları için bundan para istemeye hakları olamaz.

Bu işi tam zamanlı meslek olarak yani resmi çeviri yapanlarla zaten bir derdimiz yok onların emeklerinin haklarını oyun firmaları veriyor. Fakat oyun modları ve resmi olmayan çeviriler ücretsiz herkesin ulaşabileceği platformlar üzerinden yayınlanır dünyanın her yerinde böyle.

Keza bazı arkadaşlar çıkıp yok o kadar emek harcayacaklarmış sonra bedavaya Türkçe oynayamazlarmış gibi bir şey yazmışlar. Ben şahsen hiçbir zaman ücretli çeviri yapan grupları desteklemedim ve gidip sizin gibi çeviri yapsınlar diye peşlerinde koşup yalvarmadım.

İstediğim zaman İngilizce de oynayacak kadar biliyorum fakat tercihen Türkçe oynama fırsatım olursa ondan yana kullanıyorum. Param olmadığı için falan değil. 20-30 TL vermek bana çok koymaz ama böyle oluşumların büyümesini ve beslenmesini istemiyorum. Bunların yüzünden asıl Türkçe çeviri camiası zedelendi.

Son düzenleme:
Anlaşılmayacak bir şey yok. Ortada haksız kazanç sağlayan fırsatçılar var. Kendilerine ait olmayan bir şey üzerinden para talep edemezler. Ücretsiz yayınlayanlara bir lafımız yok sorun bu işten para kazanmaya çalışanlarla. Sırf boş zamanlarını bu işe harcadıkları için bundan para istemeye hakları olamaz.

Bu işi tam zamanlı meslek olarak yani resmi çeviri yapanlarla zaten bir derdimiz yok onların emeklerinin haklarını oyun firmaları veriyor. Fakat oyun modları ve resmi olmayan çeviriler ücretsiz herkesin ulaşabileceği platformlar üzerinden yayınlanır dünyanın her yerinde böyle.

Keza bazı arkadaşlar çıkıp yok o kadar emek harcayacaklarmış sonra bedavaya Türkçe oynayamazlarmış gibi bir şey yazmışlar. Ben şahsen hiçbir zaman ücretli çeviri yapan grupları desteklemedim ve gidip sizin gibi çeviri yapsınlar diye peşlerinde koşup yalvarmadım.

İstediğim zaman İngilizce de oynayacak kadar biliyorum fakat tercihen Türkçe oynama fırsatım olursa ondan yana kullanıyorum. Param olmadığı için falan değil. 20-30 TL vermek bana çok koymaz ama böyle oluşumların büyümesini ve beslenmesini istemiyorum. Bunların yüzünden asıl Türkçe çeviri camiası zedelendi.

Demek istediğim aslında şuydu :
Kimse sizi ücretli çeviri almaya zorlamıyor bu tamamen sizin özgür iradeniz ister para verirsiniz ister boykot edip kullanmazsınız tamamen kullanıcıya kalmış. Demek ki ücretli çeviri yapanlar müşteri bulabiliyor ki halen piyasadalar. Ama sizi anlıyorum ve çoğu noktada size katılıyorum.

Her oyunun yaması ücretli olmamalı bence. Bazı oyunlar için şahsen sorun etmem çünkü bazı oyunlarda 2 milyona yakın kelime, cümle çeviriliyor ve dilleri çok ağır olan oyunlar var. Bu cidden emek ve zaman isteyen bir iş bu tarz oyunlarda yamanın ücretli satılması bence sorun değil (çok cüzi bir miktar olmadığı sürece.), sonuçta insan emeğinin karşılığını bir şekilde almak ister. Fakat eninde sonunda yamanın ücretsiz yayımlanması taraftarıyım. Misal 2016 yılında çıkmış bir oyunun Türkçe yamasının 2022 yılında ücretle satılması bana göre hoş değil aradan 6 yıl geçmiş ve ücretsiz verilmesinde bir sorun olmaz bence.

Demek istediğim aslında şuydu:
Kimse sizi ücretli çeviri almaya zorlamıyor bu tamamen sizin özgür iradeniz ister para verirsiniz ister boykot edip kullanmazsınız tamamen kullanıcıya kalmış. Demek ki ücretli çeviri yapanlar müşteri bulabiliyor ki halen piyasadalar. Ama sizi anlıyorum ve çoğu noktada size katılıyorum.

İşin içine para girdiği zaman suyu çıkıyor dostum. Örnek Animus'tan vereyim zaten dediğin gibi para kazansalar kapanma kararı almazlardı insanlar bu yamalara para vermenin saçma olduklarını görüyorlar. Aylık abone şeklinde satılıyor bu tür gruplarda yamalar bir kere bu tamamen saçmalık. Bir kere ödemekle olmuyor iş. Devamlı her ay ödemen lazım ki hesabın aktif kalsın. İlerleyen aylarda ödeme yapmadığın zaman aldığın yamaları elinden almıyorlar ama olurda bilgisayara format atarsan ve yamalar giderse en baştan alman gerekiyor. İkinci olarak animus denen grup yamaları yıllara yaydırarak yapıyorlar. Oyun ne olursa olsun 1-2 sene ortalama sürüyor bitmesi ayrıca bir de 6 ay ya da 1 sene de beta aşaması diye bir şey uyduruyorlar alsana 3 sene bir yama geliştirme süresi çıkıyor ortaya. Bu süreç içerisinde hem yamayı takip edebilmen için para ödemen lazım sürekli hem de beta aşamasına giren yamayı da indirip oynaman için para ödemen lazım yani saçmalığa bak arkadaş. İndirimlerde 5 TL satılan Star Wars kotor 2 yamasını 2 yıldır sürüyor. Yama biteli aylar oldu betadan sonra sözde ücretsiz yayınlanacaktı fakat yalanlarla milleti kandırıp beta aşaması diye ücretsiz olacağı söylenen yamayı kendi fiyatının üstünde sattılar aylarca. Resmen milleti soyuyorlar. Zamanla bunların gibi grupların hepsi kapanmaya başladılar. Birkaç tane daha var bir an önce kapansınlar çünkü çok kötü örnek oluyorlar gönüllü yapmaya çalışan gruplara bunlar keza ücretsiz çalışmaları da kötülüyorlar sırf kendi yamalarını satmak için.

Yeni konular

Geri
Yukarı