Ücretli Yazılımların Ücretsiz Alternatifleri

Makaleler
80
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcısı
Profil Kapağı
1525088093
Merhaba arkadaşlar.
Birçoğumuzun bildiği üzere bazı yazılımların fiyatı yüksek ve dolayısıyla almıyoruz. Korsan yazılımın içinde ise büyük ihtimalle virüs oluyor ve sistemimize zarar veriyor veya bilgilerimizi çalıyor.
Bugün büyük programların ücretsiz alternatiflerini önerecek bir liste yapayım dedim. Umarım beğenirsiniz. Kendim kullanıyorum çoğunu ve memnunum.

Antivirüs;

Bazı antivirüs şirketlerinin belirli zamanlarda kampanyası oluyor. Bunları takip etmenizi öneririm.
Aşağıdaki siteden takip edebilirsiniz;
Yok direk önerebileceğin bir şey var mı diye soracak olursanız, size Windows 10'un son sürümündeki Windows Defender'ı öneririm. Gelişmiş koruma mevcut ve eskisi gibi basit bir şey değil. Çoğu ücretsiz programda olmayan özellikler var içerisinde.

Dosya arşivleme, çıkartma;

Burada önereceğim program WinRAR'ın alternatif olarak en büyük rakibi 7-ZIP.
Aşağıdaki siteden indirebilirsiniz;

Dosya indirme;

Dosya indirme konusunda Internet Download Manager'in eline su dökecek bir program yok ve neredeyse aynı kalitede olan ve ücretsiz olan Free Download Manager'ı sizlere öneriyorum. Deneyin kesinlikle pişman olmayacaksınız.
İndirme linki;
Alternatif olarak ise EagleGet'i öneriyorum.
Link;

Ofis uygulamaları ve gereçleri;

Microsoft Office'de yapabileceğiniz çoğu işi aşağıdaki açık kaynak ücretsiz alternatiflerle yapabilirsiniz.

LibreOffice;

OpenOffice (Artık geliştirilmiyor);

Resim düzenleme;

Adobe Photoshop gibi olmasa da o düzeyde bir ücretsiz program arıyorsanız GIMP'i size tavsiye ederim.

İndirme Linki;

İşletim sistemi;

Şunu öncelikle belirteyim hangi işletim sistemine alıştıysanız diğerleri zor gelecektir ama POP OS! sizlere neredeyse yabancılık sunmuyor. Eğer ki Steam üzerinde oyunlarınız varsa ve Online oyun oynamıyorsanız size Linux tabanlı bu dağıtımı tavsiye ederim. Steam üzerindeki Proton ve dağıtımla beraber gelen yazılımlarla uyumlu bir şekilde çoğu oyunu oynayabilirsiniz ve Linux deneyimini yaşayabilirsiniz.

İndirme Linki;

Video düzenleme ve montaj;

Burada sizlere önerebileceğim alternatifler çok. Hangisini rahat kullanabiliyorsanız onu kullanın derim.

Kdenlive;
DaVinci Resolve;
Shotcut;

VPN;

Burada önerebileceğim kendim de kullandığım program olan Urban VPN var.
Link;

Ücretsiz oyun takip edebileceğiniz siteler;

Aşağıdaki sitelerden ücretsiz oyunları takip edebilirsiniz.

Medya oynatıcı;

VLC kuşkusuz en iyi oynatıcılardan biri ve halen geliştiriliyor. VLC ile birlikte ek kodek paketleri yüklemenize gerek yok.
Link;

Yok ben daha modern VLC gibi çok özellikli bir program arıyorum diyorsanız, Pot Player çok iyi bir oynatıcı.
Link;

Aklıma gelen bu kadar sizin önerebileceğiniz yazılımlar varsa belirtin arkadaşlar herkes yararlanmış olur.

Şifrelerinizi saklamak için Bitwarden var. Hem program olarak hem de tarayıcı eklentisi olarak kullanabiliyorsunuz. Android ve IOS uygulamaları da var. Şifrelerinizi bulutta saklıyor. Ama kriptolanmış (encrypted) halini. Dolayısıyla kriptolama için kullandığınız anahtar kelimeyi/cümleyi/sayıyı vs. sadece siz bildiğiniz için buluttan kimse bir şekilde alıp açamaz, almaları da mümkün değil zaten ama "hani oldu ya..." diye yazdım. Dezavantajı bu anahtarı unutursanız, şifrelerinizi kurtarma şansınız yok, "anahtar kelimeyi unuttum" gibi şeyler mümkün değil.

Ben video player olarak SMPlayer kullanıyorum.

Geri
Yukarı