Ücretsiz dijital lisans elde etme

Burakydn

Decapat
Türk forumlarında bu konuyla ilgili çok az bilgi var hatta şimdi anlatacaklarımı anlatanı görmedim.

Bu yöntem sadece Windows 10 için geçerlidir.
Microsoft Activation Script açık kaynak kodlu bir etkinleştirme aracı, link vermeyeceğim GitHub üzerinden ulaşabilirsiniz, HWID yöntemini kullanıyor. HWID donanım kimliğinizdir, donanım kimliğinizi Microsoft sunucularına kaydederek size bir dijital lisans veriyor, ve yasal bir lisansınız olmuş oluyor, bu dijital lisansı anakartınıza kaydediyor ve format atsanız dahi bilgisayarınız otomatik olarak Microsoft tarafından etkinleştiriliyor.
(Hwidgen adlı program da bu yöntemi kullanıyor ama ben test etmedim ve bildiğim kadarıyla açık kaynak kodlu değil.)

Şimdi bu programın benim anakartıma zarar verip vermeyeceğini nereden bilebilirim diyebilirsiniz, haklısınız ben de aynısını dedim, program açık kaynak kodlu kodlarından anlayanlar inceleyebilir ama benim incelemeye vaktim olmadığı için Virtual Box ile bir sanal makine kurdum, bu makine üzerinde etkinleştirme işlemini gerçekleştirdim ve Microsoft hesabımla oturum açtım, sanal makine üzerindeki dijital lisans hesabıma tanımlandı, daha sonra kendi makinemde hesabımla oturum açtım ve lisansı kendi makineme taşımış oldum, artık hesapla da işimiz kalmadı çünkü dijital lisans anakartımıza gömüldü, oturumu kapatsak da format atsak da orijinal bir dijital lisansımız oldu.

Aklınızdaki son soru işaretini de gidereyim;
Bu program kim oluyor da bizi Microsoft'a kaydedebiliyor?
Bildiğiniz üzere Windows 7 üzerinden Windows 10'a yükseltme işlemi hala ücretsiz, (Windows 7'niz crackli olsa bile! Kaldı ki Microsoft bunun zaten farkında diyebiliyorum) yükseltme gerçekleşirken Microsoft donanım kimliğinizi kendi sunucularına kaydediyor ve size dijital lisans veriyor olay bu, bu sözünü ettiğim programların da bu yöntemi kullandığı söyleniyor.

Narayanna

Hectopat
Orijinal lisans olarak görünebilir, ömür boyu da kullanabilirsin belki ama bu yöntemlerle Windows'un yasal bir lisans ile etkinleştirildiğini kesin bir dille söylemek zor.
Yani bildiğiniz crack işlemi gibi bir şey bu. Ve asıl soru.
Yasal bir lisans bu şekilde kolayca bedava alınıyorsa, biz neden para verdik o zaman Windows için? O da senin mallığın diyeceksen eğer o zaman haklısın :)

KS
Burakydn

Burakydn

Decapat
Orijinal lisans olarak görünebilir, ömür boyu da kullanabilirsin belki ama bu yöntemlerle Windows'un yasal bir lisans ile etkinleştirildiğini kesin bir dille söylemek zor.
Yasal bir lisan bu şekilde kolayca bedava alınıyorsa, biz neden para verdik o zaman Windows için? O da senin mallığın diyeceksen eğer o zaman haklısın :)

Onu Microsoft'a sormak lazım, bunun diğer crack işlemleri gibi olduğunu düşünmüyorum çünkü zamanında Microsoft crackli Windows 7'lerin yükseltilmesini izin verileceğini açıklamıştı ve bu günümüzdede yapılabiliyor. Tek fark Windows 7 kurup yükseltmekle uğraşmıyorsun da direkt bu yöntemi uyguluyorsun, eğer Microsoft izin vermeseydi program Microsoft sunucularına kaydedemezdi HWID'i.

Measterpo

Centipat
Makaleler
2
Yasal bir lisan bu şekilde kolayca bedava alınıyorsa, biz neden para verdik o zaman Windows için? O da senin mallığın diyeceksen eğer o zaman haklısın :)
Microsoft üzerinden bir lisans satın aldıysanız haklısınız bunları demekte. Şimdi konuya geleyim; en sonda belirttiği gibi Windows 7`den kalan anahtarları kullanıyorsa olabilir bir şey, Windows 10, Windows 7 keylerini kabul ediyor diye okumuştum keza Microsoft dışında Windows 10 lisansını satan platformların da Windows 7`den kalma anahtarları verme olasılığı var. Bütün bu tarz yapan yerlerin hepsi için konuşmuyorum. Windows 7`den kalma bir anahtarınız varsa deneyebilirsiniz, risk size ait. Hepsi çalışacak diye bir şey yok. Ama işin arkasında dediğim şeylerden farklı bir yöntem uygulanıyorsa bunun hakkında bir fikrim yok.
Güzelce anlatılmış bu Windows 7 anahtarı olayı (dakika 2:45), izlemek isterseniz buyrun;

Absrm

Picopat
Elbette Microsoft farkında yapılan işlemlerin 😁 Windows 10 son kamp ateşi ve herkesi orada toplayıp sayım yapacak 😂

Narayanna

Hectopat
Onu Microsoft'a sormak lazım, bunun diğer crack işlemleri gibi olduğunu düşünmüyorum çünkü zamanında Microsoft crackli Windows 7'lerin yükseltilmesini izin verileceğini açıklamıştı ve bu günümüzdede yapılabiliyor. Tek fark Windows 7 kurup yükseltmekle uğraşmıyorsun da direkt bu yöntemi uyguluyorsun, eğer Microsoft izin vermeseydi program Microsoft sunucularına kaydedemezdi HWID'i.

Zamanında evet Microsoft korsan Windows 7 kullanıcıları için yükseltme izni vereceğini ima eden bir yazı paylaşmıştı bunu bende hatırlıyorum.
Ama sadece yükseltmeye izin verdi, sana kalkıp bedava lisans vereceğini söylemedi.
Altta arkadaş güzelce açıklamış, eğer mevcut bir Windows 7 lisansın varsa o zamanlar da yükseltmeye izin vermişti, şimdi verir mi bilmem.
Kullandığın exe'lerin bilgisayarında ne işlem yaptığını bilmiyorsun, güveniyorsanız deneyin benim konuya lafım yok, sadece merakımdan fikrimi belirttim yani hepsi bu :)

Microsoft üzerinden bir lisans satın aldıysanız haklısınız bunları demekte. Şimdi konuya geleyim; en sonda belirttiği gibi Windows 7`den kalan anahtarları kullanıyorsa olabilir bir şey, Windows 10, Windows 7 keylerini kabul ediyor diye okumuştum keza Microsoft dışında Windows 10 lisansını satan platformların da Windows 7`den kalma anahtarları verme olasılığı var. Bütün bu tarz yapan yerlerin hepsi için konuşmuyorum. Windows 7`den kalma bir anahtarınız varsa deneyebilirsiniz, risk size ait. Hepsi çalışacak diye bir şey yok.
Güzelce anlatılmış bu Windows 7 anahtarı olayı (dakika 2:45), izlemek isterseniz buyrun;

Haklısın mevcut eski bir lisansın varsa dediğin doğru olma ihtimali var, ama arkadaşın bahsettiği apayrı bir mevzu.
Hiç lisansı olmayan kişiler için ücretsiz yasal bir lisans yolu gösterilmiş, mevzu bu yani. Yoksa senin anlattığında problem yok.

Measterpo

Centipat
Makaleler
2
Zamanında evet Microsoft korsan Windows 7 kullanıcıları için yükseltme izni vereceğini ima eden bir yazı paylaşmıştı bunu bende hatırlıyorum.
Ama sadece yükseltmeye izin verdi, sana kalkıp bedava lisan vereceğini söylemedi.
Altta arkadaş güzelce açıklamış, eğer mevcut bir Windows 7 lisansın varsa o zamanlar da yükseltmeye izin vermişti, şimdi verir mi bilmem.
Kullandığın exe'lerin bilgisayarında ne işlem yaptığını bilmiyorsun, güveniyorsanız deneyin benim konuya lafım yok, sadece merakımdan fikrimi belirttim yani :)

Haklısın mevcut eski bir lisansın varsa dediğin doğru olma ihtimali var, ama arkadaşın bahsettiği apayrı bir mevzu.
Hiç lisansı olmayan kişiler için ücretsiz yasal bir lisans yolu gösterilmiş, mevzu bu yani. Yoksa senin anlattığında problem yok.
Hocam bahsettim zaten, dediğim olaydan farklı işler dönüyorsa arkaplanda sıkıntı olabilir. Ben zaten kullanmayacaktım, deneme sürümü kullanmaya devam edeceğim, sadece belirtmek istedim. Ortada ücretsiz bir şey varsa mal siz olabilirsiniz diye bir cümle duymuştum Can Değer`den, öyle bir şey değildir umarım.

KS
Burakydn

Burakydn

Decapat
Ama sadece yükseltmeye izin verdi, sana kalkıp bedava lisan vereceğini söylemedi.

Dijital lisans ve normal lisans farklı şeyler zaten, bu yöntem sana bir Key vermiyor, Microsoft sunucularına bağlanarak donanım kimliğin (HWID) ile eşleşen dijital lisansı kontrol ediyor ve etkinleştiriyor.

Kullandığın Exe'lerin bilgisayarında ne işlem yaptığını bilmiyorsun, güveniyorsanız deneyin benim konuya lafım yok, sadece merakımdan fikrimi belirttim yani hepsi bu :)

Bu konuda haklısın kaynak kodlarını incelemedim o yüzden bir sanal makinede denediğimi belirttim ve dijital lisansı Microsoft hesabım ile kendi makineme taşıdığım için günün sonunda bilgisayarım için herhangi bir güvenlik tehdidi olmadığı kanısına vardım.

Ortada ücretsiz bir şey varsa mal siz olabilirsiniz diye bir cümle duymuştum can değer'den, öyle bir şey değildir umarım.

Can değeri bende takip ediyorum bu konuyla ilgili incelemesi için iletişime geçmeye çalışacağım.

Yeni konular

Yukarı