Ücretsiz dijital lisans elde etme

Sizlere Türk forumlarında örneği olmayan bir konudan bahsedeceğim.

Bu konuda Microsoft hesabınıza nasıl ücretsiz ve güvenli bir şekilde Windows 10/11 lisansı tanımlayabileceğinizden bahsedilmektedir.
(HWID yöntemi olarak da tanınmaktadır.)

Öncelikle dijital lisans nedir?

Bilgisayarınızın bir donanım kimliği vardır. Buna HWID (Hardware ID) denir. Dijital etkinleştirme yaptığınız zaman bilgisayarınızın donanım kimliği Microsoft sunucularına kaydedilir ve böylece donanım kimliğiniz sunucularda sorgulandığında bilgisayarınız etkinleşir.

Bu yöntemin çalışma mantığı nedir?

Bildiğiniz üzere Windows 7 üzerinden Windows 10’a yükseltme işlemi ücretsizdi ve yükseltme işlemi sonrası size bir dijital lisans tanımlanıyordu. Bu işlem için Windows 7’nizin lisanslı olması gerektiği söyleniyordu ama pratikte bu doğru değildi. Windows 7’niz nasıl lisanslanmış olursa olsun yükseltme işlemi sonrası yasal lisans sahibi olabiliyordunuz. Bu yükseltme işlemi ile lisans sahibi olmak hala ücretsiz. Uzun yoldan deneyimlemek isteyen varsa bilgisayarına Windows 7 kurar -bütün diskini MBR’ye formatlamak ve UEFI ayarlarıyla uğraşmak gibi şeyleri göze alarak- ve Windows 10’a yükseltir. Ben bu konuda size bu işi güvenli bir şekilde nasıl kısayoldan yapabileceğinizi anlatacağım.

Nasıl yapılır?

Öncelikle güvenlik risklerini yok etmek adına bir sanal makine kuracağız. Bunun için VMware veya VirtualBox kullanabilirsiniz. İhtiyacınıza göre Windows 10/11 kurduktan sonra Microsoft Activation Script adlı bir araç kullanacağız. GitHub üzerinden edinebileceğiniz bu araç açık kaynak kodludur ve Windows 7 kurup yükseltme yapmanıza gerek kalmadan bilgisayarınızı Windows 7’den yükseltme yapılmış olarak gösterir. (Hwidgen denilen bir aracın daha bu yöntemi kullandığı söylenir ama açık kaynak kodlu değil olarak biliyorum ve hiç test etmedim.) Bu aracın içinde KMS, KMS38 ve HWID gibi etkinleştirme seçenekleri mevcuttur. KMS’den koşarak uzaklaşacağız ve HWID seçeneği ile etkinleştirme yapacağız. Artık bu lisansı Microsoft hesabımıza taşıyabilmek için sanal makinede oturum açmamız yeterli olacaktır. Oturum açtıktan sonra dilerseniz sanal makineyi tamamen silebilirsiniz.

Ana makinenizde oturum açtığınız zaman etkinleştirme sayfasında “Microsoft hesabınıza bağlı bir dijital lisans ile etkinleştirildi.” yazısını göreceksiniz. Oturumu kapatsanız veya format atsanız bile cihazınız etkin kalmaya devam edecektir. Artık gerçek bir lisansınız var.

Son düzenleme:
ekran-goeruentuesue-2021-09-09-075630-kopya-png.1161495

Hocam konudaki bir mesajdan aldım. Lisans OEM lisans. Ama bu nasıl olabiliyor? OEM lisans nasıl MS hesabı ile taşınabiliyor?
Lisans OEM değil de ondan, kullanan arkadaş yanlış kullanmış. Daha yeni bu yöntemle aktive ettim, RETAIL yazısı ekte. Düzenleme; uzun ekran alıntısını sildim detayları karalamayı es geçmişim.

Dosya Ekleri

• tersü.JPG
    tersü.JPG
    198 KB · Görüntüleme: 131
Lisans OEM değil de ondan, kullanan arkadaş yanlış kullanmış. Daha yeni bu yöntemle aktive ettim, RETAIL yazısı ekte. Düzenleme; uzun ekran alıntısını sildim detayları karalamayı es geçmişim.
Hocam o zaman bu işte bir iş var. Normal değil HWID deyip Retail lisans ataması.

Hocam o zaman bu işte bir iş var. Normal değil HWID deyip Retail lisans ataması.
İş yok, virüs yok nasıl yaptığını tam bilmesem de Windows 10'un ilk derlemelerindeki bir aktifleştirme dosyasını kullanıyor o aktifleştirme dosyası da korsan W7, 8, 8.1 kullansan bile sana Windows 10 anahtarı sağlıyordu. Böylece alıyorsun işte, MS niye kapamamış bunu onu sorgula sen programı değil.

İş yok, virüs yok nasıl yaptığını tam bilmesem de Windows 10'un ilk derlemelerindeki bir aktifleştirme dosyasını kullanıyor o aktifleştirme dosyası da korsan W7, 8, 8.1 kullansan bile sana Windows 10 anahtarı sağlıyordu. Böylece alıyorsun işte, MS niye kapamamış bunu onu sorgula sen programı değil.
Açıklayıcı oldu böyle. Ama ben hala fazla güvenemedim :) Teşekkürler.

Açıklayıcı oldu böyle. Ama ben hala fazla güvenemedim :) Teşekkürler.
Al bak senin için Ücretsiz Tüm Sürümlerin Listesi Windows 10 Generic Activation Keys Eski sürümlerden geçiş yapanlara bu anahtarlar tanımlandı, benim anahtara da bakarsan sonları uyuşuyor. Virüs yok fakat MS bana, kardeşim sen yasal yükseltme döneminden sonra W10 almışsın siliyorum diyebilir ki en başından beri yapmadılar bunu (en başından beri yapmadılar bunu). Bu arada aynı risk n11'de satılan anahtarlarda da var.

Evet çalışıyor. Format atmak yada win 10'dan 11'e geçmek gibi düşüncelerin varsa hiç uğraşmadan, geçiş öncesinde HWİDGen ile dijital lisansını alıp çak formatı bak yoluna :D
Dün format atmıştım ve şans eseri bu konuyu pinlediğimi gördüm. 3 farklı antivirüs yazılımı mesajınıza güvenerek, sanal makineyle hiç uğraşmadan Microsoft hesabımla oturum açıp etkinleştirmeyi yaptım ve daha sonra hesabımı kaldırdım. Teşekkürler.

Etkinleştirme.png

Kodda KMS sunucuları var. Bayağı bildiğin korsan KMS sunucularına bağlanıyor. Microsoft sunucusu falan hikaye. Şehir masalı CMD ile etkinleştirme ile aynı mantık.
Hikaye. Kekliyorlar sizi. Konuyu da kaynak kodları da okudum.

Forumu bırakmıştım, sırf senin için girdim.
Bu nasıl bir bilmişliktir, kaynak kodlarını okumuş, beyefendiye bak.

Eki Görüntüle 1170548

Bilen biri için yeterli. Kolay gelsin :)

Şu kendinden eminliğe bakar mısınız? Açmış metin belgesi düzenleyicisini KMS yazısını görmüş laf soktuğunu sanıyor.

Eki Görüntüle 1170765
Tamamen bilen biri KMS sunucularının isteğe bağlı olduğunu dabilir. Çok bilmişler ise orada sunucuyu gördüğü an; "ehe bak KMS sunucusu hehe KMS bu HWID ile kandırıyorlar ama ben çok zekiyim ehe" der.

Tekrar anlatmama gerek yok arkadaş çok güzel açıklamış.

Aynen kardeşim. HWID etkinleştirme cart curt. Microsoft'ta lisans satarken enayi arıyor. Ne gerek var ki lisans almaya HWID etkinleştirme cart curt. Bana etkinleştirme sürecinin kod işleyişini atar mısın?

Zaten cevabını aldıktan sonra işi enayiliğe bağlaması hala itiraz etmesi bir şey bilmediğini ortaya koyuyor.

Hocam HWID ürüne neden OEM key atamıyor peki? Mantıklı mı sizce? :) donanım kimliği lisansı neden o cihaza özel değil?

HWID bir ürün falan değil daha kullandığın kelimelerin ne anlama geldiğini bilmiyorsun, HWID anakartının donanım kimliği, o cihaza özel olması için OEM key olması gerekir, sorduğun soruya gelirsek; o sorunun muhatabı biz değiliz, onu gidip Microsoft'a soracaksın.

Hayır gayet normal, OEM key kaydettiğinde de HWID Microsoft sunucularına kaydedilir, Retail key girdiğinde de, Retail'in farkı başka cihazlara taşıma imkanı olmasıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı