Ücretsiz dijital lisans elde etme

Sizlere Türk forumlarında örneği olmayan bir konudan bahsedeceğim.

Bu konuda Microsoft hesabınıza nasıl ücretsiz ve güvenli bir şekilde Windows 10/11 lisansı tanımlayabileceğinizden bahsedilmektedir.
(HWID yöntemi olarak da tanınmaktadır.)

Öncelikle dijital lisans nedir?

Bilgisayarınızın bir donanım kimliği vardır. Buna HWID (Hardware ID) denir. Dijital etkinleştirme yaptığınız zaman bilgisayarınızın donanım kimliği Microsoft sunucularına kaydedilir ve böylece donanım kimliğiniz sunucularda sorgulandığında bilgisayarınız etkinleşir.

Bu yöntemin çalışma mantığı nedir?

Bildiğiniz üzere Windows 7 üzerinden Windows 10’a yükseltme işlemi ücretsizdi ve yükseltme işlemi sonrası size bir dijital lisans tanımlanıyordu. Bu işlem için Windows 7’nizin lisanslı olması gerektiği söyleniyordu ama pratikte bu doğru değildi. Windows 7’niz nasıl lisanslanmış olursa olsun yükseltme işlemi sonrası yasal lisans sahibi olabiliyordunuz. Bu yükseltme işlemi ile lisans sahibi olmak hala ücretsiz. Uzun yoldan deneyimlemek isteyen varsa bilgisayarına Windows 7 kurar -bütün diskini MBR’ye formatlamak ve UEFI ayarlarıyla uğraşmak gibi şeyleri göze alarak- ve Windows 10’a yükseltir. Ben bu konuda size bu işi güvenli bir şekilde nasıl kısayoldan yapabileceğinizi anlatacağım.

Nasıl yapılır?

Öncelikle güvenlik risklerini yok etmek adına bir sanal makine kuracağız. Bunun için VMware veya VirtualBox kullanabilirsiniz. İhtiyacınıza göre Windows 10/11 kurduktan sonra Microsoft Activation Script adlı bir araç kullanacağız. GitHub üzerinden edinebileceğiniz bu araç açık kaynak kodludur ve Windows 7 kurup yükseltme yapmanıza gerek kalmadan bilgisayarınızı Windows 7’den yükseltme yapılmış olarak gösterir. (Hwidgen denilen bir aracın daha bu yöntemi kullandığı söylenir ama açık kaynak kodlu değil olarak biliyorum ve hiç test etmedim.) Bu aracın içinde KMS, KMS38 ve HWID gibi etkinleştirme seçenekleri mevcuttur. KMS’den koşarak uzaklaşacağız ve HWID seçeneği ile etkinleştirme yapacağız. Artık bu lisansı Microsoft hesabımıza taşıyabilmek için sanal makinede oturum açmamız yeterli olacaktır. Oturum açtıktan sonra dilerseniz sanal makineyi tamamen silebilirsiniz.

Ana makinenizde oturum açtığınız zaman etkinleştirme sayfasında “Microsoft hesabınıza bağlı bir dijital lisans ile etkinleştirildi.” yazısını göreceksiniz. Oturumu kapatsanız veya format atsanız bile cihazınız etkin kalmaya devam edecektir. Artık gerçek bir lisansınız var.

Son düzenleme:
Sanal makinede yaptım "Windows Microsoft hesabınıza bağlı bir dijital lisans ile etkinleştirildi" yazdı sonra sanal makineyi silip sıfırdan başka sanal makinede oturum açtım lisans gelmedi nerede hatta yapıyorum?
Hocam, sanal makinede lisansı hesabınıza tanımladığınızdan emin olun. Sonra yeni sanal makine/bilgisayarda denedikten sonra bu cihazı bağlayın diyin. Cihazı bağla dedikten sonra lisans oldu bende. Sonra format attım maili girmemle iş bitti. Bir kere cihazı bağladıktan sonra olayı bitiyor sanırım.
Sürekli yeni sanal makine kurarsanız o zaman hepsinde cihazı bağla demeniz gerekecek.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, sanal makinede lisansı hesabınıza tanımladığınızdan emin olun. Sonra yeni sanal makine/bilgisayarda denedikten sonra bu cihazı bağlayın diyin. Cihazı bağla dedikten sonra lisans oldu bende. Sonra format attım maili girmemle iş bitti. Bir kere cihazı bağladıktan sonra olayı bitiyor sanırım.
Sürekli yeni sanal makine kurarsanız o zaman hepsinde cihazı bağla demeniz gerekecek.
Hesabıma tanımlandığından eminim kaç kez denedim hata verdi son çare olarak verilerimi yedekleyip dosyalarımın olduğu hard diski devre dışı bırakıp ana bilgisayarımda HWİD dosyasını çalıştırdım Microsoft hesabıma giriş yaptım yine hesabıma tanımlandı sonra Windows'un olduğu SSD'yi tamamen biçimlendirdim bölümleri sildim Windows'u yeniden kurdum Microsoft hesabımı girmeden internete bağlanır bağlanmaz "Dijital lisans ile etkinleştirildi" sonra microsoft hesabıma giriş yaptım "Windows Microsoft hesabınıza bağlı bir dijital lisans ile etkinleştirildi" yazdı anladığım kadarıyla lisans anakarta gömüldü HWİD yazılımını ana bilgisayarımda çalıştırıp diski tamamen biçimlendirsemde herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım? İleride lisansı silmek istediğimde nasıl silebilirim?

Hesabıma tanımlandığından eminim kaç kez denedim hata verdi son çare olarak verilerimi yedekleyip dosyalarımın olduğu hard diski devre dışı bırakıp ana bilgisayarımda HWİD dosyasını çalıştırdım Microsoft hesabıma giriş yaptım yine hesabıma tanımlandı sonra Windows'un olduğu SSD'yi tamamen biçimlendirdim bölümleri sildim Windows'u yeniden kurdum Microsoft hesabımı girmeden internete bağlanır bağlanmaz "Dijital lisans ile etkinleştirildi" sonra microsoft hesabıma giriş yaptım "Windows Microsoft hesabınıza bağlı bir dijital lisans ile etkinleştirildi" yazdı anladığım kadarıyla lisans anakarta gömüldü HWİD yazılımını ana bilgisayarımda çalıştırıp diski tamamen biçimlendirsemde herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım? İleride lisansı silmek istediğimde nasıl silebilirim?
Hocam hesabınıza tanımladıysanız tek yapmanız gereken şey cihazı bağla demek olacaktı. Bende de olmadı kurcaladım azıcık. Cihazı Microsoft hesabıma kaydettim. Ana bilgisayar ile giriş yapıp cihazımı bul mu, şu an kullandığım cihaz bu diye bir şeye tıklayınca Microsoft lisansı oluşturdu. Hemen sanal makineyi kapatmayıp lisansı ana bilgisayara taşıyana kadar kurcalasaydınız keşke. Ben dosyalara güvenemediğim için sanal makinede yaptım. Öğrendiğime göre C diskin boyutu değişmediği sürece devam ediyor. (denemedim yani belki gitmez.)
Bir şey olmaz herhalde ben sanal makine ile yaptım 10 gün önce filan. Sanal makine olmasına rağmen rahat edemeyip üstüne bilgisayara format attım. 😁
Ucuza satılan keyler yasal değil zaten. O yüzden bu yöntemi tercih ederim.

Ekran Alıntısı - Kopya - Kopya.PNG

Kaldırmak için bunu yapmak gerekiyor sanırım.
Lisansı Microsoft hesabı ile taşıdık, hesaptan çıkış yapıp, CMD'ye sırasıyla
  • slmgr /upk
  • slmgr /cpky
komutlarını yazdığımız zaman lisansı tamamen kaldırmış oluyoruz.

Hocam hesabınıza tanımladıysanız tek yapmanız gereken şey cihazı bağla demek olacaktı. Bende de olmadı kurcaladım azıcık. Cihazı Microsoft hesabıma kaydettim. Ana bilgisayar ile giriş yapıp cihazımı bul mu, şu an kullandığım cihaz bu diye bir şeye tıklayınca Microsoft lisansı oluşturdu. Hemen sanal makineyi kapatmayıp lisansı ana bilgisayara taşıyana kadar kurcalasaydınız keşke. Ben dosyalara güvenemediğim için sanal makinede yaptım. Öğrendiğime göre C diskin boyutu değişmediği sürece devam ediyor. (denemedim yani belki gitmez.)
Bir şey olmaz herhalde ben sanal makine ile yaptım 10 gün önce filan. Sanal makine olmasına rağmen rahat edemeyip üstüne bilgisayara format attım. 😁
Ucuza satılan keyler yasal değil zaten. O yüzden bu yöntemi tercih ederim.

Eki Görüntüle 1168786

Kaldırmak için bunu yapmak gerekiyor sanırım.
Hepsini defalarca denedim yapamadım sanal makine'de ilişkilendirildi dedi ana bilgisayarda görülmüyor görülse bile hata veriyordu. Bende güvenmiyorum da olmadı neyse dosyalarımın olduğu sabit diski devre dışı bırakıp HWİD yaptıktan sonra SSD'yi biçimlendirip bölümlerini sildim lisans dışında bir kalıntı kalacağını zannetmiyorum hazır format atmışken windows 11'e geçtim. Verdiğin yöntem tamamen kaldırmıyor diye biliyorum.

Uzun zamandır kafamda benimde böyle bir konu açmak vardı ama zaten varmış :D Çok yararlı bilgi, bence bunu eleştirenler boş yapıyor. Bu yasal değilse 30 lira verip alınan hiçbir kod kesinlikle yasal değildir, tek yasal yol 1000 küsür lira verip Microsoft Store'dan key almaktır ama bu bakış açısı yanlış. Microsoft'un sunduğu bir imkan bu neticede. Teşekkürler paylaşım için.

EDİT: Konuda adı geçen programla da denedim, şuanda Windows 11 son sürümünü kullanmaktayım ve buna dijital lisansım hesabıma bağlandı. Hiç sanal makinayla uğraşmadan programı kullanabilirsiniz :)

Son düzenleme:
Uzun zamandır kafamda benimde böyle bir konu açmak vardı ama zaten varmış :D Çok yararlı bilgi, bence bunu eleştirenler boş yapıyor. Bu yasal değilse 30 lira verip alınan hiçbir kod kesinlikle yasal değildir, tek yasal yol 1000 küsür lira verip Microsoft Store'dan key almaktır ama bu bakış açısı yanlış. Microsoft'un sunduğu bir imkan bu neticede. Teşekkürler paylaşım için.

EDİT: Konuda adı geçen programla da denedim, şuanda Windows 11 son sürümünü kullanmaktayım ve buna dijital lisansım hesabıma bağlandı. Hiç sanal makinayla uğraşmadan programı kullanabilirsiniz :)
Sanal makinede yapılmasının amacı ana bilgisayara virüs bulaştırmadan yapmak (ben yaptım fakat SSD'yi tamamen biçimlendirdim.)

Sanal makinede yapılmasının amacı ana bilgisayara virüs bulaştırmadan yapmak (ben yaptım fakat SSD'yi tamamen biçimlendirdim.)
Her program virüs barındırmazki.. Mesela Kmspico var şuanda envai çeşit virüs var içinde çünkü orijinal hali yok piyasada ama ilk çıktığında orijinal sitesinden indirdiğinde virüs felan yoktu. Şimdi bu programı kullanan dünyada milyonlarca insan var ve hiçbiri virüs tespit edememiş. Habire "bunlar virüslü kullanmayın" diyen elemanlar bile virüs tespit edememiş yani farazi, genel konuşuyor. Eğer virüslü bir şey olsa zaten bilinir tıpkı Kmspico gibi ama yok öyle bir şey, kimse virüs var diyemiyor.

Ben kullandım sonrasında 3 farklı virüs programıyla tarattım sistemimi ve hiçbir virüs çıkmadı. Tabi sen kullanırsın kullanmazsın o senin bileceğin iş, ben kimseye "kullan" demek için yazmıyorum bunu, herkes kendi bilir kullanmak istemeyen kullanmasın çokta umurumda değil kimin ne yaptığı 😀

Son düzenleyen: Moderatör:
O diğer bahsettiğim Hwidgen büyük ihtimalle
Benim anlattığım buydu;
Kodda KMS sunucuları var. Baya bildiğin korsan KMS sunucularına bağlanıyor. Microsoft sunucusu falan hikaye. Şehir masalı CMD ile etkinleştirme ile aynı mantık.

Kodda KMS sunucuları var. Baya bildiğin korsan KMS sunucularına bağlanıyor. Microsoft sunucusu falan hikaye. Şehir masalı CMD ile etkinleştirme ile aynı mantık.
Konuyu okudun mu? Konuda nasıl bir lisanstan bahsedildiğini anladın mı? Konuda ne anlatılmış mesela baktın mı? gerçekten merak ediyorum :D

Geri
Yukarı